Kako lahko vodilni pripomorejo h krepitvi duševnega zdravja?
Vodstveni in vodilni delavci imajo za krepitev duševnega zdravja v delovnih organizacijah ključno vlogo. Pomembno lahko vplivajo na pravočasno prepoznavanje znakov delovnega stresa in nudenje ustrezne podpore zaposlenim. Pravočasen odziv pomeni bistveno več možnosti za hitrejše okrevanje.

Bistveno vlogo imajo tudi pri destigmatizaciji duševnega zdravja z odprto komunikacijo o teh temah.
Za dobro duševno zdravje na delovnem mestu je potrebno zagotavljanje ne zgolj fizične, temveč tudi psihološke varnosti in zdravja pri delu. Ta vključuje spoštljivo in odprto komunikacijo, zagotavljanje podpore pri delu, priložnosti za poklicni in osebni razvoj vsakega zaposlenega, izobraževanje in krepitev kompetenc vseh zaposlenih in vodstvenih kadrov za boljše spoprijemanje s stresom in psihološko prožnost ter načrtno obvladovanje psihosocialnih tveganj pri delu z ustreznimi prilagoditvami delovnih procesov. Psihološka varnost pomeni tudi spodbujanje zaposlenih, ki kažejo znake prekomernega stresa in/ali težav v duševnem zdravju, k iskanju pomoči, pa tudi podporo zaposlenim pri vračanju na delo po bolezni ali poškodbi.
Več informacij o tem, kako lahko vodstveni kadri pripomorejo h krepitvi duševnega zdravja v organizacijah lahko najdete v Smernicah za slovenske managerje na področju duševnega zdravja na delovnem mestu.