V spodnji zbirki gradiv so zbrane informativne in poučne vsebine iz različnih področij duševnega zdravja. Gradiva so namenjena tako splošni kot strokovni javnosti. Prebirate lahko med zanimivimi brošurami, plakati, stripi, zloženkami, publikacijami, poročili ipd.
Za lažje navigiranje med posameznimi vsebinskimi področji in vrstami gradiv, si lahko pomagate s spodnjim iskalnikom.
Publikacija – Duševno zdravje v Sloveniji 2009
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Maja Zorko, Maja Bajt, Saška Roškar
Publikacija ponuja pregled stanja duševnega zdravja v Sloveniji z namenom zmanjšanja stigmatizacije duševnih bolezni. Predstavlja tudi mrežo javne zdravstvene službe in ponuja pregled nevladnih organizacij s področja duševnega zdravja.
Knjižica – Zgodba o depresiji se lahko dobro konča
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije
V knjižici so skozi Mihovo zgodbo predstavljeni simptomi in znaki depresije, sprožilni dejavniki in načini zdravljenja (npr. z antidepresivi).
Zloženka – Razumeti motnje hranjenja
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Alenka Hafner
V zloženki so navedene osnovne informacije o motnjah hranjenja. Predstavljene so posamezne motnje hranjenja kot so anoreksija, bulimija, prisilno prenajedanje, ortoreksija in bigoreksija. Izpostavljeni so napotki za ukrepanje in viri pomoči.
Publikacija – Mladostniki o duševnem zdravju
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Saška Roškar, Karmen Britovšek, Nina Scagnetti, Marja Kuzmanič
Izpostavljeni so nekateri ključni podatki in glavne značilnosti duševnega zdravja slovenskih mladostnikov. Publikacija skuša nazorno prikazati mladostnikove predstave o tem, kaj je duševno zdravje, kako ga razumejo, kakšen je njihov odnos do iskanja pomoči, kako razumejo samomorilno vedenje, itd.
Zloženka – Depresija: prepoznajmo, zdravimo in premagajmo jo
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Projekt MOČ
Predstavljeni so simptomi in znaki depresije ter dejavniki, ki vplivajo na njen nastanek. Opisani so različni načini zdravljenja depresije. Izpostavljeni so viri, kamor se lahko obrnemo po strokovno pomoč.
Brošura – Skrb za duševno zdravje tudi na delovnem mestu
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Karmen Hribar, Maja Bajt
V brošuri so zbrane osnovne informacije o duševnem zdravju in njegovih dejavnikih. Izpostavljeni so najpogostejši vzroki in znaki duševnih težav na delovnem mestu. V nadaljevanju so predstavljeni posamezni koraki o tem kaj lahko storimo sami, da bi izboljšali svoje počutje na delovnem mestu.
Brošura – Kako pomagati sodelavcu s težavami v duševnem zdravju?
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Maja Bajt
V brošuri so opisani vedenjski in telesni znaki, ki pri sodelavcu lahko nakazujejo na duševno stisko. Izpostavljeni so načini kako lahko pristopite in začnete pogovor s sodelavcem, ki se sooča s težavami v duševnem zdravju. Navedeni so tudi možni viri strokovne pomoči.
Brošura – Kako zmanjšati tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri najstnikih – smernice za starše najstnikov
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Maja Bajt
Smernice so splošni nabor priporočil, kako lahko kot starši zmanjšamo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri najstniku. Ta priporočila so lahko koristna tudi za starše, katerih najstniki že kažejo nekatere simptome depresije in anksioznosti.
Brošura – Kako zmanjšati tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri otrocih – smernice za starše otrok med 6. in 11. letom starosti
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Maja Bajt
Smernice so splošni nabor priporočil, kako lahko kot starši zmanjšamo otrokovo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj. Ta priporočila so lahko koristna tudi za starše, katerih otroci že imajo nekatere simptome depresije in anksioznosti.
Monografija – Duševno zdravje otrok in mladostnikov v Sloveniji
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Saška Roškar, Matej Vinko, Nuša Konec Juričič, Ada Hočevar Grom, Maja Bajt, Anja Čuš, Lucija Furman, Gaja Zager Kocjan, Alenka Hafner, Tina Medved, Mark Floyd Bračič, Mircha Poldrugovac
V publikaciji je predstavljeno splošno področje duševnega zdravja. Podrobno so opisani namen, metoda, viri in ugotovitve raziskave o stanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v Sloveniji. Podrobneje sta izpostavljeni področji obravnave v zdravstvenem sistemu ter javna zdravstvena mreža služb za obravnavo težav in motenj v duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Ob koncu so podani tudi predlogi ukrepov.
Poročilo – Povzetek monografije Duševno zdravje otrok in mladostnikov v Sloveniji
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Saška Roškar, Helena Jeriček Klanšček, Matej Vinko, Ada Hočevar Grom
V publikacij so v besedilni in grafični obliki povzeta ključna sporočila in ugotovitve na področju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v Sloveniji. Predstavljene so nekatere izbrane duševne težave in motnje pri otrocih in mladostnikih.
Publikacija – Obremenjujoče izkušnje v otroštvu in posledice v odraslosti
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Gaja Zager Kocjan, Zalka Drglin, Ada Hočevar Grom
V kratki publikaciji je predstavljen koncept obremenjujočih izkušenj v otroštvu in njihove posledice na nadaljnje življenje. Predstavljena je tudi prva slovenska raziskava obremenjujočih izkušenj v otroštvu.
Letak – Vaje, ki so nam v pomoč v času izolacije zaradi izbruha koronavirusa: čuječnost, prizemljitev in umiritev
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Maja Bajt
Predstavljene so 4 vaje, ki so lahko v pomoč ob spoprijemanju z neprijetnimi čustvi (npr. strah, tesnoba) zaradi (katastrofičnih) misli o prihodnosti. Preberete si lahko o STOP – kratki vaji čuječnosti; osredotočanju na zunanje dražljaje 5, 4, 3, 2, 1; vaji prizemljitve in tehniki dihanja s podaljšanim izdihom.
Letak – Kako obvladovati stres, zmanjšati občutke strahu, panike in zaskrbljenosti zaradi koronavirusa
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: NIJZ
V letaku najdete konkretne korake za ravnanje ob doživljanju občutkov strahu, panike ali zaskrbljenosti zaradi koronavirusa. Navedeni so tudi telefonski in internetni viri pomoči ob stiski.
Video posnetek – Ravnanje s strahovi in paničnimi napadi
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Aleksandra Pokorn Meško
Posnetek predavanja Aleksandre Pokorn Meško o doživljanju močnih čustev ter spoprijemanju z njimi. Natančneje so predstavljeni načini ravnanja s strahovi in napadi panike.
Priročnik – Stres in anksioznost: za vse, ki si želijo vedeti več o duševnih motnjah in bolje poskrbeti za svoje duševno zdravje
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Mojca Zvezdana Dernovšek, Lilijana Šprah, Duška Knežević Hočevar
V priročniku so zbrane koristne informacije o doživljanju stresa in anksioznih motenj. Opisani so znaki stresnega odziva, posledice velikega stresa in načini spoprijemanja s stresom pri različnih generacijah. Predstavljene so posamezne vrste anksioznih motenj. Ob koncu so navedene tudi nekatere vaje za samopomoč ter drugi priporočeni viri ob doživljanju stresa ali anksioznosti.
Priročnik – Ko sem dobro, delam dobro: Skrb za duševno zdravje pri delu od doma v času epidemije COVID-19 – priročnik za vodje in zaposlene
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Katja Gorzetti, Iza Košir, Urška Sajovic
V priročniku so zbrana priporočila in nasveti s področja različnih problematik kot so upad motivacije in produktivnosti, pomanjkljiva komunikacija in interakcija ter soočanje z negativnimi čustvi in stresom. Namenjen je tako vodjem oz. delodajalcem kot tudi zaposlenim, ki v njem lahko najdejo nasvete za učinkovito spopadanje s stresom in organizacijo dela od doma.
Priročnik – Duševno zdravje na delovnem mestu
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Maja Bajt, Helena Jeriček Klanšček, Karmen Britovšek
Priročnik daje uvid v posamezne duševne motnje in duševne bolezni, predvsem pa nakazuje izhodišča za preprečevanje in obvladovanje stresa in depresije. Bralcu preko vaj in vprašalnikov pomaga pri razumevanju svojega počutja na delovnem mestu. Seznani tudi z različnimi tehnikami sproščanja, čuječnosti, reševanja problemov, vse z namenom krepitve dobrega počutja in reševanja stisk na delovnem mestu in širše. Priročnik je namenjen tako delodajalcem kot zaposlenim.
Priročnik – Krepitev duševnega zdravja na delovnem mestu (Program PSDT)
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Alenka Korez Gajšek, Julija Peklar
Priročnik orisuje področje duševnega zdravja in psihosocialnih dejavnikov tveganja na delovnem mestu. Predstavi razvoj, vpeljavo in vrednotenje programa PSDT, ki bo predstavljal sistematično in strokovno osnovano rešitev za ohranjanje in krepitev duševnega zdravja zaposlenih.
Priročnik – Pogovor o samomoru: praktični priročnik za pogovor o najtežjih življenjskih vprašanjih
Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Vita Poštuvan
Priročnik nazorno opisuje ozadje samomorilne stiske. Izpostavlja opozorilne znake, ki so značilni za samomorilni proces ter osmisli nekatera napačna prepričanja o samomorilni naravnanosti. V nadaljevanju so preko konkretnih primerov predstavljeni posamezni koraki za pogovor o najtežjih življenjskih vprašanjih.