Vizija
Zagotoviti vsem prebivalcem Slovenije pravico do optimalnega duševnega in telesnega blagostanja, zagotoviti pogoje za razvoj in udejanjanje vseh potencialov v poklicnem, družbenem, zasebnem in družinskem življenju ter zagotoviti enakopraven dostop do kakovostnih virov pomoči.
Temeljni namen
Krepiti in ohranjati dobro duševno zdravje ter preprečevati težave v duševnem zdravju in duševne motnje vseh prebivalcev Slovenije.
Z izboljšanjem kompetenc strokovnih služb na vseh področjih varovanja duševnega zdravja želimo vzpostaviti podporno okolje za dobro duševno zdravje.
Službe in storitve za duševno zdravje želimo približati uporabniku. Z zmanjševanjem stigme in diskriminacije oseb z duševnimi motnjami želimo spodbuditi zgodnje iskanje pomoči in zmanjšati institucionalizacijo duševnega zdravja.
Strateški cilji
- Trajnostna implementacija politik in ukrepov za podporo DZ prebivalstva.
- Razvoj in implementacija z dokazi podprtih interdisciplinarnih promocijskih in preventivnih programov.
- Zmanjševanje samomorilnosti in z zlorabo alkohola povezanih duševnih motenj.
- Zagotovitev dostopne, celostne in kakovostne obravnave v skupnosti.
- Krepitev kompetenc in z dokazi podprtih intervencij ter izmenjave dobrih praks.
- Nadgradnja že obstoječih socialnovarstvenih programov in programov v podporo družinam s programi za obravnavo oseb s pridruženimi motnjami v duševnem zdravju.
- Krepitev sektorskega in medsektorskega sodelovanja.
- Zmanjšanje deficitarnosti ključnih poklicev na področju duševnega zdravja.
Ključna načela
- Celovitost ukrepanja
- Vključitev duševnega zdravja v vse politike
- Zmanjševanje neenakosti na področju duševnega zdravja
- Interdisciplinarnost
- Usklajevanje storitev s potrebami prebivalcev
- Razvoj in krepitev skupnostne obravnave in rehabilitacije
- Povečanje vključenosti uporabnikov in svojcev
Prednostna področja programa
- Zagotavljanje skupnostnega pristopa pri krepitvi duševnega zdravja ter obravnavi oseb s težavami v duševnem zdravju v skupnosti. Poudarek je na medresornem sodelovanju in vključevanju civilne družbe na državni, regionalni in lokalni ravni. Zagotavljanje kakovostnih in dostopnih storitev in programov ter deinstitucionalizacija.
- Promocija duševnega zdravja, preventiva in destigmatizacija pri različnih ciljnih skupinah in v različnih okoljih ter ustvarjanje duševnemu zdravju podpornih okolij.
- Mreža služb za duševno zdravje otrok in mladostnikov in služb za duševno zdravje odraslih za zagotavljanje preventive, zgodnje diagnostike in celostne obravnave v lokalnih okoljih.
- Alkohol in duševno zdravje – ozaveščanje o posledicah škodljive rabe alkohola za duševno zdravje, obravnava tvegane in škodljive rabe alkohola v zdravstvu in zagotavljanje sodelovanja z drugimi sektorji.
- Preprečevanje samomora – dvig ozaveščenosti in pismenosti na področju duševnega zdravja s poudarkom na samomorilnosti, zgodnja identifikacija ogroženih oseb, zagotavljanje dostopnosti do pomoči in obravnave za ogrožene, zmanjševanje porabe alkohola in omejevanje dostopnosti do sredstev za samomor.
- Izobraževanje, raziskovanje, spremljanje in evalvacija – integracija vsebin o duševnem zdravju v izobraževalne kurikulume, zagotavljanje ustrezne usposobljenosti različnih strokovnih delavcev za delo z osebami s težavami v duševnem zdravju, izobraževanje za zastopništvo in koordinacijo obravnave v skupnosti, spremljanje stanja duševnega zdravja v Sloveniji, povečanje obsega raziskav in spremljanje ter evalvacija programa MIRA.