Knjižnica gradiv

Domov » O programu » Knjižnica gradiv

V spodnji zbirki gradiv so zbrane informativne in poučne vsebine iz različnih področij duševnega zdravja. Gradiva so namenjena tako splošni kot strokovni javnosti. Prebirate lahko med zanimivimi brošurami, plakati, stripi, zloženkami, publikacijami, poročili ipd.
Za lažje navigiranje med posameznimi vsebinskimi področji in vrstami gradiv, si lahko pomagate s spodnjim iskalnikom.

Letak – Kako poskrbeti za duševno počutje ob brezposelnosti ali izgubi dela

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Ditka Vidmar, Karmen Stariha, Tatjana Novak Šubara

Letak pojasnjuje, kakšni so lahko naši odzivi ob izgubi službe ali dela ter podaja 10 priporočil – nasvetov, kako lahko poskrbimo za svoje duševno počutje in počutje naših bližnjih v takšnih okoliščinah.

Publikacija – Duševno zdravje: Od vzrokov do posledic

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Petra Mikolič, Matej Vinko, Tara Magajna, Irena Makivić, Lucija Furman

Publikacija opisuje posodobljen nabor mednarodno primerljivih kazalnikov duševnega zdravja, ki omogočajo primerjavo stanja duševnega zdravja v Sloveniji z drugimi državami ter spremljanje trendov v času. Okvir spremljanja duševnega zdravja v Sloveniji, ki je opisan v publikaciji, zajema tri glavne domene: determinante duševnega zdravja, sistemi in storitve na področju duševnega zdravja ter izidi na področju duševnega zdravja.

Zbornik – NIJZ aktivnosti na področju staranja 2022

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Andreja Mezinec, Monika Robnik Levart in Mojca Gabrijelčič Blenkuš

Zbornik dejavnosti NIJZ na področju aktivnega in zdravega staranja v Sloveniji za leto 2022. Predstavljena so dela posameznih območnih NIJZ enot in projektna dela na področju staranja.

Letak – Mreža virov pomoči

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Nacionalni program duševnega zdravja MIRA

Letak predstavlja Mrežo virov pomoči, v kateri so na enem mestu zbrane zdravstvene ter socialne storitve, ki so v Sloveniji na voljo brezplačno. Vključuje storitve preventive in krepitve duševnega zdravja ter različne oblike pomoči v duševnih stiskah. Uporabnik lahko izbere geografsko lokacijo oz. statistično regijo, v kateri išče določeno storitev, ciljno skupino, komu naj bi bila storitev namenjena (npr. otrokom, mladostnikom, odraslim, starejšim, družinam, bližnjim ali parom) in vrsto pomoči, ki jo potrebuje.

Letak – Zakaj je dobro duševno počutje na delovnem mestu pomembno?

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Karmen Stariha, Tatjana Novak Šubara, Ditka Vidmar

Letak pojasnjuje zakaj je dobro duševno počutje na delovnem mestu pomembno, kaj lahko delodajalci in zaposleni storimo za duševno zdravje pri delu ter kje so na voljo aktualne in koristne informacije s tega področja.

Letak – Napotki za zaposlene za dobro duševno počutje pri delu na domu/na daljavo

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Tatjana Novak Šubara, Karmen Stariha, Ditka Vidmar

Nasveti kako lahko zaposleni skrbijo za svoje dobro duševno počutje pri delu od doma oz. na daljavo - 7 napotkov za bolj učinkovito delo.

Letak – Priporočila delodajalcem za dobro duševno počutje pri delu na domu/na daljavo

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Tatjana Novak Šubara, Karmen Stariha, Ditka Vidmar

Nasveti kako lahko delodajalci oz. vodstveni in vodilni delavci prispevajo k obvladovanju tveganj in dobremu duševnemu počutju zaposlenih pri delu od doma oz. na daljavo - 5 usmeritev in priporočil.

Letak – 10 napotkov za boljše duševno zdravje na delovnem mestu

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Tatjana Novak Šubara, Karmen Stariha, Ditka Vidmar

V letaku se nahaja 10 napotkov kako lahko vsak zaposleni skrbi za svoje dobro duševno počutje na delovnem mestu.

Letak – Obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Karmen Stariha, Tatjana Novak Šubara, Ditka Vidmar

V letaku najdete napotke kako obvladovati psihosocialna tveganja na delovnem mestu: celovit pristop, finančne koristi promocije duševnega zdravja pri delu, 10 značilnosti duševnemu zdravju naklonjenega delovnega okolja.

Letak – Pozor-psihosocialna tveganja na delovnem mestu!

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Karmen Stariha, Tatjana Novak Šubara, Ditka Vidmar

V letaku so predstavljena psihosocialna tveganja na delovnem mestu, 12 najpogostejših psihosocialnih tveganj, pomen ter zdravstvene in finančne posledice neobvladanih psihosocialnih tveganj pri delu.

Letak – Viri pomoči na področju nekemičnih zasvojenosti

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Špela Selak, Sanja Tkalec

V letaku so zbrani viri pomoči na področju različnih oblik nekemičnih zasvojenosti, ki so na voljo v Sloveniji in so za uporabnike brezplačni.

Publikacija – Nekemične zasvojenosti v Sloveniji: Izbrani rezultati Nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2018

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Špela Selak, Mark Žmavc, Matej Vinko, Darja Lavtar, Maruša Rehberger

V pričujoči publikaciji so zbrani in predstavljeni slovenski podatki iz treh področij vedenj, ob katerih se pojavljajo vzorci zasvojenosti: uporaba interneta, igranje videoiger in igranje iger na srečo.

Letak – Smernice za uporabo zaslonov pri mladih za starše

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Špela Selak, Domen Kralj, Mark Žmavc

Letak s ključnimi sporočili iz Smernic za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih vsebuje časovna priporočila za uporabo zaslonov od rojstva do 18. leta starosti. Letak vsebuje tudi koristne napotke za starše. Razmnoževanje in deljenje letaka je dovoljeno in zaželeno.

Publikacija – Smernice za celostno obravnavo oseb s spektroavtističnimi motnjami

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Delovna skupina pri Ministrstvu za zdravje

V smernicah je opredeljeno področje spektroavtističnih motenj (SAM). Predstavljeni so pretekli in trenutni načini obravnave otrok s posebnimi potrebami v Sloveniji. Izpostavljene so tudi nekatere potrebne spremembe pri obravnavi otrok s SAM.

Priročnik – Ko učenca strese stres: priročnik za učitelje in svetovalne delavce

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Maja Bajt

Priročnik je namenjen učiteljem in svetovalnim delavcem. Z njim si lahko pomagajo pri razumevanju tega kaj stres predstavlja otrokom in mladostnikom – tako v šoli kot doma. Opisani so načini kazanja stresa ter načini njegovega obvladovanja preko nudenja podpore in učenja sprostitvenih tehnik.

Priročnik – Zdrav življenjski slog srednješolcev

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Saška Roškar, Mojca Gabrijelčič Blenkuš, Matej Gregorič

Namen priročnika je srednješolskim učiteljem približati vsebine duševnega zdravja. Predstavljen je kontinuum duševnega zdravja in obdobje mladostništva. V posameznih poglavjih so predstavljena področja samopodobe med učiteljem in učencem, reševanja problemov in spoprijemanja s stresom.

Publikacija – Duševno zdravje v Sloveniji 2009

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Maja Zorko, Maja Bajt, Saška Roškar

Publikacija ponuja pregled stanja duševnega zdravja v Sloveniji z namenom zmanjšanja stigmatizacije duševnih bolezni. Predstavlja tudi mrežo javne zdravstvene službe in ponuja pregled nevladnih organizacij s področja duševnega zdravja.

Knjižica – Zgodba o depresiji se lahko dobro konča

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije

V knjižici so skozi Mihovo zgodbo predstavljeni simptomi in znaki depresije, sprožilni dejavniki in načini zdravljenja (npr. z antidepresivi).

Zloženka – Razumeti motnje hranjenja

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Alenka Hafner

V zloženki so navedene osnovne informacije o motnjah hranjenja. Predstavljene so posamezne motnje hranjenja kot so anoreksija, bulimija, prisilno prenajedanje, ortoreksija in bigoreksija. Izpostavljeni so napotki za ukrepanje in viri pomoči.

Publikacija – Mladostniki o duševnem zdravju

Avtorji / Uredniki / Kontaktne osebe: Helena Jeriček Klanšček, Saška Roškar, Karmen Britovšek, Nina Scagnetti, Marja Kuzmanič

Izpostavljeni so nekateri ključni podatki in glavne značilnosti duševnega zdravja slovenskih mladostnikov. Publikacija skuša nazorno prikazati mladostnikove predstave o tem, kaj je duševno zdravje, kako ga razumejo, kakšen je njihov odnos do iskanja pomoči, kako razumejo samomorilno vedenje, itd.

 

Scroll to Top

Osebni zdravnik

Osebni zdravniki se kot »vratarji« v zdravstveni sistem srečujejo z najrazličnejšimi nujnimi situacijami in obstaja velika verjetnost, da je pred nami že pomagal drugi osebi, ki se je znašla v podobni hudi stiski. V tovrstnih primerih imajo osebni zdravniki pripravljen protokol, ki omogoči, da nam nudi najučinkovitejšo pomoč oziroma, da nam omogoči dostop do potrebnih strokovnjakov.

Centri za duševno zdravje odraslih

V kolikor se soočamo z hudo duševno stisko ali nasiljem, se lahko po pomoč obrnemo na najbližji Center za duševno zdravje odraslih. Lokacije najdete na spletni povezavi.

Multidisciplinarne ekipe strokovnjakov duševnega zdravja se pogosto srečujejo z nujnimi primeri in so tudi posebej usposobljene kako najbolj učinkovito nasloviti nastale nujne situacije.

Službe, ki obravnavajo nujna in krizna stanja

Nujna in krizna stanja obravnavajo nujna medicinska pomoč in psihiatrične bolnišnice. Nujna medicinska pomoč je na voljo v vsakem zdravstvenem domu in bolnišnici.

Psihiatrične bolnišnice, ki nudijo pomoč v nujnih in kriznih stanjih pa so na naslednjih lokacijah:

  • Ljubljana:
    • Urgentna psihiatrična ambulanta (vsak dan med 8.15 in 14.45 uro), Njegoševa 4 01/475 06 85
    • Dežurna psihiatrična služba – Center za mentalno zdravje (v popoldanskem in nočnem času), Zaloška 29 01/5874 900
  • Maribor: Psihiatrična urgentna ambulanta, UKC Maribor (od 8.00 do 8.00 naslednjega dne), Ob železnici 30 02/321 11 33
  • Vojnik: Psihiatrična bolnišnica Vojnik, psihiatrična dežurna – urgentna ambulanta, (vsak dan 24 ur, od 8. do 8.ure), Celjska cesta 37 03/780 01 00
  • Ormož: Psihiatrična bolnišnica Ormož, Ambulanta za nujne prve preglede (pregleda dežurni zdravnik), vsak dan od 10.00 do 15.00 ure, Ptujska cesta 33, 2270 Ormož 02/741 51 00

Dežurna pedopsihiatrična služba na varovanem oddelku za otroke in mladostnike

V kolikor nastopi huda duševna stiska ali se soočimo z nasiljem izven delovnega časa, se vedno lahko obrnemo tudi na dežurno pedopsihiatrično službo na varovanem oddelku za otroke in mladostnike Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani, Grablovičeva 44a, 01/5874 955.

Podporne ambulante regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

Pomoč lahko poiščemo v podpornih ambulantah regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov – za urgentne napotitve:
  • Ljubljana:
    • Za otroke do 15. leta na Pediatrični kliniki, UKC Ljubljana, Bohoričeva ulica 20, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30, tel.št.: 01/522 37 00
    • Za mladostnike do 19. leta na Univerzitetni psihiatrični kliniki, Grablovičeva 44a, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30; telefon: 01/587 49 55
  • Maribor: za otroke in mladostnike na Kliniki za pediatrijo, UKC Maribor, Ljubljanska ulica 5, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30; 02/321 10 00

Osebni pediater

Osebni pediatri se kot »vratarji« v zdravstveni sistem srečujejo z najrazličnejšimi nujnimi situacijami in obstaja velika verjetnost, da je pred nami že pomagal drugi osebi, ki se je znašla v podobni hudi stiski. V tovrstnih primerih imajo osebni zdravniki pripravljen protokol, ki omogoči, da nam nudi najučinkovitejšo pomoč oziroma, da nam omogoči dostop do potrebnih strokovnjakov.

Študentske psihološke svetovalnice

Slovenske univerze svojim študentom in zaposlenim nudijo psihološke svetovalnice. Te so namenjene vsem študentom, ki se soočajo s težkimi situacijami (na področju študija, medosebnih odnosov, itd.), potrebujejo pogovor ali nasvet kako naprej.

Več o psiholoških svetovalnici na svoji univerzi si preberi na naslednji povezavi:

Center za psihološko svetovanje Posvet

Center za psihološko svetovanje Posvet nudi brezplačno psihološko svetovanje na različnih lokacijah po Sloveniji, tako za odrasle kot za mladostnike:
  • Lokacije svetovalnic za odrasle:
    • Ljubljana, Kranj, Postojna, Slovenj Gradec, Nova Gorica, Murska Sobota, Sevnica, Portorož, Idrija, Maribor, Zagorje ob Savi, Nove mesto, Tolmin, Ilirska Bistrica, Jesenice: naročanje na telefonski številki: 031 704 707, vsak delovni dan med 8. in 16.uro
    • Celje, Laško, Mozirje: naročanje na telefonski številki: 031 778 772, ponedeljek-četrtek 10.00-18.00h, petek 8.00-15.00
  • Lokacije svetovalnic za mladostnike od 14 do 18 let:
    • Ljubljana, Portorož: naročanje na telefonski številki: 031 704 707, vsak delovni dan med 8. in 16.uro
    • Celje: naročanje na telefonski številki: 031 778 772, ponedeljek-četrtek 10.00-18.00h, petek 8.00-15.00
Več o Posvetu si lahko preberete na njihovi spletni strani www.posvet.org ali pa jih kontaktirate preko elektronske pošte: info@posvet.org

Telefonsko svetovanje

V primeru duševne stiske lahko hitro in brezplačno dostopamo tudi do telefonske pomoči:

  • Klic v duševni stiski 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
  • Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
  • TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.

Na voljo je tudi telefonsko svetovanje, ki je posebej usposobljeno za žrtve nasilja v sklopu Društva SOS:

  • Brezplačni SOS telefon, 24ur/dan: 080 11 55.
  • SOS osebno svetovanje: vsak delavnik od 9. do 15. ure: 031 699 333 (lahko vas pokličejo nazaj, da s klicem nimate stroškov; nudijo tudi pogovor s psihoterapevtko).

Socialno-varstveni programi

Nevladne organizacije (v nadaljevanju NVO) izvajajo številne socialno-varstvene programe na področju duševnega zdravja, in sicer:

  • Programi medvrstniške podpore, kjer lahko najdemo podporo pri osebah z izkušnjami v težavah z duševnim zdravjem, ki so podobne našim;
  • Programi za okrevanje, ki vključujejo poklicno rehabilitacijo, usposabljanja za različna dela ter podporno zaposlovanje;
  • Bivanje s podporo, ki je namenjeno osebam, ki potrebujejo pomoč pri samostojnem bivanju
  • Programi za podporo pri vsakodnevnem življenju

Ker programi NVO na področju duševnega zdravja zajemajo tako široko paleto aktivnosti, so namenjeni tako osebam, ki imajo dolgotrajne težave v duševnem zdravju, kot tudi osebam, ki so se prvič srečale z duševnimi stiskami in iščejo podporo vrstnikov s podobnimi izkušnjami.

V Sloveniji na področju duševnega zdravja deluje več različnih NVO in sicer:

Kontakte vseh teh društev najdete na naši spletni strani pod Seznam virov pomoči v podpoglavju Seznam socialnovarstvenih programov na področju duševnega zdravja.

Spletno svetovanje in informiranje

Do svetovanja in informacij s strani strokovnjakov duševnega zdravja lahko dostopamo tudi na spletu. Vprašanja lahko zastavimo tudi anonimno, prav tako lahko opredelimo ali želimo, da je naše vprašanje ter odgovor strokovnjaka objavljen na spletni svetovalnici ali želimo, da nam odgovorijo zasebno.

Spletno svetovanje je namenjeno je predvsem nudenju nasvetov v primeru blažjih duševnih stisk, spodbujanju krepitve duševnega zdravja ter usmeritvi k strokovnemu viru pomoči v primeru bolj izraženih duševnih stisk ali nujnih primerih.

Različne spletne platforme za svetovanje in informiranje najdete na naslednji povezavi:

Samoplačniška obravnava pri zasebnih izvajalcih

Po pomoč se lahko obrnemo tudi k strokovnjakom duševnega zdravja, ki imajo zasebno prakso. To so tako psihiatri, klinični psihologi, psihologi, kot tudi svetovalci in psihoterapevti. Obravnava pri zasebnih strokovnjakih duševnega zdravja je samoplačniška. Na primer, povprečna cena 50 minutne psihoterapije se giblje med 45 do 60 EUR.

Ker v Sloveniji še vedno ni urejene zakonodaje o psihoterapiji in psihološki dejavnosti, je pomembno, da smo pri izbiri zasebnega strokovnjaka previdni. Pri izbiri ustreznega in kakovostnega strokovnjaka nam lahko svetuje tudi strokovnjak duševnega zdravja, ki je zaposlen v javnem zdravstvu (npr. v Centru za duševno zdravje za odrasle, psihiatrični bolnišnici) ali osebni zdravnik.

Centri za duševno zdravje odraslih (tudi brez napotnice)

Centri za duševno zdravje odraslih (CDZO) delujejo v zdravstvenih domovih in so namenjeni vsem starejšim od 18 let, ki se srečujejo z najrazličnejšimi težavami v duševnem zdravju. Za pogovor s strokovnjaki v CDZO se lahko odločimo po lastni presoji, saj za vstop ni potrebna napotnica.

V CDZO deluje multidisciplinarna ekipa, ki vključuje zdravnika psihiatra, psihologa, specialista klinične psihologije, socialnega delavca, delovnega terapevta in diplomirano medicinsko sestro/zdravstvenika. Ti nam nudijo celostno obravnavo naših duševnih stisk – vsak na svojem področju, ter skupaj z nami oblikujejo naš načrt zdravljenja.

Po potrebi nas CDZO napoti na specialistični pregled ali usmeri na preventivne programe.

Več od CDZO si lahko najdemo na naslednji povezavi.

Centri za krepitev zdravja / Zdravstvenovzgojni centri

Centri za krepitev zdravja (v nadaljevanju: CKZ) in Zdravstvenovzogojni centri (v nadaljevanju: ZVC), ki se nahajajo v vseh zdravstvenih domovih v Sloveniji, brezplačno (v sklopu obveznega zdravstvenega zavarovanja) nudijo različne delavnice za krepitev duševnega zdravja in sicer:

  • Tehnike sproščanja
  • Spoprijemanje s stresom
  • Zdravi odnosi
  • Podpora pri spoprijemanju s tesnobo
  • Podpora pri spoprijemanju z depresijo

Nudijo nam tudi pogovorne ure, kjer se lahko na individualni ravni z različnimi strokovnjaki posvetujemo kako okrepiti naše duševno zdravje.

Prvih treh delavnic se lahko udeležimo tako, da kontaktiramo enega izmed centrov ter se dogovorimo za obisk delavnic ali individualni posvet.

Na delavnici namenjeni podpori ob spoprijemanju s tesnobo in depresijo nas lahko napotijo tudi osebni zdravnik, patronažna medicinska sestra, psihiater, psiholog ali drug specialist, ki dela v zdravstveni dejavnosti. Lokacije ZVC in CKZ lahko najdemo na naslednji povezavi.

Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov (tudi brez napotnice)

Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) delujejo v zdravstvenih domovih. Namenjeni so otrokom, mladostnikom do 19. leta in njihovim staršem, ki potrebujejo pomoč ali podporo pri reševanju duševnih stisk ali pri krepitvi duševnega zdravja. V CDZOM lahko otroka ali starše usmeri osebni zdravnik ali razvojni pediater, obiščete jo lahko tudi brez napotnice.

V CDZOM deluje multidisciplinarna ekipa, ki vključuje zdravnika specialista otroške in mladostniške psihiatrije, psihologa, specialista klinične psihologije, (kliničnega) logopeda, socialnega delavca, specialnega pedagoga, delovnega terapevta in diplomirano medicinsko sestro/zdravstvenika. Ti nudijo otroku ali mladostniku celostno obravnavo njihovih duševnih stisk ter pripravijo načrt zdravljenja.

Po potrebi CDZOM otroka ali mladostnika napoti na specialistični pregled ali usmeri na preventivne programe.

Več o CDZOM si lahko preberemo na naslednji povezavi.

Psihiatrična ambulanta

Zdravnik specialist psihiater ugotovi in določi s katero obliko duševne motnje se soočamo (postavi diagnozo). Skupaj z nami pripravi načrt zdravljenja in tudi spremlja potek našega okrevanja. Po potrebi uvede zdravila in poskrbi, da ob tem prejmemo tudi psihoterapijo in izobraževanja na področju duševnega zdravja (psihoedukacija).

Za pregled pri zdravniku psihiatru se lahko odločimo po lastni presoji – torej brez napotnice. Prav tako pa nas na pregled lahko usmeri tudi osebni zdravnik z izdajo napotnice.

Team v ambulanti družinske medicine (osebni zdravnik)

Pri iskanju primernega vira pomoči se lahko obrnemo na osebnega zdravnika. Ta nas bo na podlagi pogovora in ocene naših stisk usmeril naprej k primernemu strokovnjaku. Lahko nam izda napotnico za:

  • Psihološki ali klinično psihološki pregled
  • Specialistični pregled (pedopsihiatrični pregled, neuropsihološki pregled)
  • Psihiatrični pregled*

Za specialistični pregled osebni zdravnik izda napotnico, ko oceni, da za opredelitev naše duševne motnje ali učinkovitejše zdravljenje potrebujemo strokovnjaka z bolj poglobljenimi znanji na določenem področju.

Osebni zdravnik nas lahko tudi brez napotnice usmeri na:

  • Center za duševno zdravje odraslih (pričetek obravnave po 18. letu)
  • Psihiatrični pregled*
  • Preventivni program (npr. center za krepitev zdravja in zdravstveno-vzgojni center)

Z napotnim dokumentom (ni enako kot napotnica) vas lahko usmeri tudi v Center za krepitev zdravja ali zdravstveno vzgojni center na delavnico za krepitev duševnega zdravja in sicer:

  • Podpora pri spoprijemanju s tesnobo
  • Podpora pri spoprijemanju z depresijo

*Opomba: Zaradi boljšega spremljanja nekateri želijo, da so k njim na pregled napoteni s strani osebnega zdravnika, vendar ne vsi.

Telefonsko svetovanje

Če nismo prepričani, katera oblika pomoči bi bila najbolj primerna za nas, kje poiskati pomoč ali kako dostopati do pomoči, se lahko posvetujemo tudi preko telefona z različnimi svetovalci:

  • Klic v duševni stiski 01/520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
  • Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
  • TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.

Spletni viri pomoči

Ko nismo prepričani katera oblika pomoči, je najbolj primerna za nas ali sploh kje začeti iskati pomoč, si lahko pomagamo z različnimi spletnimi stranmi, ki imajo nabor različnih virov pomoči:

Prav tako lahko za usmeritev povprašamo strokovnjake duševnega zdravja, ki svetujejo v spletnih svetovalnicah:

Skip to content