V poletnih mesecih je potekala fotografska razstava “Duševno zdravje – zdrav življenjski slog skozi oči fotografov,” na Krakovskem nasipu v Ljubljani, je nastala ob sodelovanju Nacionalnega programa duševnega zdravja Mira in Srednje šole za likovno oblikovanje in fotografijo ob podpori Turizma Ljubljana. Obiskovalci so si lahko ogledali fotografije dijakov ljubljanske Srednje šole za likovno oblikovanje in fotografijo, ki so skozi objektiv raziskovali svoje videnje duševnega zdravja.
Duševno zdravje je temelj našega zdravja, zato je skrb zanj pomembna v vseh življenjskih obdobjih. O tem, kaj jim predstavlja duševno zdravje, na kakšen način ga lahko krepimo in kako se lahko soočamo s težavami v duševnem zdravju, so skozi objektiv razmišljali dijaki Srednje šole za likovno oblikovanje in fotografijo v Ljubljani.
Duševno zdravje predstavlja tudi temelj družinske in gospodarske stabilnosti, družbene blaginje ter kakovosti življenja ljudi. Posamezniku omogoča udejanjanje njegovih umskih in čustvenih zmožnosti ter mu omogoča, da najde in izpolni svojo vlogo v poklicnem, družbenem in zasebnem življenju. Daje čustveno in miselno trdnost, moč za spoprijemanje s težavami in ostalimi življenjskimi izzivi. Osebe, ki se soočajo s težavami v duševnem zdravju in njihovi bližnji pa so poleg bremena bolezni lahko pogosto deležni diskriminacije, izključenosti in kršenja temeljnih človekovih pravic.
Fotografije so nastale pod mentorstvom prof. Uroša Acmana. Foto: Nea Bekonjič
Kar polovica vseh duševnih motenj, ki se pojavijo kadarkoli v življenju, se začne že do 14. leta starosti, a jih v začetku pogosto spregledamo. Zato je skrb za duševno zdravje pomembna vse življenje. Vsaka duševna stiska pa je tudi priložnost za spremembo na bolje. Iz izkušenj, ki nam jih prinašajo življenjske krize se učimo in s pomočjo bližnjih dosegamo boljšo kakovost življenja.
Krepitev duševnega zdravja, s katero preprečujemo pojav številnih duševnih težav in motenj, presega področje zdravstva in se dotika tudi drugih politik in sektorjev, kot sta področje šolstva in sociale. Zato naslavljanje tega javnozdravstvenega izziva zahteva celovit pristop, ki združuje ukrepe celotne skupnosti, vseh sektorjev, vključno z uporabniki, združenji in skupinami svojcev. To so tudi vodila Programa MIRA – Nacionalnega programa duševnega zdravja 2018–2028
Dijaki Srednje šole za likovno oblikovanje in fotografijo v Ljubljani so pod vodstvom svojega mentorja, profesorja Uroša Acmana, svoje videnje duševnega zdravja raziskovali in izrazili skozi fotografski objektiv.
Dijaki so raziskovali svoj pogled na duševno zdravje Foto: Katarina Gspan
Začnite tipkati in pritisnite enter za iskanje
Spletno mesto za potrebe zagotavljanja funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo spletnih piškotkov. Več informacij o piškotkih boste našli na strani Pravno obvestilo SprejemamZavračam
Politika zasebnosti in piškotki
Nastavitve piškotkov
Naše spletno mesto uporablja spletne piškotke, ki pomagajo pri izboljševanju uporabniške izkušnje. Nekateri piškotki so nujni za delovanje spletnega mesta in jih shranjuje vaš brskalnik ter so pomembni za osnovno delovanje spletnega mesta. Prav tako uporabljamo piškotke tretjih oseb, ki nam pomagajo razumeti, kako uporabljate našo spletno stran in omogočajo spremljanje statistik uporabe spletnega mesta. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku le z vašim dovoljenjem. Če ne želite, da spremljamo vaš obisk na naši spletni strani, jih lahko onemogočite, vendar lahko to vpliva na vašo uporabniško izkušnjo.
Obvezni piškotki nujno potrebni za delovanje spletnega mesta. Le-ti omogočajo osnovne funkcionalnosti in varnosti tega spletnega mesta. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih informacij.
Piškotki, ki niso nujno potrebni za delovanje spletnega mesta in se jih uporablja za zbiranje osebnih podatkov preko analitike, oglasov ali druge vstavljene vsebine so tako imenovani neobvezni piškotki ter je njihovo delovanje omogočeno le z podanim dovoljenjem uporabnika.