Prostovoljstvo podpira duševno zdravje
V Ljubljani bo v četrtek, 25. maja 2023, potekal Veseli dan prostovoljstva, vrhunec nacionalnega tedna prostovoljstva (22. – 26. 5.), ki ga Slovenska filantropija organizira že 24. leto. Na ta dan se bodo med 13. in 17. uro na Prešernovem trgu predstavile številne prostovoljske organizacije z namenom tako druženja že obstoječih kot privabljanja novih prostovoljcev.
Prostovoljstvo je aktivnost, ki ima za vse udeležene obilo koristnih učinkov, med drugimi tudi boljše duševno zdravje prostovoljcev. Prostovoljno prispevanje k dobrobiti drugega ali skupnosti namreč izboljšuje počutje, saj sprošča endorfine, hormone, ki pomagajo blažiti negativne posledice stresa, bolečino in krepijo mentalno ter telesno vzdržljivost.
Prostovoljci so srečnejši
V eni od britanskih raziskav so prostovoljci pogosteje navajali občutje srečnosti kot tisti, ki niso bili prostovoljci. Vsi, ki so bili prostovoljci v zadnjem letu, so bili tudi na splošno bolj zadovoljni s svojim življenjem. Če so se kot prostovoljci udejstvovali vsaj enkrat mesečno, so poročali o boljšem duševnem zdravju, kot tisti, ki so to počeli redkeje oz. se niso nikoli udejstvovali kot prostovoljci.
Duševno zdravje se preko prostovoljstva izboljšuje tudi posredno – preko povezovanja z drugimi. Znano je, da pomanjkanje socialnih interakcij in pomenljivih odnosov vodi v osamljenost, ta pa v številne duševne in telesne težave. Preko prostovoljstva se gradijo in krepijo prijateljski odnosi, več smo tudi telesno aktivni, večja je verjetnost, da nam je na voljo čustvena podpora, ko jo potrebujemo, izpopolnjujemo svoje socialne veščine in krepimo socialno mrežo – vse našteto so ključni varovalni dejavniki dobrega duševnega zdravja. Tudi že obstoječe težave v duševnem zdravju se preko prostovoljstva lahko občutno zmanjšajo, npr. depresija.
Skratka, razlogov zakaj biti prostovoljec, prostovoljka, je brez dvoma več kot tistih proti. Prav tako so zelo raznoliki in številni tudi načini, preko katerih lahko podarimo svoj čas in pozornost drugim. Pomembno je, da izberemo namen in način, ki je čim bolj skladen z našimi vrednotami in načinom življenja, saj bo tako verjetnost pozitivnih učinkov višja. Vabljeni na spletno stran Slovenske filantropije, kjer si lahko preberete vse o tem, kako lahko postati uradni prostovoljec, katere oblike so na voljo ter ostale s tem povezane informacije. Posebej dobrodošli pa ste torej na Veselem dnevu prostovoljstva, kjer boste odgovore na vsa vaša, s prostovoljstvom povezana vprašanja, lahko dobili tudi v živo!
Maruša Bertoncelj, Program Mira
Viri in priporočeno branje:
• What Are the Mental Health Benefits of Volunteering?
• 24. Nacionalni teden prostovoljstva