Potekalo je srečanje na visoki ravni o boju proti osamljenosti
Dne 20. in 21. aprila 2023 je v Stockholmu potekal dogodek z naslovom »Srečanja na visoki ravni o osamljenosti – politične možnosti za boj proti osamljenosti in krepitev duševnega zdravja v EU«.
Srečanja smo se udeležile tri predstavnice iz Slovenije, dve predstavnici Ministrstva za zdravje in sama kot vodja oddelka za upravljanje nacionalnega programa duševnega zdravja v Sloveniji. Dogodek je bil organiziran s strani Švedske, v vlogi Predsedstva Sveta Evropski uniji. Uvodoma nas je nagovoril Jakob Forssmed, švedski minister za socialne zadeve in javno zdravje. Poudaril je krepitev politične zavezanosti preprečevanju osamljenosti in krepitvi duševnega zdravja v Evropski uniji.
S tem namenom je švedsko predsedstvo Svetu EU organiziralo srečanje, katerega cilj je bil prispevati k novi pobudi Evropske komisije za celovit pristop k duševnemu zdravju ter spodbujanje izmenjave najboljših praks in znanja ter različnih možnosti politike o tem, kako obravnavati in preprečevati osamljenost.
Osamljenost je zapleteno medsektorsko vprašanje, ki ima negativen vpliv na duševno in telesno zdravje prebivalstva ter blaginjo družbe. Zato bi moralo biti razumevanje, kako se boriti proti osamljenosti in družbeni izolaciji, prednostna naloga oblikovalcev politik.
Osamljenost v družbi po pandemiji Covid-19 še narašča in ima negativne posledice na duševno in telesno zdravje posameznikov, kar lahko vodi v povečano tveganje za obolevnost in celo smrtnost, na primer: povečano tveganje za depresijo, tesnobo in samomorilne misli, deluje pa tudi obratno, ljudje z duševnimi težavami imajo večjo možnost, da postanejo osamljeni. Merjenje osamljenosti je težavno, ker je kompleksen pojav z več vzroki in ga je potrebno reševati z različnimi rešitvami za različne skupine ljudi. Tudi primerjava osamljenosti in odnosa do le-te je kulturno pogojena.
Med uvodnimi govorniki sta bili tudi Stella Kyriakides, evropska komisarka za zdravje in varnost hrane ter Véronique Wasbauer, glavna svetovalka za nenalezljive bolezni pri Evropski komisiji. Stella Kyriakides je v vnaprej posnetem govoru poudarila, da so socialne vezi ključnega pomena za naše zdravje in srečo. Kljub medsebojno povezanemu svetu se številni posamezniki borijo z duševnim zdravjem in osamljenostjo. Statistika je po pandemiji, ki je prekinila stike med ljudmi, še slabša, k temu pa je potrebno dodati še strah pred vojno v Ukrajini, naraščajoče življenjske stroške in podnebno krizo. Tudi komisarka je opozorila na potrebo po sodelovanju in prednostni obravnavi, saj je dobro duševno zdravje osrednjega pomena za javno zdravje tako družb, kot tudi gospodarstev. Povedala je, da so bile v zadnjih petindvajsetih letih izvedene številne pobude na področju duševnega zdravja in ponujene možnosti financiranja.
Program konference je bil razdeljen na 4 sklope: globalni vidik osamljenosti, osamljenost in duševno zdravje, spoznanja iz nacionalnih strategij za osamljenost in pot za preprečevanje osamljenosti v sodelovanju s civilno družbo. Vsi sodelujoči so se strinjali, da je osamljenost velik družbeni problem, ki v zadnjem obdobju (po končanju pandemije), še vedno močno narašča. Osamljenost je potrebno uvrstiti med javnozdravstvene prioritete in jo obravnavati na medsektorski ravni, k sodelovanju pa je potrebno pritegniti tudi civilno družbo. Ker osamljenost pogosto spremlja stigma, je potrebno pozornost nameniti osveščanju in izobraževanju o negativnih vplivih osamljenosti tako na posameznike kot na celotno družbo. V okviru dogodka so bile predstavljene izkušnje na podlagi posebnih nacionalnih programov za osamljenost. Večina govorcev je zagovarjala stališče, da je problem osamljenosti potrebno nasloviti s posebnimi nacionalnimi programi.
Ob zaključku konference nas je preko video konference s sporočilom nagovorila podpredsednica Evropske komisije za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica, ki ni izpostavila potrebe po posebni strategiji za osamljenost, izpostavila pa je podporo predlogu, da se na nivoju EU oblikujejo skupne usmeritve za urejanje področja duševnega zdravja. Konferenco je zaključil gostitelj Jakob Forssmed, minister za socialne zadeve in javno zdravje, z mislimi, da je potrebno dvigniti ozaveščanje glede osamljenosti in deliti pridobljene izkušnje ter tudi napake na tem področju. Potrebno je tudi omogočiti infrastrukturo osebam, ki se počutijo osamljene in zmanjšati stigmo ter vzpostaviti boljše družbene povezave. Osamljenost je tema vseh ljudi, zato je potrebno sodelovanje celotne družbe, saj je lahko cena za neukrepanje previsoka.
Ob koncu je bilo še enkrat posredovano povabilo na predstavitev zaključka pilotnega projekta Evropskega parlamenta o osamljenosti, ki bo 6. junija 2023 v Bruslju – ministrska konferenca na visoki ravni, v okviru katere bo predstavljen zaključek pilotnega projekta Evropskega parlamenta o osamljenosti, ki je bil izveden v sodelovanju s Skupnim raziskovalnim centrom Evropske komisije.
Marjeta Ferlan Istinič, predstavnica Programa MIRA