Duševno zdravje v slovenskih delovnih organizacijah
Publikacija s področja duševnega zdravja pri delu z naslovom Duševne stiske na delovnem mestu skozi mikrozgodbe, Analiza potreb in participativno osmišljanje rezultatov, ki je izšla te dni, bralcu ponuja uvid v dogajanje na področju duševnega zdravja v slovenskih delovnih organizacijah.
Raziskava potreb z metodo mikrozgodb je bila sicer izvedena kot del promocije duševnega zdravja in preventive ter destigmatizacije duševnih motenj na delovnem mestu konec leta 2021 v okviru Programa Mira, Nacionalnega programa duševnega zdravja, ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Publikacija poleg izsledkov o duševnih stiskah na delovnem mestu in načinih za njihovo reševanje ter konkretnih pričevanj skozi mikrozgodbe posameznikov predstavlja tudi aktualne mednarodne in slovenske podatke, trende, izzive in najnovejše ugotovitve ter priporočila mednarodnih organizacij na tem področju. Pri navedbah izsledkov so dodani predlogi ukrepov za izboljšanje duševnega zdravja zaposlenih, ki jih lahko izvajajo delovne organizacije same, zunanje podporne službe in državne ustanove.
Raziskava je potekala v drugem letu epidemije covida-19, zato so nekatera pričevanja povezana z epidemijo. Kljub temu rezultati nazorno prikazujejo mnoge aktualne izzive in priložnosti, ki niso tesno povezani z epidemijo.
Skozi zgodbe se kaže pomembna vloga nadrejenih oziroma vodstvenih in vodilnih delavcev ter bližnjih sodelavcev pri prepoznavanju in razreševanju duševnih stisk posameznikov. Za boljše duševno zdravje v delovnih okoljih sta po mnenju pripovedovalcev zgodb ključni predvsem kultura odprtosti do tem duševnega zdravja in usposobljenost vodij in/ali določenih zaposlenih za ustrezno ukrepanje.
Pričujoča publikacija je pomemben prispevek k ozaveščanju ljudi o pomenu duševnega zdravju v delovnih organizacijah in spodbuja k čim večji dejavnosti za obvladovanje psihosocialnih tveganj in krepitev duševnega zdravja v delovnih okoljih.
Publikacija je dostopna na povezavah: