Obeležitev svetovnega dneva duševnega zdravja 2024 v Laškem
10. oktobra obeležujemo Svetovni dan duševnega zdravja, ki je namenjen ozaveščanju in spodbujanju ukrepov za izboljšanje duševnega zdravja po vsem svetu. Vsako leto se ob obeležitvi izpostavi ena od tem, ki zadeva duševno zdravje ljudi in letošnja se navezuje na spodbujanje duševnega zdravja na delovnem mestu.
V okviru Programa Mira, Nacionalnega programa duševnega zdravja, ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje, smo v območnih enotah Celje in Novo mesto, 10. oktobra 2024 v Thermani Laško organizirali strokovno srečanje, na katerem so bile predstavljene aktualne vsebine, ki se navezujejo na duševno zdravje. Prim. Nuša Konec Juričič, spec. socialne medicine in javnega zdravja, je predstavila pregled stanja in možnih načinov ukrepanja na področju duševnih težav v Sloveniji, Vesna Pekarović Džakulin, spec. medicine dela, prometa in športa, je spregovorila o pogledih medicine dela na duševno zdravje na delovnem mestu, psihologinja dr. Sara Tement pa o nujnosti in pomenu kakovostnega počitka. Psihologinja in psihoterapevtka mag. Maja Bajt je s primeri iz prakse predstavila preobremenjenost, izčrpanost in izgorelost ter načine ravnanj oziroma kaj lahko na delovnem mestu storimo, da ohranimo psihološko ravnovesje. Srečanja se je udeležilo 140 strokovnjakov s področij zdravstva, sociale, šolstva, iz nevladnih organizacij in ostalih.
Dogodek se je zaključil z okroglo mizo, ki jo je moderirala psihologinja Nastja Salmič Tisovec, kjer so strokovnjakinje spregovorile o ukrepih, ki jih na delovnem mestu lahko sprejmemo, da zagotovimo varno in spodbudno delovno okolje. Med udeleženci se je o tej tematiki razvila pestra debata. Tako so udeleženci dogodek zapustili s koristnimi informacijami o dobrih praksah zagotavljanja dobrega duševnega zdravja na delovnem mestu in z usmeritvami, zakaj je to sploh koristno – tako za zaposlene, kot tudi za delodajalce.
Pripravil:
Patrik Senica, dipl. psih. (UN) z Območne enote NIJZ Celje