Pomembno je vedeti: Razlika med utrujenostjo in izgorelostjo
Izgorelost pogosto nastopi kot posledica prekomernega, dolgotrajnega učinkovanja stresa na posameznika v povezavi s t.i. storilnostno pogojeno samopodobo in vrednotenjem samega sebe na podlagi zunanjih potrditev. Izgorelost je posledica dlje časa trajajočega procesa zaradi pretiranega delovnega in čustvenega anagažiranja ter predstavlja kronično stanje skrajne psihofizične in čustvene izčrpanosti.
Pri tem je treba biti pozoren na pomembno dejstvo, da se izgorelost razlikuje od delovne izčrpanosti in jo je zato pomembno obravnavati resno.
Delovna izčrpanost je namreč normalna posledica prekomernega dela, ki jo lahko odpravimo s počitkom. Na izgorelost pomislimo takrat, ko samo počitek ali celo dopust ne pomaga več oz. ne zadostuje za boljše počutje. Pri izgorelosti je smiselno poiskati strokovno pomoč. Vsak posameznik pa lahko veliko naredi za preprečevanje izgorelosti.
Več o tem, kako prepoznamo znake izgorelosti in kako lahko preprečimo sindrom izgorelosti si lahko preberete v člankih Prepoznavanje in preprečevanje izgorelosti ter Izgorelost na delovnem mestu.