Vikend celostne obravnave duševnega zdravja
Konec meseca marca 2023 se je v Ljubljani odvil Vikend celostne obravnave duševnega zdravja, ki smo ga organizirali študenti psihoterapije, psihologije, medicine, biopsihologije, družinske terapije in farmacije. Dogodek je bil organiziran z namenom izobraževanja in ozaveščanja o pomembnosti duševnega zdravja ter spodbujanja sodelovanja med različnimi strokami na tem področju. Z raznolikim programom predavanj, okroglih miz in delavnic smo želeli širši javnosti podati osnovno znanje o duševnem zdravju in napotke, kako ravnati v primeru psihosocialnih stisk ali duševnih motenj.
Udeleženci so se lahko udeležili predavanj, ki so pokrivala različna področja duševnega zdravja. Med drugim smo predstavili prakso klinične farmacije, ki se osredotoča na optimalno uporabo zdravil v klinični praksi pri zdravljenju duševnih motenj. Udeleženci so lahko prisluhnili predavanju o psihološki prvi pomoči, ki je namenjena nudenju podpore posameznikom v stiski. Prestavljeni so bili tudi nevrološki in psihofarmakološki vidiki, ki se nanašajo na zdravljenje duševnih motenj z zdravili. Vse to je bilo namenjeno širjenju znanja in boljšemu razumevanju kompleksne problematike duševnega zdravja.
Poleg predavanj, smo organizirali tudi dve okrogli mizi. Prva se je osredotočala na proces zdravljenja različnih duševnih motenj in razlike med obravnavo le teh pri psihiatru, psihologu in psihoterapevtu. Druga okrogla miza pa je obravnavala vprašanja, ki se pojavljajo pri odločanju za psihoterapijo, izbiri pravega terapevta in razlikah ter skupnih točkah različnih psihoterapevtskih smeri. Obe okrogli mizi sta se osredotočali na različne vidike psihoterapije in zdravljenja duševnih motenj, pri čemer so strokovnjaki iz različnih psihoterapevtskih smeri predstavili svoje poglede in izkušnje ter odgovorili na vprašanja udeležencev.
V sklopu dogodka so potekale tudi štiri delavnice, ki so se osredotočale na različne vidike duševnega zdravja. Skupni cilj delavnic je bil spodbujanje zavedanja o duševnem zdravju in načinih samopomoči. Prvi dve delavnici sta se osredotočili na različne duševne motnje ter razbijanje stigme, ki obdaja temo duševnih motenj, medtem ko sta se druga in tretja delavnica osredotočili na razvoj veščin za boljše obvladovanje stresa in izboljšanje partnerskega odnosa s pomočjo čuječnosti. Vse štiri delavnice so bile zasnovane zelo interaktivno, da bi udeleženci aktivno sodelovali in pridobili kar največ znanja ter veščin za izboljšanje svojega duševnega zdravja.
Program smo zaključili z živo knjižnico, kjer so imeli udeleženci priložnost za pogovor z osebami, ki so imele izkušnje z različnimi duševnimi motnjami, kot so mejna osebnostna motnja, depresija in psihotična epizoda. Poleg tega so bili na voljo tudi strokovnjaki iz javnega in zasebnega sektorja, ki se ukvarjajo z različnimi ciljnimi populacijami. Dogodek je potekal v sproščenem vzdušju, kjer so se udeleženci lahko pogovorili o tematikah, ki jih zanimajo.
Pomembno je omeniti, da je bil ta dogodek prvič, ko se je toliko različnih fakultet povezalo, da bi organiziralo dogodek o duševnem zdravju. Na tem dogodku smo sodelovali študentje Medicinske fakultete, Fakultete za farmacijo, Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete, psihologije in psihoterapije z Univerze Sigmunda Freuda, družinske terapije s Teološke fakultete in biopsihologije z Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Povezovanje študentov različnih smeri je ključno pri zagotavljanju celovite oskrbe duševnega zdravja, saj takšno povezovanje omogoča oblikovanje celostnega pristopa k zdravljenju in oskrbi, ki je prilagojen posamezniku.
Upamo, da bo sodelovanje med fakultetami pomagalo razbiti tradicionalne ovire med različnimi disciplinami in spodbudilo bolj interdisciplinarni pristop k duševnemu zdravju. Ta pristop je ključen pri obravnavanju duševnih težav, ki zahtevajo celovit pristop, ki upošteva ne samo biološke, ampak tudi socialne in okoljske dejavnike.
Celoten vikend je bil izjemno uspešen in udeleženci so pohvalili izjemno organizacijo, zanimive vsebine in kakovostne govorce. Upamo, da se bo v prihodnosti organiziralo še več takšnih dogodkov o duševnem zdravju in da se bo sodelovanje med različnimi področji nadaljevalo in okrepilo.
Laura Gostiša