S finančno iniciativo nad osamljenost
V Južni Koreji so se epidemije osamljenosti med mladimi sklenili lotiti na zelo zanimiv način: Ministrstvo za spolno enakopravnost in družino bo mladim državljanom, ki živijo v socialni izolaciji, mesečno nakazovalo 500 ameriških dolarjev za to, da bi se lažje vključili nazaj v družbo.
Kot poroča CNN, več kot 300.000 prebivalcev Južne Koreje, starih med 19 in 39 let, živi v skoraj popolni dolgotrajni socialni izolaciji. Pri okoli 40 odstotkih se izolacija začne že v adolescenci, razlogi za to pa so različni – od težav v telesnem in duševnem zdravju, do slabih družinskih razmer in socialno-ekonomskih stisk. Izolacija, ki se kaže predvsem kot življenje v fizično zelo omejenem prostoru, s skorajda nič fizičnih stikov z zunanjim svetom, pa njihove stiske samo še poglablja. Posledično so nezmožni za vključitev v »normalno« življenje.
Iniciativa je del širše zakonske listine za podporo dobrobiti mladih, ki naslavlja najbolj ranljive med njimi. Posebej se bo usmerila na otroke in mladostnike med 9. in 24. letom, ki živijo v gospodinjstvih s podpovprečnimi prihodki.
Izolacija poglablja depresijo in druge duševne motnje
Po mnenju Ministrstva za spolno enakopravnost in družino je tovrstna aktivna podpora ključna za učinkovitejše naslavljanje vseh zdravstvenih posledic izoliranega življenja. Pri teh mladih so zaradi neuravnoteženega življenja in enostranske prehrane ugotovili upočasnjeno telesno rast, imajo pa tudi zelo povečano tveganje za pojav oz. poslabšanje različnih duševnih motenj, kot je depresija. Življenje v izolaciji povzroča izgubo socialnih vlog in zamik sposobnosti prilagajanja.
V poročilu, ki so ga objavili pred dnevi, so navedli nekaj študij primerov, med drugimi izkušnjo študentke, ki se že od pubertete naprej spopada s težavami v duševnem zdravju in z vzpostavljanjem socialnih stikov z vrstniki. Ker se ni zmogla prilagoditi na študentsko življenje, je študij opustila in se povsem zaprla vase. Še en primer opisuje izkušnjo študentke, ki je živela v nasilnem domu, pogosto je bilo tudi pomanjkanje hrane. To ji je preprečevalo, da bi lahko zapustila dom in vzpostavila podporne odnose z osebami izven družine.
Iniciativa mesečne finančne podpore v višini 500 $ se bo posebej usmerila na otroke in mladostnike med 9. in 24. letom, ki živijo v gospodinjstvih s podpovprečnimi prihodki.
V poročilu so opredelili še načrte in aktivnosti, ki jih bodo realizirali v bodoče: distribucija smernic za lokalne vlade, krepitev zaščitnih socialnih mrež za mlade in sistemov za zgodnje zaznavanje, tesneje pa nameravajo sodelovati tudi z lokalnimi institucijami za ranljive mlade, kot so zavetišča in rehabilitacijski centri.
Prevod in priredba: Maruša Bertoncelj, Program Mira
Več v originalni objavi CNN: South Korea is paying ‘lonely young people’ $500 a month to re-enter society