Deinstitucionalizacija na področju nudenja storitev duševnega zdravja
V Lipici je potekala mednarodna konferenca o deinstitucionalizaciji na področju storitev duševnega zdravja, na kateri so se predstavljali in razpravljali strokovnjaki, raziskovalci in ljudje z osebnimi izkušnjami iz 18-ih evropskih držav. Dogodka, ki se je odvijal v četrtek, 1. Junija 2023, se je udeležilo kar 172 ljudi.
Cilj konference je bil spregovoriti o pravicah ljudi iz ranljivih skupin do življenja v skupnosti in o pomenu destigmatizacije ter izmenjava primerov dobrih praks pri nas in v tujini. Predavatelji so opozorili tudi na razliko med deinstitucionalizacijo in procesi decentralizacije, pri čemer se slednja pogosteje udejanja v praksi. Kot primer dobre prakse v slovenskem prostoru so izpostavili Dom na Krasu, ki je eden prvih socialnovarstvenih zavodov, ki je že leta 2003 vstopil v proces deinstitucionalizacije in vključuje stanovanjske skupine, dnevne centre, podporo pri zaposlovanju, zagovorništvo, uporabniška združenja, vrstniško podporo, skupine svojcev, osebno pomoč, koordinirano oskrbo, krizne službe na terenu, mobilne ekipine in druge oblike skupnostnih nastanitev in oskrbe.
Konferenca je ponudila prostor za kritičen razmislek in nove ideje, kako premagati izvedbene izzive, uporabo prisilnih ukrepov, izolacijo in segregacijo ljudi, težave pri integraciji ali trdoživi institucionalni miselnosti in praksah ter stigmo, ki se lahko prenaša tudi v skupnostno oskrbo. Posebno pozornost so predavatelji namenili tudi pobudam s strani uporabnikov omenjenih storitev (zlasti vrstniški podpori), ki so neizogibno povezane z deinstitucionalizacijo.
Organizatorji dogodka so konferenco poimenovali “Deinstitucionalizacija.. no, ta beseda!”, s čimer so preko besedne igre orisali njeno bistvo. Namreč, da je že beseda sama tako težka, da se s težavo spopadamo z njo. Posledično nas čaka še veliko dela pri uresničevanju le-te v praksi – tako pri nas kot tudi v tujini.
Več o dogodku si lahko ogledate na spodnjih povezavah: