Duševno zdravje je ravnovesje, ki ga dosegamo tudi z zdravim življenjskim slogom
Ob Slovenskem letu duševnega zdravja smo 15. junija 2023 na mariborski območni enoti NIJZ organizirali regijsko strokovno srečanje z naslovom: “Duševno zdravje je ravnovesje, ki ga dosegamo tudi z zdravim življenjskim slogom”, namenjenega zdravstvenim delavcem in drugim strokovnjakom s področja duševnega zdravja v Podravju. Namen srečanja je bil spregovoriti o duševnem zdravju kot o relativnem ravnovesju, ki ga lahko krepimo in varujemo predvsem z zdravim življenjskim slogom – s pravilno higieno spanja, uravnoteženo prehrano, zadostno telesno dejavnostjo, dobrimi medosebnimi odnosi ter z izogibanjem tveganim vedenjem in škodljivim razvadam. Dogodek je povezovala in moderirala Anja Magajna, univ. dipl. psih., iz NIJZ OE Maribor.
Uvodoma je udeležence pozdravil vodja Oddelka za nenalezljive bolezni na NIJZ – OE Maribor Christos Oikonomidis, dr. dent. med., spec. javnega zdravja, ter predstavil javnozdravstveni vidik nekaterih kazalnikov duševnega zdravja v Podravju. Pri tem je izpostavil, da duševno zdravje prebvalcev Podravja sicer ne odstopa bistveno od povprečja v državi, vendar pa nekateri kazalniki zahtevajo kontinuirano epidemiološko spremljanje in ponekod zahtevajo učinkovito ukrepanje. Opozoril je tudi na izzive, ki se pojavljajo na področju duševnega zdravja otrok in mladostnikov.
V nadaljevanju je izr. prof. dr. Vedran Hadžić, dr. med., iz Fakultete za šport v Ljubljani, predstavil pozitivne učinke telesne dejavnosti na ohranjanje dobrega duševnega zdravja ter na zdravljenje razpoloženjskih motenj, kot sta anksioznost in depresija. S sloganom “zdrav duh v zdravem telesu” nas je spomnil, da so vse vrste telesne dejavnosti učinkovite, če so le dovolj intenzivne in trajne. Pri tem se je oprl na Smernice za telesno dejavnost in sedeče vedenje. Svoje predavanje je zaključil z mislijo, da se duševne motnje pojavljajo tudi pri vrhunskih športnikih, zato zgolj telesna vadba ne zadošča pri ohranjanju dobrega duševnega zdravja.
Sledilo je predavanje Sanje Tkalec, mag. psih, regijske koordinatorice Programa MIRA na NIJZ OE Maribor, ki je spregovorila o pomenu zavestnega in vztrajnega iskanja (notranjega) ravnovesja v obliki samouravnavanja, torej skrbi za lastno dobro počutje, vzdrževanja čim bolj zdravih življenjskih navad glede na dane možnosti in učinkovitega usklajevanja različnih socialnih vlog. Pri tem je opozorila, da je samopoškodbeno vedenje (npr. v obliki čezmernega pitja alkohola, prenajedanja, kajenja, pretiravanja s telesno vadbo, …) pomemben pokazatelj nezadovoljstva samim s seboj in torej velik dejavnik tveganja za poglabljanje stisk oz. za razvoj težav v duševnem zdravju. Zmernost in skrben odnos do svojega telesa sta torej dobra popotnika za stabilno duševno zdravje.
V zadnjem predavanju so nam Karin Valentan, mag. psih., Tanja Drumlič, dipl. fiziot., in Tina Čeh, mag. kin., iz tima Centra za krepitev zdravja ZD dr. Adolfa Drolca Maribor predstavile njihove izkušnje iz vsakodnevne prakse pri izvajanju delavnic za krepitev zdravega življenjskega sloga. Opozorile so na slabo ozaveščenost ljudi o zdravem življenjskem slogu in o pomenu spreminjanja napačnih prepričanj o prehrani in gibanju pri postopnem usvajanju bolj zdravih življenjskih navad.
V zaključnem delu so predavatelji skupaj z moderatorico (na okrogli mizi) razpravljali o vplivu pandemije pri opuščanju zdravih navad splošnega prebivalstva. Nagovorili so tudi temo stigme na področju duševnega zdravja, na katero vedno bolj opozarjajo tudi mediji. Ob enem pa so se določene težave v duševnem zdravju nekoliko popularizirale, zato moramo biti previdni pri ločevanju težav in motenj na področju duševnega zdravja. Pogovor so zaključili z mislijo, da se skrb za duševno zdravje začne še preden se pojavijo prve stiske. Začne se pri aktivnostih, ki jih opravljamo z veseljem in s katerimi v bistvu krepimo in ohranjamo dobro duševno zdravje in počutje, zato je pomembno, da najdemo telesno dejavnost, ki jo izvajamo radi. Z njenim rednim izvajanjem pa bomo ustvarili utež, ki nam lahko pomaga na naši lastni tehtnici lovljenja duševnega ravnovesja.