V okviru vsebin Nacionalnega programa za duševno zdravje (2018-2028), Programa MIRA, je bil dne 22. 10. 2021 organiziran »Strokovni posvet na temo nekemičnih zasvojenosti«. Eden prvih strokovnih posvetov, katerega osrednja pozornost je bila namenjena digitalni zasvojenosti in prekomerni rabi zaslonov mladih v Sloveniji, se je odvil pod okriljem Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Posvet je zaradi aktualnih epidemioloških razmer potekal na daljavo, udeležilo pa se ga je 47 predstavnikov organizacij s področja izobraževanja ter zdravstvenega in socialnega varstva, med njimi so bili predstavniki nevladnih organizacij, predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), predstavniki interdisciplinarne delovne skupine za nekemične zasvojenosti, ki deluje pod okriljem Programa MIRA, svetovalni delavci iz šol in vrtcev, predstavniki Centrov za socialno delo, pa tudi nekateri pediatri, psihoterapevti, predstavniki fakultet in drugi strokovnjaki, ki se pri svojem delu srečujejo s to problematiko. Prisotni so bili tudi predstavniki Ministrstva za zdravje, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki so svoje poglede na tematiko nekemičnih zasvojenosti in glede sprejemanja ustreznih ukrepov delili z ostalimi udeleženci v zaključni diskusiji.
Namen posveta je bil opozoriti na čedalje bolj perečo problematiko prekomerne in škodljive rabe digitalnih tehnologij pri otrocih, mladostnikih in študentih ter pridobiti vpogled v trenutno stanje skozi izkušnje strokovnjakov, ki se pri svojem delu neposredno ali posredno ukvarjajo z otroki in mladostniki.
V skupinskih razpravah so bili izpostavljeni izzivi, povezani s prekomerno rabo zaslonov, pozornost udeležencev posveta pa je bila namenjena tudi iskanju rešitev in predlogov ukrepov ter aktivnosti na tem področju.
Na podlagi izsledkov strokovnega posveta so bili pri naslavljanju problematike digitalne zasvojenosti prepoznani trije ključni sklopi aktivnosti:
krepitev digitalne pismenosti in ozaveščanje strokovne in splošne javnosti o ustrezni uporabi zaslonov;
krepitev strokovnih kompetenc in usposobljenost strokovnega kadra;
povezovanje med sektorji, strokami in različnimi deležniki ter uporabniki na vseh ravneh.
Celotno poročilo posveta je dostopno na spodnji povezavi.
Spletno mesto za potrebe zagotavljanja funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo spletnih piškotkov. Več informacij o piškotkih boste našli na strani Pravno obvestilo SprejemamZavračam
Politika zasebnosti in piškotki
Nastavitve piškotkov
Naše spletno mesto uporablja spletne piškotke, ki pomagajo pri izboljševanju uporabniške izkušnje. Nekateri piškotki so nujni za delovanje spletnega mesta in jih shranjuje vaš brskalnik ter so pomembni za osnovno delovanje spletnega mesta. Prav tako uporabljamo piškotke tretjih oseb, ki nam pomagajo razumeti, kako uporabljate našo spletno stran in omogočajo spremljanje statistik uporabe spletnega mesta. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku le z vašim dovoljenjem. Če ne želite, da spremljamo vaš obisk na naši spletni strani, jih lahko onemogočite, vendar lahko to vpliva na vašo uporabniško izkušnjo.
Obvezni piškotki nujno potrebni za delovanje spletnega mesta. Le-ti omogočajo osnovne funkcionalnosti in varnosti tega spletnega mesta. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih informacij.
Piškotki, ki niso nujno potrebni za delovanje spletnega mesta in se jih uporablja za zbiranje osebnih podatkov preko analitike, oglasov ali druge vstavljene vsebine so tako imenovani neobvezni piškotki ter je njihovo delovanje omogočeno le z podanim dovoljenjem uporabnika.