V okviru vsebin Nacionalnega programa za duševno zdravje (2018-2028), Programa MIRA, je bilo dne 10. 12. 2021 organizirano nacionalno srečanje z naslovom »Združimo moči – za dobro počutje na delovnem mestu!«. Namenjeno je bilo krepitvi duševnega zdravja v delovnih okoljih.
Dogodek je zaradi epidemioloških razmer potekal na daljavo, spremljalo pa ga je 300 zaposlenih in vodstvenih kadrov iz različnih okolij: tako javnega kot zasebnega sektorja. Predstavniki organizacij s področja izobraževanja ter zdravstvenega in socialnega varstva, ponudniki storitev za krepitev duševnega zdravja na delovnem mestu, predstavniki nevladnih organizacij in drugi udeleženci iz najrazličnejših delovnih okolij so prisluhnili 15 govorcem, ki so samostojno ali v okviru okrogle mize predstavili izzive in možne rešitve za krepitev dobrega počutja zaposlenih.
Namen srečanja je bil dvig zavzetosti organizacij in posameznikov za krepitev duševnega zdravja v delovnih okoljih, povezovanje ključnih akterjev, ki lahko pripomorejo k dobremu počutju na delovnem mestu ter podpora posameznikom in organizacijam pri izzivih, povezanih s pandemijo in skrbjo za duševno zdravje.
V razpravah so bili predstavljeni izzivi in možnosti, s katerimi se srečujejo zaposleni pri skrbi za lastno duševno zdravje ter rešitve in predlogi delodajalcem za krepitev dobrega počutja zaposlenih.
Strokovnjaki so na podlagi praktičnih izkušenj s terena opozorili na pereče izzive, ki terjajo pozornost tudi v bodoče:
problematika samozaposlenih oseb, ki so zaradi pandemije in z njo povezanega zapiranja gospodarstva potrebovali več podpore;
dolžnost delodajalcev, da zmanjšujejo psihosocialna tveganja na delovnem mestu ─ a je hkrati potrebno tudi aktivno sodelovanje zaposlenih;
naslavljanje stigme, ki naj bo specifično glede na okolje, starost in poklicno skupino, v katerem se le-tá pojavlja;
osnova dobre promocije duševnega zdravja pri delu sta tako skrb za lastno duševno ravnovesje, kot tudi dobri medosebni odnosi, ki temeljijo na zaupanju in avtentičnosti.
Celotno poročilo posveta je dostopno na spodnji povezavi.
Video posnetek celotnega srečanja si lahko ogledate spodaj.
Začnite tipkati in pritisnite enter za iskanje
Spletno mesto za potrebe zagotavljanja funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo spletnih piškotkov. Več informacij o piškotkih boste našli na strani Pravno obvestilo SprejemamZavračam
Politika zasebnosti in piškotki
Nastavitve piškotkov
Naše spletno mesto uporablja spletne piškotke, ki pomagajo pri izboljševanju uporabniške izkušnje. Nekateri piškotki so nujni za delovanje spletnega mesta in jih shranjuje vaš brskalnik ter so pomembni za osnovno delovanje spletnega mesta. Prav tako uporabljamo piškotke tretjih oseb, ki nam pomagajo razumeti, kako uporabljate našo spletno stran in omogočajo spremljanje statistik uporabe spletnega mesta. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku le z vašim dovoljenjem. Če ne želite, da spremljamo vaš obisk na naši spletni strani, jih lahko onemogočite, vendar lahko to vpliva na vašo uporabniško izkušnjo.
Obvezni piškotki nujno potrebni za delovanje spletnega mesta. Le-ti omogočajo osnovne funkcionalnosti in varnosti tega spletnega mesta. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih informacij.
Piškotki, ki niso nujno potrebni za delovanje spletnega mesta in se jih uporablja za zbiranje osebnih podatkov preko analitike, oglasov ali druge vstavljene vsebine so tako imenovani neobvezni piškotki ter je njihovo delovanje omogočeno le z podanim dovoljenjem uporabnika.