Proti jesenski depresiji s pomočjo gibanja
Gibanje že od nekdaj povezujemo z ohranjanjem telesnega zdravja, čeprav je dokazana vzročna povezanost rekreacije z duševnim zdravjem nekoliko »mlajšega veka«, še najbolj sveži pa so dokazi za to, kako koristne so vaje, ki jih delamo za krepitev mišic, za delovanje možganov.
Šele pred 20 leti so namreč danski znanstveniki odkrili, da mišice med delovanjem oddajajo kemične prenašalce, imenovane miokine, ki spodbujajo delovanje številnih organov, vključno z možgani. Mišična vlakna uporabljajo miokine za to, da možganom pošiljajo sporočila o svojem delovanju, možgani pa se na ta sporočila odzivajo z vrsto koristnih bioloških odzivov, ki med drugim izboljšujejo spomin, podpirajo učenje in pomagajo uravnavati razpoloženje.
Tudi nedavne klinične raziskave so znova potrdile, da vsakič, ko delamo vaje za moč katere od mišičnih skupin, krepimo tudi kognitivne in duševne zmogljivosti. Tako fitnes upravičeno vse bolj vstopa v konkurenco z antidepresivi in psihoterapijo. Ali jih vsaj – vse bolj pomembno dopolnjuje. Kot uči nevroznanost, so se možgani pri ljudeh prvenstveno razvili zaradi omogočanja gibanja, ne razmišljanja. Njihova glavna naloga je torej koordinacija kompleksnega gibanja, razmišljanje pa je »stranska posledica« tega.
Kako deluje »terapija« gibanja
Metabolna »magija« naših mišic se odvija na sledeč način: zdrave, krepke in aktivne mišice sproščajo miokine, ti pa v možganih krepijo mitohondrijsko biogenezo – mitohondriji so osnovne celične »baterije« brez katerih naše celice ne morejo živeti. Če so poškodovani, se nam ne piše dobro, znižujejo namreč vnetne procese in oksidativni stres, spodbujajo proizvodnjo serotonina in serotoninsko občutljivost, znižujejo občutljivost na bolečino, spodbujajo splošno nevrogenezo in krepijo nevrotrofične dejavnike (ti ščitijo živčne celice).
Tudi prva metaanaliza 33 randomiziranih kliničnih študij iz leta 2018 je pokazala statistično značilno zmanjšanje simptomov depresije, ne glede na njihovo prvotno zdravstveno stanje, starost, spol, količino treningov ali obseg izboljšanja fizične moči. Rezultati te analize podpirajo tudi ugotovitve drugih študij, ki so merile pozitivne učinke vaj za krepitve mišic na zmanjšanje simptomov depresije in anksioznosti.
Razloga za to, da več svoje rekreacije namenimo povečanju mišične mase, torej ne gre nujno iskati v estetskih zapovedih z Instagrama, ampak v telesno-duševnem zdravju. Za tovrstno obliko aktivnosti tudi ne potrebujemo nujno trenerjev in telovadnic, posebnih orodij, dragih naprav ali druge fitnes opreme, saj povsem zadostujejo že različne vaje z uporabo teže lastnega telesa, kot so sklece, počepi, trebušnjaki ipd. Prav tako ne gre za časovno izdatno vadbo: za dosego blagodejnega učinka zadostuje že nekaj serij ponovitev za vse glavne mišične skupine, dva do trikrat tedensko (ali najmanj 30 minut na teden).
Maruša Bertoncelj, Program Mira
Viri in priporočljivo branje:
- Kako telesna dejavnost pomaga k boljšemu duševnemu zdravju?
- Just 30-90 minutes of resistance training weekly decreases risk of premature death
- Gordon BR, McDowell CP, Hallgren M, Meyer JD, Lyons M, Herring MP. Association of Efficacy of Resistance Exercise Training With Depressive Symptoms: Meta-analysis and Meta-regression Analysis of Randomized Clinical Trials. JAMA Psychiatry. 2018;75(6):566–576. doi:10.1001/jamapsychiatry.2018.0572