Varno in zdravju prijazno delovno okolje, tudi v starejših letih
Raziskave kažejo, da na kakovost življenja in dela starejših zaposlenih vplivajo tako organizacijski kot tudi osebnostni dejavniki. Optimizem, pozitiven odnos do starosti, sprejemanje staranja in sprememb, ki jih to življenjsko obdobje prinaša, zadovoljstvo na drugih življenjskih področjih, so le nekateri dejavniki, ki vplivajo na starejšo delovno aktivno skupino prebivalstva, na njihovo zadovoljstvo pri delu, pa tudi na njihovo duševno zdravje.
V ponedeljek, 3. 10. 2022, je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju potekala celodnevna konferenca z naslovom Varno in zdravju prijazno delovno mesto, tudi v starejših letih, v organizaciji Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije. Na konferenci je dr. Ditka Vidmar, vodja Interdisciplinarne skupine za duševno zdravje na delovnem mestu, ki deluje v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, predstavila pomemben vpliv, ki ga imajo delovna okolja na duševno zdravje starejših zaposlenih.
Kaj pomeni trajnostno delo in kako doseči takšna delovna okolja, da bodo ljudje lahko vključeni v delo oziroma ostali zaposleni v daljšem delovnem obdobju, tudi v starosti? Trajnostno delo pomeni življenjske in delovne razmere, ki ljudem pomagajo biti vključeni v delo in ohranjajo zaposlitev skozi podaljšano delovno življenje, Doseči ga je mogoče z vlaganjem v kakovostna delovna mesta in v človeški kapital. Varnost in zdravje pri delu sta bistveni sestavini. Posledice dela v ne-trajnostnih delovnih razmerah se kopičijo skozi celotno delovno obdobje in negativno vplivajo na kakovost življenja.
V prispevkih so bili obravnavani različni vidiki sprememb, ki jih prinaša staranje, s poudarkom na vprašanjih, ki so povezana s starajočo se delovno silo, kakovostnimi delovnimi mesti, ki bodo omogočala vzdržno delo itd. Na konferenci, ki jo je otvoril minister Luka Mesec, so s prispevki sodelovali strokovnjaki različnih strok, npr. nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek, ginekologinja dr. Bojana Pintar, specialist medicine dela, Dani Mirnik, Brigita Zupančič Tisovec z NIJZ, ki je govorila o pomembnosti spanja za telesno in duševno zdravje ljudi.
Konference se je udeležilo več kot 500 udeležencev, največ udeležencev je bilo s področja zdravstvene in babiške nege, sledili so strokovni delavci za varnost pri delu, zaposleni v kadrovskih službah, vodstveni delavci itd.. Številčna udeležba na konferenci, zapolnjena so bila vsa razpoložljiva mesta, je dober pokazatelj tega, kako zelo pomembna in pereča je vsebina, ki zadeva delovno okolje in telesno in duševno zdravje starejše delovno aktivne populacije.