“Živa knjižnica” v Tolminu
V Tolminu se je odvil sklepni dogodek Festivala duševnega zdravja Goriške 2022. Knjižnica Cirila Kosmača je sredi novembra gostila “Živo knjižnico”, ki je ponudila enkratno priložnost za srečanje z osebami, ki imajo osebne izkušnje s težavami v duševnem zdravju ali s škodljivim pitjem alkohola. Taki posamezniki in tudi njihovi bližnji se v družbi pogosto soočajo s stigmatizacijo, zato je njihova izpostavljenost in pripravljenost deliti svojo osebno izkušnjo z obiskovalci knjižnice zelo dragocena za ustvarjanje družbene klime, ki omogoča preseganje mitov in stigme, vezanih na težave v duševnem zdravju in škodljivo pitje alkohola.
Stalna zasedenost štirih “živih knjig” in zanimanje za njihove zgodbe so lep pokazatelj, da je družba senzibilna do te tematike.
Popoldan je zaokrožila okrogla miza na temo duševnega zdravja in alkoholne problematike v lokalnem okolju, na kateri so sodelovale Patricija Kofol iz Centra za duševno zdravje odraslih Tolmin (CDZO), Janja Gruden Šavli iz tolminske enote Centra za socialno delo Severna Primorska (CSD), Teja Kumar in Nika Štulc Zornik, terapevtki v Klubu zdravljenih alkoholikov Tolmin (KZA) ter predstavnici NIJZ OE NG, Ana Peršič, sodelavka pri SOPA pristopu in Andrejka Prijon, regijska koordinatorica za duševno zdravje Programa MIRA.
V pogovoru so sodelujoče izpostavile dejavnosti, izkušnje in izzive, s katerimi se dnevno srečujejo pri svojem delu. Iz CDZO in KZA so poročale predvsem o izkušnjah z uporabniki ter rešitvah, ki jim v praksi pomagajo, da svoje programe izvajajo čim bolj optimalno in uporabniku prijazno. Izkazalo se je, da je zelo dobrodošlo preventivno delovanje, saj je zdravljenje (tako na področju duševnih motenj kot zasvojenosti od alkohola) za posameznika zahtevno, dolgotrajno in brez zagotovil, da se bo zdravje povrnilo v celoti.
Zanimiv je bil tudi vpogled strokovne delavke iz CSD, ki se zaveda, da jih ljudje dojemajo kot precej rigidno ustanovo, saj jih predvideni postopki in obrazci na videz oddaljujejo od uporabnika, hkrati pa predstavljajo ključen stik s sistemom. Prav zato je pri obravnavah potrdila pomen sodelovanja z drugimi deležniki. Strokovni pogled in sistemske rešitve, ki so na voljo, sta podali tudi sodelavki NIJZ, ki sta predstavili vsaka svoje področje: Andrejka Prijon Program MIRA, Nacionalni program duševnega zdravja in Ana Peršič SOPA delavnice v zdravstvenovzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja, ki so novost v zdravstvenem sistemu in pomemben korak v preventivnem delovanju na področju tveganega in škodljivega pitja alkohola pri odraslih.
Kar se je izluščilo iz izmenjave mnenj in (dobrih) praks je predvsem zavedanje, da je za ugodne izide pri reševanju tovrstnih izzivov nujno tesno usklajeno sodelovanje vseh institucij in nosilcev programov. Kot družba smo še vedno zelo izključujoči do oseb, ki imajo težave zaradi duševnih stisk ali tveganih vedenj. Čezmerno pitje alkohola in težave v duševnem zdravju ostajajo tabu.
V zgornjem Posočju je bil z “Živo knjižnico” storjen korak v smeri bolj odprtega naslavljanja teh tem. To je za zdravje celotne družbe pomembno, saj po eni strani zmanjšuje stigmo, po drugi strani pa opremi širšo javnost s strokovno podprtimi informacijami o problemu in uporabnih virih pomoči.
Sodelavki na NIJZ OE Nova Gorica: Andrejka Prijon, Program MIRA & Ana Peršič, delavnice SOPA