Pogovori o duševnem zdravju ob ogledih filmskih projekcij
Posodobljeno: 23. 10. 2023
Da bi vsebine duševnega zdravja približali starostni skupini otrok in mladostnikov, pa tudi odraslim, se je v sodelovanju Kinodvora in NIJZ v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, oblikoval izbor filmskih vsebin na temo duševnega zdravja, katerih ogled toplo priporočamo. Na filmskem platnu obdelane teme s področja duševnega zdravja so odlična priložnost za ozaveščanje o skrbi za duševno zdravje in strokovno vodene pogovore na to temo.
Duševno zdravje nam omogoča, da doživljamo življenje kot smiselno, da smo ustvarjalni in aktivni, da sprejemamo sami sebe in svoja čustva, da čutimo pripadnost družbi, v kateri živimo, in prispevamo k njenemu razvoju in napredku. Dobro duševno zdravje opisujemo s prisotnostjo doživljanj, zaznav in čustev, kot so sreča, zadovoljstvo, samospoštovanje, odnosi z drugimi ljudmi, vsakodnevno delo in sposobnost posameznika, da obvladuje svoje življenje in se uspešno sooča z izzivi in problemi.
»Program MIRA celovito naslavlja in ureja področje duševnega zdravja. Glavni poudarki, s katerimi se program ukvarja so krepitev duševnega zdravja, preprečevanje in celostna obravnava duševnih stisk in ozaveščanje ljudi o skrbi za duševno zdravje. O slednjem je še posebej pomembno spregovoriti z mladimi. Ogledi kakovostnih filmov z vsebinami, ki spodbujajo razmislek in pogovor o skrbi za duševno zdravje, so se nam zdeli odlična priložnost za to.« je poudarila Marjeta Ferlan Istinič, vodja Oddelka za upravljanje Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja na NIJZ.
Program kratkih filmov za šole je v kinematografih Art kino mreže po vsej Sloveniji že pripravljen za predvajanje. Ob ogledu priporočamo pogovor s filmskimi pedagoginjami. Pripravljeno je tudi pedagoško gradivo, ki je lahko strokovnim delavcem v pomoč pri pripravi in vodenju pogovorov. Eden od filmov je na voljo vsem šolam brezplačno za ogled prek spleta vse do konca leta 2025. Na voljo je tudi širši priporočilni seznam filmov, ki se (ne)posredno dotikajo tem duševnega zdravja:
Barbara Kelbl iz Kinodvora je letošnji pilotni del njihovega šolskega programa opisala takole. »V oktobru začenjamo program, s katerim se odzivamo na potrebo po vsebinah, ki podpirajo duševno zdravje otrok in mladostnikov. Verjamemo, da je umetnost že sama po sebi pomemben del kakovosti življenja. Vseeno bomo še posebej izpostavili filme, skozi katere mladi lahko prepoznavajo svojo stiske, dileme in svojo moč; filme, ki spodbujajo empatijo do doživljanja drugih; filme, ki mlade nagovarjajo tudi v vsem tistem, o čemer se je težko pogovarjati, jih opolnomočijo in opogumijo. Pripravili bomo tudi seminar za strokovno delavce in gradiva, s podporo Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa bo projekt poskusno potekal po vsej Sloveniji.«
Ob Svetovnem dnevu duševnega zdravja so 10. oktobra 2023 ob 16-h v Kinodvoru predvajali film Varen kraj, ki mu je sledil pogovor s psihiatrinjo Julijo Kržišnik in dr. Suzano Oreški, članicama ekipe promocijsko preventivnega programa na področju duševnega zdravja OMRA. Pogovor je moderirala Varja Močnik.
V okviru projekta Film in duševno zdravje je 17. oktobra 2023 potekalo strokovno srečanje za pedagoge. Udeleženci so si ogledali program kratkih filmov na temo duševnega zdravja, sledil je pogovor z dr. Robijem Krofličem in Mašo Gril.
Več informacij najdete na https://www.kinodvor.org/film-in-dusevno-zdravje/.