0,0 alkohola za vse, pozivajo tudi otroci
V okviru preventivnega programa Otroci za varnost v prometu so letos na Gorenjskem izvedli ulične akcije v 6 krajih po celotni regiji, od Jesenic do Škofje Loke. Otroci so pobližje spoznali delo policista, nekateri pa so imeli priložnost postati »Policaj za en dan« – dobili so telovnik in kapo z napisom. Ustavljenim voznikom, ki so bili »0,0«, so otroci v spremstvu policista predali sporočila z risbicami in jim zaželeli varno vožnjo.
Nacionalni inštitut za javno zdravje letos obeležuje 20. obletnico začetkov dejavnosti preventivnega programa Otroci za varnost v prometu. V sodelovanju s šolstvom in policijo primarno naslavlja pomen odločitve vseh udeležencev v prometu, da gredo na cesto trezni, brez alkohola in drugih psihoaktivnih snovi. Tudi Program MIRA, Nacionalni program za duševnega zdravja, na eno od prednostnih področjih uvršča naslavljanje alkoholne problematike in daje poudarek na preventivnem delovanju in s tem zmanjševanju posledic pitja alkohola na duševno zdravje pri posameznikih in širše v družbi.
V okviru meseca preprečevanja zasvojenosti, ki ga obeležujemo v novembru, se škodljivi vpliv alkohola na posameznika in družbo intenzivneje izpostavlja, saj le-ta pogosto spremlja različna praznovanja, kot je Martinovo pa tudi bližajoči se “Veseli december”. V tem času se dodatno poveča tveganje za prometne nezgode, ki se zgodijo pod vplivom alkohola, zato je zelo pomembno ozaveščanje, da že manjša količina popitega alkohola ali uporaba drugih psihoaktivnih snovi prispeva k zmanjšani varnosti v prometu. Pitje alkohola ima tudi širši vpliv in posledice – povečajo se nesreče na delovnem mestu, nasilje v družini, vodi lahko do različnih telesnih, duševnih in čustvenih težav.
V Sloveniji so alkohol in druge psihoaktivne snovi še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nezgod. Zato je pomembno, da v družbi vzpostavimo ničelno toleranco do alkohola, tako med vozniki kot tudi med kolesarji, pešci in drugimi udeleženci v prometu. S povečevanjem stopnje alkoholiziranosti se posameznikove sposobnosti za upravljanje vozila zmanjšajo, četudi oseba pri sebi tega ne zazna: podaljša se odzivni čas, zmanjša se pozornost, moteno je ocenjevanje razdalje in hitrosti, zoženo je vidno polje… Pitje alkohola vpliva na presojo, zato posameznik precenjuje lastne sposobnosti in je bolj pripravljen tvegati.
Otroci se s sporočili še posebej dotaknejo udeležencev v prometu in njihove besede so bolj slišane ter upoštevane. Sodelujoči so akcijo pohvalili, še posebej pa so nad sodelovanjem navdušeni otroci, za katere je tovrstna akcija poseben dogodek.
»Ne pijte alkohola! Če ga, pokličite taksi.«
»Prosim, ne pij alkohola, če voziš!«
»Ne vozi pod vplivom alkohola.«
»Če voziš, ne pij alkohola!«
»Stop alkoholu!«
»Raje pijte vodo.«
Takšna in podobna zgovorna sporočila in risbice, ki naslavljajo problematiko alkohola v prometu, so tudi letos otroci predali voznikom v ulični akciji, ki je potekala v času Martinovanja.
Več o vplivu alkohola na zdravje najdete na povezavah:
https://www.nijz.si/sl/podrocja-dela/moj-zivljenjski-slog/alkohol
Akcija je del širše nacionalne akcije. Več o njej lahko preberete tukaj.