Praznujmo trezno in odgovorno – otroci nam sporočajo, da je 0,0 najboljša izbira!
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje vsak leto v okviru preventivnega programa Otroci za varnost v prometu opozarjamo na pomen ozaveščanja javnosti o varnosti v prometu brez prisotnosti alkohola. Tudi Program MIRA, Nacionalni program za duševno zdravje, vključuje med svoje prednostne naloge obravnavo alkoholne problematike, pri čemer se osredotoča na preventivne ukrepe, katerih cilj je zmanjšanje negativnih posledic pitja alkohola na duševno zdravje posameznikov in širše v družbi.
V Sloveniji alkohol pogosto spremlja različna praznovanja in družabne priložnosti, od martinovega do božičnih in novoletnih praznikov, ki so običajno obarvani z večjim številom druženj. V tem obdobju pa se povečuje tudi tveganje za prometne nezgode povezane z alkoholom. Zato je še toliko pomembneje, da v tem času pozovemo vse udeležence v prometu k odgovornosti in treznosti za večjo varnost na cestah.
0,0 Promilov: Ključno za varnost v prometu
Vožnja pod vplivom alkohola je eden izmed največjih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nezgod. Alkohol že v minimalnih količinah zmanjša naše sposobnosti, kot so pozornost, hitrost reakcij in sposobnost ocenjevanja situacij, četudi sami tega ne zaznamo.
Kognitivne in motorične sposobnosti
Alkohol vpliva na našo sposobnost za presojo in odločanje. Zmanjša sposobnost za hitro oceno prometne situacije in sprejemanje odločitev v kritičnih trenutkih. Vozniki pod vplivom alkohola so manj pozorni na dogajanje v okolici in pogosto napačno ocenijo hitrost, razdaljo ali nevarnost. Poleg tega se njihovi refleksi upočasnijo, kar pomeni, da ne uspejo hitro reagirati na nenadne spremembe v prometu, kot je nenadno zaviranje vozila pred njimi.
Alkohol vpliva tudi na motoriko – koordinacijo, ravnotežje in hitrost naših gibov. Z alkoholom v krvi smo manj sposobni hitrega in učinkovitega odzivanja na spremembe v prometnih razmerah, kar povečuje verjetnost za nezgodo.
Motnje vida in dojemanja
Alkohol zmanjšuje ostrino vida, zožuje vidno polje in otežuje zaznavanje barv, gibanja ter globine. Voznik pod vplivom alkohola lahko spregleda rdečo luč na semaforju, napačno reagira na prometne znake, ne opazi pešca ali kolesarja… Te spremembe v zaznavanju so ključnega pomena za varnost v prometu.
Čustveno stanje in vedenje
Alkohol vpliva tudi na naše čustveno stanje, povečuje impulzivnost, jezo in zmanjšuje samokontrolo. To lahko privede do nevarnega vedenja, kot je prehitra ali agresivna vožnja, kar povečuje tveganje za prometne nezgode.
Ena od ključnih nalog pri izboljšanju prometne varnosti je vzpostavitev ničelne tolerance do alkohola med vsemi udeleženci v prometu. Vse več držav, vključno s Slovenijo, sprejema strožjo zakonodajo, ki omejuje dovoljeno količino alkohola v krvi med vožnjo. Poleg zakonskih omejitev pa je ključnega pomena tudi sprememba miselnosti in v družbi vzpostavitev kulture treznosti na cesti, ki naj postane del vsakdanje prakse za večjo varnost na naših cestah. To pomeni, da vsakdo, ki sodeluje v prometu – naj bo voznik, kolesar ali pešec – ne pije alkohola, saj že majhna količina vpliva na varnost vseh udeleženih.
Akcija “Otroci za varnost v prometu”
Eden izmed preventivnih pristopov ozaveščanja javnosti je tudi program Otroci za varnost v prometu, ki je rezultat sodelovanja med Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, osnovnimi šolami in policijskimi postajami. Cilj programa je ozaveščati voznike o pomenu ničelne tolerance do alkohola in drugih psihoaktivnih snovi v prometu ter spodbuditi, da to postane stalen del njihove vsakodnevne vožnje.
Že več kot deset let potekajo aktivnosti v okviru programa tudi na Gorenjskem. Ena od najbolj prepoznavnih je ulična akcija, ki poteka pred martinovim. Policisti v tem času ustavijo vozila in preverjajo raven alkohola v izdihanem zraku. Voznikom, ki imajo 0,0 promila, otroci podarijo risbico in letak z informacijami o škodljivosti alkohola na zdravje in njegovemu vplivu na družbo. Ta akcija ima pomembno čustveno sporočilo, saj otroci tako vzpostavijo osebno povezavo z odraslimi, kar povečuje občutek odgovornosti.
Letos je v natečaju sodelovalo 11 osnovnih šol na Gorenjskem, pri čemer je več kot 600 otrok ustvarilo risbice pod mentorstvom 38 pedagoških delavcev. V regiji so bile izvedene štiri ulične akcije: v Škofji Loki, Radovljici, Bohinjski Bistrici in na Jesenicah.
Alkohol in njegove širše posledice
Alkohol ne vpliva le na našo sposobnost za varno vožnjo, temveč se odraža tudi na mnogih drugih področjih življenja. Povečuje tveganje za nezgode na delovnem mestu, nasilje v družini in impulzivno vedenje. Poleg tega vpliva na posameznikovo telesno, duševno in čustveno zdravje, kar se pogosto odraža v težavah pri vsakdanjem funkcioniranju. Te posledice vplivajo tako na posameznika kot na širšo skupnost, saj povečujejo obremenitve za zdravstvene in socialne službe ter prispevajo k drugim družbenim problemom.
Decembrski praznični čas, ki je pred nami, bo obdobje družabnih srečanj. Praznujmo z nasmehi, v prijetni družbi in nazdravimo z bližnjimi, ne z alkoholom. Zavedajmo se svojih dejanj, saj lahko le z odgovorno skrbnostjo in zavedanjem o posledicah ustvarimo varnejše okolje za vse.
Več informacij o vplivu alkohola na zdravje najdete na povezavah:
Otroci za varnost v prometu je del širše akcije Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več informacij o akciji najdete na naslednji povezavi.
Pripravila: Judita Mušič, regijska koordinatorka Programa Mira na NIJZ OE Kranj