Specialni pedagog
Specialni pedagog (v preteklosti imenovan defektolog) je strokovnjak, ki obravnava otroke in mladostnike z razvojnimi ali učnimi težavami. Usposobljen je za odpravljanje težav na področju branja in pisanja, matematičnih veščin, nihanja pozornosti, samostojnega učenja, uporabe učnih ali organizacijskih strategij ipd. Preko svojega dela si prizadeva, da bi ti otroci in mladostniki izkoristili svoj učni potencial in napredovali kljub njihovim oviram ali primanjkljajem. Pomaga jim lahko tudi pri razvijanju nadomestnih strategij, s katerimi lahko otroci in mladostniki omilijo izraženost svojih težav.
Pri svojem delu se specialni pedagog prilagaja individualnim potrebam vsakega otroka ali mladostnika. Tako v začetku obravnave otroka ali mladostnika dobro spozna in izvede diagnostični proces, da bi ugotovil za kakšne težave gre in kako močno so izražene. Nato napiše poročilo ter pripravi individualiziran program, ki služi kot podlaga za organizacijo pomoči. Po tem sledi neposredno delo z učencem ali mladostnikom. Za učinkovito pomoč sodeluje s starši ali skrbniki, pediatri, razredniki ali učitelji, člani šolske svetovalne službe in drugimi. Spremlja tudi napredek posameznega otroka in mladostnika ter na podlagi tega prilagaja obravnavo.
Izobraževanje za specialnega pedagoga poteka na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani – smer Specialna in rehabilitacijska pedagogika. Po opravljeni izobrazbi lahko specialni pedagog deluje v sklopu šolske svetovalne službe (poleg psihologa, socialnega delavca, socialnega pedagoga), zdravstva (npr. Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov, dispanzer za mentalno zdravje, razvojni oddelki), nevladnih organizacij, domov za starejše, svetovalnih centrov ali pa zasebno.