Odkrivanje in uporaba svojih močnih področij – virov moči
Vsak človek je edinstven splet različnih lastnosti, vrlin, veščin in znanj, po katerih se odlikuje in razlikuje od drugih ljudi. Tekom življenja smo na podlagi izkušenj osvojili določena znanja ter spretnosti, ki jih lahko uporabljamo z namenom, da si poenostavimo vsakdan. Vsak ima svoja lastna močna področja, ki mu pri soočanju z izzivi in težavami predstavljajo vire moči za njihovo razreševanje in premagovanje. Med ljudmi pa se ti viri moči razlikujejo, saj nihče izmed nas ni dober v čisto vsem. Naše kapacitete za delovanje so omejene in ne moremo obvladati vsega, četudi bi si želeli. Zaradi tega je običajno, da smo na določenih področjih šibkejši kot na drugih, kar pa nas nikakor ne opredeljuje kot nesposobne osebe.
Kaj so viri moči?
Viri moči oz. močna področja vsakega posameznika predstavljajo pridobljena znanja (npr. kdaj posaditi določene sadike, kako delujejo gospodinjski aparati), veščine (npr. kako pripraviti okusen obrok, kako zamenjati gumo na vozilu) ali naše pozitivne osebnostne lastnosti oz. vrline (npr. sočutje, pogum, vztrajnost, ustvarjalnost, poštenost). S temi pozitivnimi lastnostmi smo se lahko rodili ali pa jih pridobili tekom življenja.
Za lažjo predstavo si vrline lahko predstavljamo kot nekaj kar:
- Predstavlja velik del naše osebnosti oz. nas po njih prepoznajo drugi,
- Izvajamo brez večjega truda oz. je za nas nekaj »naravnega«,
- Nas motivira in navdaja z zanosom.
Uporabnost naših vrlin je odvisna od okoliščin, zato je neka naša lastnost v določeni situaciji koristna, v drugi pa nas lahko tudi ovira. V vsakodnevnem življenju lahko najdemo veliko takšnih primerov:
- Če je naša vrlina natančnost, lahko zelo dobro opravljamo naloge, ki vsebujejo veliko specifičnih podatkov (npr. v računovodstvu) ali fine motorike (npr. v zobozdravstvu, mizarstvu), vendar lahko po drugi strani zaradi tega izgubimo veliko časa pri nalogah, kjer je bolj kot natančnost pomembna hitrost (npr. hitri šah).
- Če je naša vrlina humor smo lahko dobri v medosebnih odnosih (npr. lahko kratkočasimo sopotnike na avtobusu), vendar je v drugih situacijah naš humor lahko napačno razumljen s strani drugih oseb.
- Če pri nas izstopa vrlina vztrajnost, lahko zaradi nje dosegamo velike uspehe na različnih področjih (npr. dosežemo vrhunski športni rezultat) ali pa se zaradi nepremišljene vztrajnosti predolgo časa zadržimo pri stvareh, kjer to ni smiselno (npr. pri testni nalogi, za katero vemo, da je ne znamo rešiti).
Svoje vrline lahko veliko bolj smiselno uporabljamo v svojem vsakdanu, če jih dobro poznamo in vemo, v katerih okoliščinah bi bile za nas koristne in v katerih bi nas lahko omejevale.
Zakaj je smiselno poznati svoja močna področja?
Zavestna uporaba svojih močnih področij nam lahko že sama po sebi prinese občutke sreče, zadovoljstva in zdrave samopodobe. Kadar uporabimo svoje vrline in z njimi ustvarimo nekaj novega (npr. novo poznanstvo, nov izdelek), pri sebi občutimo ponos, da smo z lastnim trudom, znanjem in veščinami nekaj dosegli. Kadar izkoristimo in uporabimo svoje veščine in vrline smo tudi bolj motivirani in manj utrujeni, saj delujemo v skladu z našo pristno naravo. Poznavanje svojih močnih področij in vrlin nam lahko predstavlja pomembno vodilo v življenju, kar nam je lahko v pomoč pri sklepanju pomembnih odločitev (npr. karierno odločanje, iskanje zaposlitve, iskanje partnerja).
Na drugi strani pa je za nas koristno tudi poznavanje svojih šibkih področij. Ne v smislu, da se zaradi njih sekiramo ali opravičujemo, temveč z namenom, da poznamo svoje omejitve in zato v vsaki situaciji lažje presodimo kako bomo postopali – npr. ob okvari avta je bolj kot učenje o delovanju avtomobila smiselno poklicati avtomehanika. S tem si prihranimo veliko časa in volje, ki jo vložimo v druga področja. V zameno za pomoč pa sočloveku lahko ponudimo katero izmed svojih močnih področij kot protiuslugo. To omogoča povezovanje in vzajemno sodelovanje med ljudmi, saj je nekdo drug dober v nečem, kar nam ne gre in obratno.
Čeprav se zaradi medsebojne primerjave in družabnih omrežij morda zdi, da gre drugim veliko bolje kot nam, se skušajmo opomniti, da to, kar vidimo navzven ni celotna slika življenja drugih. Nihče izmed nas ni popoln in mu ne leži vse, kot se nam morda dozdeva. Zato je pomembno, da si svojih šibkih področij ne očitamo in se jih ne sramujemo, temveč jih vzamemo kot osebni izziv, kot poligon na katerem se lahko razvijamo in skozi trud osvajamo nove veščine in znanja. Hkrati se je dobro zavedati, da lahko kadarkoli zaprosimo za pomoč in da ni potrebno, da vse znamo in smo v vsem dobri. Naj to ne predstavlja grožnjo naši samopodobi, temveč pohvalno zmožnost, ker sami sebe spoštujemo in poznamo tako dobro, da vemo v katere veščine in znanja je vredno vlagati naš čas in trud.
Kako poiskati svoje vrline, znanja ali veščine?
Pri odkrivanju svojih močnih področij lahko izhajamo iz tega, kar nam najprej pride na misel ob naštevanju svojih dobrih lastnosti. Lahko izhajamo tudi iz svojih preteklih izkušenj – npr. pomislimo na pretekle situacije ali dosežke, ko smo občutili pristen ponos in zadovoljstvo ter skušamo razmisliti, s katerimi lastnostmi ali znanji smo takrat to dosegli (npr. razvoj novega prijateljstva, razrešitev težke uganke, izdelava unikatnega izdelka). Če se nam zdi, da to pozitivno lastnost v svojem življenju redno uporabljamo, je to znak, da gre za eno izmed naših vrlin.
Če v spomin stežka prikličemo svoje pretekle dosežke, lahko pomislimo na to kdaj so drugi opazili nekaj pri nas in to izpostavili (npr. nas pohvalili, nam zaploskali, pokimali ali nam dali kakšno drugo potrditev oz. priznanje). Na ta način skušajmo najti vsaj 5 svojih močnih področij. Oblikujemo lahko seznam in ga zapišemo na list papirja, saj s tem svoje vire moči lažje ozavestimo, si jih predstavljamo in tudi hitreje uporabimo, kadar to od nas zahteva dana situacija.
Za pomoč pri iskanju svojih vrlin si lahko pomagamo s spodnjim seznamom, ki jih deli v tri splošne skupine. Ta razdelitev nam lahko pomaga pri grobi oceni tega, v kateri izmed skupin se najbolj najdemo po svojih virih moči.
- intelektualne vrline: ustvarjalnost, radovednost, kritično razmišljanje, pogum, modrost…
- medosebne vrline: sočutje, prijaznost, poštenost, sodelovanje, hvaležnost…
- samoobvladovanje: vztrajnost, natančnost, skromnost, preudarnost, pristnost, potrpežljivost…
V težkih življenjskih obdobjih ali ob nizki samopodobi nam seznam močnih področij lahko služi kot opomnik na to, da smo v življenju doživeli že veliko pozitivnih izkušenj in osebnih uspehov. To nam lahko predstavlja oporo in motivacijo za nadaljnje delovanje v skladu s svojimi viri moči.
Kako lahko urimo svoje vrline in jih uporabimo za poenostavitev našega vsakdana?
Po tem, ko smo zapisali seznam svojih močnih področij, se lahko odločimo za naslednji korak – urjenja vrlin z namenom, da jih bomo znali smiselno uporabljati tekom vsakodnevnega življenja. Tega se lahko lotimo tako, da načrtno iščemo nove načine, kako bi lahko svojo vrlino uporabili v konkretni situaciji (npr. če je naša vrlina ustvarjalnost in smo do sedaj ustvarjali zgolj v umetnosti, lahko razmislimo o tem kako bi ustvarjalnost prenesli še v kuhanje in pripravo obrokov). Pri tem gre za razvijanje svojih spretnosti na način, da izhajamo iz nečesa, kar nam že sedaj gre dobro, nato pa to poskusimo prenesti še na neko novo področje. S tem, ko v svoje življenje aktivno vpeljujemo in iščemo področja, v katerih lahko izrazimo svoja znanja, vrline in veščine, lahko naše življenje naredimo bolj izpopolnjujoče in vanj privabimo nove, zanimive ljudi.
Raje se osredotočimo na to, da krepimo naša močna področja, kot da se sekiramo zaradi naših šibkih področij. Naša odločitev je ali bomo nase gledali z vidika svojih virov moči (znanja, vrline, veščine) ali pa se bomo osredotočali zgolj na tisto kar nam ne gre, kar bo negativno vplivalo na našo samopodobo in počutje. Pomembno je zavedanje, da v kolikor zaznamo področje, ki nam ne gre najbolje in bi se na njem radi izboljšali, imamo skozi vajo in trud vedno možnost osvojiti nova znanja, veščine in vrline. Kot pravi stari pregovor »vaja dela mojstra«.
Zaključek
Naša znanja, veščine in vrline nas delajo avtentične in unikatne. Čeprav se jih zaradi življenjskih okoliščin včasih težko zavedamo, je poznavanje naših virov moči pomemben vzvod za zdravo samopodobo, zaupanje vase, občutek lastne vrednosti in opolnomočenosti.