Možgani kot eden izmed kompleksnih sistemov človeškega telesa niso le središče uma, temveč tudi stičišče vseh informacij, ki prihajajo iz našega telesa ter zunanjega okolja. Delujejo kot dirigent našemu doživljanju, vedenju in delovanju, zato predstavljajo pomemben del telesnega in duševnega zdravja. Velik del sodobne znanosti se zaradi tega usmerja prav na njihovo preučevanje. Čeprav zapleteno delovanje možganov še vedno ni v celoti pojasnjeno, so nevroznanstveniki v zadnjih desetletjih prišli do novih spoznanj, ki nam pomagajo pri razumevanju možganskega sistema in odzivanja v primeru možganskih okvar.
Zaradi množičnih spoznanj in uvidov na področju delovanja možganov so v sklopu mednarodne kampanje Teden možganov (angl. BrainAwarenessWeek) od leta 1996 dalje vsako leto v marcu organizirana predavanja, delavnice in okrogle mize na temo različnih spoznanj s področja nevroznanosti.
V Sloveniji za organizacijo tovrstnega dogodka skrbi SiNAPSA, slovensko društvo za nevroznanost. Namen Tedna možganov je ozaveščanje ljudi o skrbi za svoje živčevje ter razumevanje njihovega vpliva na različna področja telesnega in duševnega zdravja. Vsako leto v marcu se tako zberejo strokovnjaki kot tudi laični radovedneži, ki jih zanimajo tematike s področja nevroznanosti. Od leta 2016 dalje je sreda v tretjem tednu marca, ko poteka Teden možganov, razglašena za nacionalni dan možganov.
Vabljeni na letošnje dogodke znotraj Tedna možganov 2022
Teden možganov je organiziran tudi letos, in sicer v času od 14. do 18. marca 2022. Tematika letošnjega dogodka nosi naslov Utelešeni, osrednja tema pa je »telo in možgani«. Tekom dogajanja se bodo poslušalci seznanili s tem, na kakšen način se naši možgani prepletajo s preostalim telesom. Preko različnih govorcev bomo lahko spoznavali kako gibanje, meditacija, mikroorganizmi ali motnje vplivajo na avtonomno živčevje. Poleg uvodnih in kliničnih predavanj so tekom celotnega tedna organizirane tudi delavnice za odrasle in otroke ter filmske projekcije s komentarji. Za zaključek dogodka so načrtovane različne okrogle mize, kjer bodo razglabljali strokovnjaki iz različnih področij.
Dogodki bodo potekali v živo v Ljubljani, Mariboru, Kopru in Novem mestu, vzporedno pa jih bo možno spremljati tudi preko spleta na Youtube kanalu SiNAPSA. Vsi dogodki praviloma potekajo v slovenskem jeziku. Več informacij o programu in prijavi na dogodek najdete na spletni strani Tedna možganov ali njihovem Facebook profilu.
Začnite tipkati in pritisnite enter za iskanje
Spletno mesto za potrebe zagotavljanja funkcionalnosti uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo spletnih piškotkov. Več informacij o piškotkih boste našli na strani Pravno obvestilo SprejemamZavračam
Politika zasebnosti in piškotki
Nastavitve piškotkov
Naše spletno mesto uporablja spletne piškotke, ki pomagajo pri izboljševanju uporabniške izkušnje. Nekateri piškotki so nujni za delovanje spletnega mesta in jih shranjuje vaš brskalnik ter so pomembni za osnovno delovanje spletnega mesta. Prav tako uporabljamo piškotke tretjih oseb, ki nam pomagajo razumeti, kako uporabljate našo spletno stran in omogočajo spremljanje statistik uporabe spletnega mesta. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku le z vašim dovoljenjem. Če ne želite, da spremljamo vaš obisk na naši spletni strani, jih lahko onemogočite, vendar lahko to vpliva na vašo uporabniško izkušnjo.
Obvezni piškotki nujno potrebni za delovanje spletnega mesta. Le-ti omogočajo osnovne funkcionalnosti in varnosti tega spletnega mesta. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih informacij.
Piškotki, ki niso nujno potrebni za delovanje spletnega mesta in se jih uporablja za zbiranje osebnih podatkov preko analitike, oglasov ali druge vstavljene vsebine so tako imenovani neobvezni piškotki ter je njihovo delovanje omogočeno le z podanim dovoljenjem uporabnika.