Varni in sočutni odnosi kot zibelka duševnega zdravja
V organizaciji Zavoda Pelikan – Karitas je potekal enodnevni strokovni seminar, na katerem so bile v središču pozornosti aktualne teme, kot so varni in sočutni odnosi, ki so temelj za duševno zdravje. Seminar je bil namenjen strokovnjakom, ki se pri svojem delu srečujejo z osebami, katere imajo težave z zasvojenostjo in z duševnim zdravjem. Tema seminarja ima globok vpliv na življenja mnogih.
Leto 2023 je proglašeno za slovensko leto duševnega zdravja in v luči tega smo tudi v Zavodu Pelikan – Karitas, katerega glavni namen je pomagati ljudem, ki se znajdejo v stiski zaradi zasvojenosti ali nasilja v družini, želeli »preko odprte, iskrene in sočutne diskusije«, h kateri je v pozdravnem nagovoru pozval Jože Gornik, direktor Zavoda Pelikan – Karitas, izmenjati dobre prakse nudenja pomoči. Seminar je potekal v Antonovem domu v Ljubljani in se ga je udeležilo več kot 170 udeležencev.
Dogodka se je udeležil tudi Gregor Majcen, predstavnik Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je poudaril: «Stiske, s katerimi se soočajo ljudje, zahtevajo drugačen, prilagojen odziv.«. Ministrstvo bo pri načrtovanju svojih aktivnosti dosledno upoštevalo načelo upoštevanja uporabnikov v smislu »nič o uporabnikih brez izraženih njihovih mnenj«.
V dopoldnevu so se zvrstili štirje strokovnjaki s področja duševnega zdravja in obravnave odvisnosti. Začeli sta predavateljici dr. Tatjana Rožič in Anja Grilc, obe specialistki zakonske in družinske terapije, ki sta postavili teoretični okvir za nadaljevanje srečanja. Dr. Tatjana Rožič je v svojem prispevku predstavila temeljne elemente varne navezanosti, vlogo staršev in njihovo držo, ki prispeva k razvoju varne navezanosti otroka. Izpostavila je, da je varnost globoka notranja izkušnja. Varnost ni stvar odločitve, ampak je izkušnja, ki jo doživimo v odnosih. Varno navezanost z otrokom pa se gradi preko igrivosti, sprejemanjem, upoštevanjem radovednosti, z empatijo. Varen stik pa je vedno odgovornost staršev.
Foto: Zavod Pelikan – Karitas
Foto: Zavod Pelikan – Karitas
Predavateljica Anja Grilc nam je predstavila, kaj se z otrokom dogaja takrat, ko družina ni varna baza. Izpostavila je ugotovitve, kako travme ali obremenjujoče življenjske izkušnje vplivajo na sposobnost regulacije čustev in kako se to odraža v otrokovem življenju. Izvedeli smo, da je v ozadju še tako neustreznega vedenja otroka klic po pripadnosti, ljubljenosti in varnosti.
V drugem delu je predaval mag. Drago Sukič, strokovni vodja Terapevtske skupnosti za zasvojene s pridruženimi težavami v duševnem zdravju Zavoda Pelikan – Karitas, ki je preprosto povzel zasvojenost: »Ljudje ne postanejo zasvojeni zaradi neumnosti ali lenobe. Preden je odvisnik razvil kompulzivno vedenje ali začel zlorabljati psihoaktivne snovi, se je soočal z bolečino, za katero ni našel zdravila.«
Foto: Zavod Pelikan – Karitas
Foto: Zavod Pelikan – Karitas
Zadnja predavateljica mag. Mojca Hvala Cerkovnik, supervizorka in vodja dnevnega programa na Centru za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog (CZOPD) na Univerziteni psihiatrični kliniki v Ljubljani, pa je predstavila delo z družino po metodi motivacijskega intervjuja. Največji izziv pri svojem delu je navedla uskladitev pričakovanj družin, ki so pogosto zelo različna. Na eni strani odvisnik, ki ne želi opustiti droge, medtem ko svojci zahtevajo od njega ravno to.
Bilo je prijetno in poučno. Pridobili smo novo znanje in ustvarili nove povezave, ki jih bomo uporabili za skupni namen – pomagati tistim, ki se znajdejo v primežu odvisnosti.
Zapisala Lea Tihle, strokovna delavka v Zavodu Pelikan – Karitas