Duševno zdravje in umetnost
V Cankarjevem domu so se lotili projekta, v katerem želijo povezati področje kulture, umetnosti, zdravja, blagostanja na temo glasbe in demence. Na ta način si prizadevajo preko umetnosti in njenega povezovanja z zdravjem ozaveščati ljudi, zato pripravljajo dva dogodka, ki se dotikata motenj spomina in demence, namenjena tudi svojcem in drugim bližnjim osebam z demenco.
O prepletu umetnosti s preteklostjo in spominjanjem ter o razpadu spomina pri demenci bo v četrtek, 16. 11. 2023, predaval nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Med drugim bo pojasnjeval tudi, kako nam umetnost, posebej glasba, vzbuja čustva, ustvarja čutne izkušnje, ostri kognitivne procese, vse to pa lahko sproži priklic spomina in doživetje svojega Jaza. Umetnost nam je vsem – posebej pa trpečim in bolnim – lahko uteha in zdravilo. Obolelim z demenco je umetnost kot romanje, na katerem med sencami preteklosti znova najdejo, četudi razbite in četudi le za hip, delčke Sebe.
Predavanju pa bo sledila uprizoritev komorne opere “Ko sem še”, skladateljice Bojane Šaljić Podešva. Opera bo na sporedu 18., 19., in 20. novembra 2023. Skladateljica se loteva tematike odhajanja ljubljene osebe s kronično duševno motnjo, demenco. Ker je pri dementnih posameznikih opazno, da se glasbene strukture občutno dlje in stabilneje ohranjajo kot druge kognitivne strukture, lahko v stiku z glasbo nastanejo oaze spominjanja, občutenja identitete in jaza ter občutek lastne vrednosti, kar deluje kot protiutež izgubi jaza in sveta.