Za izboljšanje duševnega zdravja starejših oseb
Ministrstvo za solidarno prihodnost je skupaj z Interdisciplinarno delovno skupino Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, katerega upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje, v sredo, 19. junija 2024, v Večgeneracijskem centru SOCIO v Celju organiziralo dogodek na temo:
KAKO LAHKO LOKALNA SKUPNOST PRIPOMORE K USTVARJANJU POGOJEV ZA IZBOLJŠANJE DUŠEVNEGA ZDRAVJA STAREJŠIH?
- Uvodni pozdrav (dr. Bojan Cvelfar, vodja družbenih dejavnosti MOC)
- Kaj ponuja in kako deluje Večgeneracijski center SOCIO? (Suzi Kvas, direktorica, Tanja Petelinšek, vodja)
- Predlog Akcijskega načrta duševnega zdravja starejših za obdobje 2024-2028 (doc. dr. Olivera Stanojević Jerković, vodja IDS za duš. zdravje starejših, NIJZ)
- Predstavitev vseslovenske akcije Pokloni čas-polepšaj dan* (Andreja Mezinec, NIJZ)
- Starizem in sodobna zahodna družba (Aleš Kenda, sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost)
- Viri pomoči starejšim odraslim na področju duševnega zdravja (prim. Nuša Konec Juričič, dr. med., spec. javnega zdravja, vodja IDS za skupnostni pristop v duševnem zdravju Programa MIRA, Domen Kralj, mag. psihologije, NIJZ).

V razpravi, v kateri so udeleženci izmenjali mnenja, izkušnje in dobre prakse, so sodelovali tudi vabljeni udeleženci iz lokalne skupnosti. Prisotni so bili predstavniki Društva upokojencev Celje, Projekta ZDUS Starejši za starejše, Univerze za tretje življenjsko obdobje, Doma ob Savinji Celje, Doma sv. Jožef Celje, Centra za socialno delo Celje, Zdravstvenega doma Celje, ravnateljica OŠ Lava, Društva Klic upanja) in nekateri člani Interdisciplinarne delovne skupine za krepitev duševnega zdravja starejših (Društvo šola zdravja, Skupnost občin Slovenije, ZDUS Program Starejši za starejše, patronažno varstvo).Pogovor, ki je potekal do 13.30, je povezovala Janja Romih, sekretarka na Ministrstvu za solidarno prihodnost in članica Interdisciplinarne delovne skupine, ki se v okviru Programa MIRA ukvarja s krepitvijo duševnega zdravja starejših.
V razpravi se je pokazalo, da lahko lokalna skupnost odigra pomembno vlogo pri zagotavljanju kakovosti življenja starejših občank in občanov. Predstavljene so bile številne storitve, programi in dobre prakse, ki lahko starejšim omogočajo aktivno in zdravo staranje ter ustrezno pomoč, ko jo le-ti potrebujejo. Pomembno je zagotoviti pogoje za sodelovanje in sožitje med generacijami skozi različne aktivnosti, ki povezujejo udejstvovanja več generacij in njihovo medsebojno spoznavanje in razumevanje. V razpravi so se nakazali ukrepi, ki zmanjšujejo občutek osamljenosti pri starejših, velika vloga prostovoljstva in medsoseske pomoči ter številne možnosti, ki lahko krepijo medgeneracijsko sodelovanje.
Med ključnimi nalogami na lokalnem nivoju je bila izpostavljena potreba po povezovanju in sodelovanju vseh pristojnih institucij, izvajalcev storitev in programov ter drugih nevladnih organizacij. Njihovo dobro sodelovanje omogoča hitrejše odkrivanje tistih, ki pomoč potrebujejo, hitrejše ukrepanje in usklajeno pomoč različnih deležnikov.
Izpostavljena je bila pomembnost senzibiliziranosti/posluha, proaktivnosti in rednega sofinanciranja s strani mestnih občin/lokalnih skupnosti (podpora pri namenskih prostorih) in uspešnega črpanja evropskih sredstev. Pomembno je tudi vzpostaviti zagovorništvo pravic starejših. Za boljšo vključenost starejših občanov je nujen boljši dostop do podatkov o le-teh, zlasti tistih, ki so pomoči najbolj potrebni. Zaradi zagotavljanja varnosti osebnih podatkov je ta dostop zelo otežen, rešitev pa je mogoče najti v povezovanju s patronažno službo. Predstavniki Centrov za socialno delo so potrdili prisotnost problematike nasilja nad starejšimi in potrebe po izobraževanju kadrov o tej temi. Prav tako bi bilo smiselno izobraževanje lokalnih (in drugih) medijev o neustreznem, diskriminatornem načinu poročanja o starejših in opozarjati na prisotnost starizma. Prikazani so bili primeri dobre prakse delovanja nekaterih lokalnih društev upokojencev (npr. Ljubečno), dragocena vloga knjižnic in aktivnosti široko razvejanih in prepoznavnih društev, kot je Društvo Šola zdravja, pri informiranju in vključevanju starejših občanov.
Udeleženci so izrazili željo, da se tovrstno sodelovanje nadaljuje. V Interdisciplinarni delovni skupini za krepitev duševnega zdravja starejših, ki deluje v okviru Programa MIRA, razmišljamo o tem, da bi s tematiko zaokrožili po vseh slovenskih regijah. Podan je bil tudi predlog lokacije naslednjega srečanja z lokalnimi udeleženci, in sicer v Novem mestu, termin pa bo določen naknadno.
Utrinki z dogodka:


Pripravili: Olivera Stanojević Jerković in Janja Romih
Fotografije: Tanja Petelinšek in arhiv Večgeneracijskega centra Socio Celje
*Priloge k točki 4:
- Povezava na akcijo 2024: https://staranje.si/aktualno/pokloni-cas-polepsaj-dan-2024
- Povezava na letak: https://staranje.si/aktualno/z-akcijo-pokloni-cas-polepsaj-dan-na-2-festivalu-dusevnega-zdravja
- Filmček: https://www.youtube.com/watch?v=g9tr5qrSAFU
- Zbornik: https://staranje.si/aktualno/nijz-aktivnosti-na-podrocju-staranja-v-letu-2023