Regijsko srečanje zaposlenih v Centrih za duševno zdravje odraslih
V petek, 9. septembra 2022, je v Zdraviliškem domu v Dobrni potekalo strokovno srečanje zaposlenih, ki delajo v Centrih za duševno zdravje odraslih (CDZO) v celjski zdravstveni regiji. Od skupno 16 trenutno delujočih CDZO v Sloveniji, ki so bili vzpostavljeni v okviru Programa MIRA, jih celjska zdravstvena regija premore kar štiri. Vsi CDZO so sestavljeni iz dveh timov, tima za ambulantno obravnavo in tima za skupnostno psihiatrično obravnavo, slednji osebe s težavami v duševnem zdravju obravnava v njihovem domačem okolju. Srečanja so se udeležili strokovni timi iz CDZO Posavje, CDZO Celje, CDZO Šentjur in CDZO Velenje. Na srečanju se jim je pridružil tudi strokovni tim iz CDZO Ravne na Koroškem.
Pozdravnemu nagovoru Radivoja Pribakovića Brinovca, vodje Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, in prim. Nuše Konec Juričič, vodje skupine za nenalezljive bolezni na NIJZ v območni enoti Celje, je sledilo osrednje predavanje dr. Saške Roškar. Predstavila je stanje, potrebe in prakse na področju samomora ter nagovorila strokovnjake na področju duševnega zdravja glede njihovega odnosa do obravnavane teme in lastnega duševnega zdravja. Prim. Nuša Konec Juričič je spregovorila o postvenciji in predstavila priročnik, ki je bil osnovan v pomoč vzgojno izobraževalnim ustanovam v primerih, da bi se s primerom samomora srečale v svojih okoljih.
V drugem delu strokovnega srečanja so imeli udeleženci možnost razprave znotraj poklicnih skupin, ki sestavljajo time CDZO. Diplomirane ali višje medicinske sestre, (klinični) psihologi, psihiatri, diplomirani ali višji delovni terapevti in socialni delavci so med seboj delili izkušnje z delom v multidisciplinarnih timih, kakršni sestavljajo Centre za duševno zdravje odraslih, razmišljali o prednostih, slabostih in možnostih izboljšav pri svojem delu. O njihovem zadovoljstvu z organizacijo dela in o predlogih in rešitvah za izboljšanje delovnih pogojev je potekal pogovor z vodstvom Programa MIRA. Razprava je pokazala, kako pomembno je medsebojno povezovanje strokovnjakov, ki delujejo znotraj CDZO, pa tudi povezovanje različnih timov iz različnih CDZO. Izmenjava strokovnih stališč, izkušenj in primerov dobrih praks namreč prispeva k še boljšemu delu vseh in povečuje kakovost pri obravnavi pacientov. Takšno sodelovanje pozitivno vpliva tudi na psihološko blagostanje zaposlenih v CDZO, saj se lahko v primeru vprašanj in morebitnih težav obrnejo na sodelavce, ki težavo in okoliščine lažje razumejo in zato lažje priskočijo na pomoč. Udeleženci strokovnega srečanja so izpostavili, da je za celostno obravnavo pacientov pomembno timsko delo, kar je tudi osrednji koncept dela v CDZO. Kljub nekaterim pomanjkljivostim novonastalih služb, kakršni so Centri za duševno zdravje odraslih, kot so pomanjkanje strokovnega kadra, predvsem kliničnih psihologov, slabosti sistematizacije delovnih mest, premalo številna izobraževanja o posebnostih timskega dela in postopkih usmerjanja, je bilo na posvetu zaznati vnemo in skrb za duševno zdravje ljudi pri vseh prisotnih. Ti s svojim delom in konkretnimi predlogi stremijo k izboljšanju zdravstvenega sistema in duševnega zdravja prebivalcev svoje regije.
V okviru regijske koordinacije bomo tudi v prihodnje skrbeli za povezovanje in sodelovanje med CDZO. S pozitivnimi vtisi z letošnjega srečanja so naše oči že uprte v tretje regijsko srečanje CDZO.