Novice

Domov » Aktualno » Novice » Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja

Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja

Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja

V Podravju smo 24. oktobra 2024 organizirali spletno strokovno srečanje z naslovom “Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja”, kjer smo posebno pozornost namenili različnim oblikam zasvojenosti. Spregovorili smo o alkoholu, prepovedanih drogah in prekomerni rabi digitalne tehnologije ter spoznali njihov vpliv na naše duševno zdravje, medosebne odnose in širše družbene razmere. Približno 200 strokovnih delavcev iz šolstva, socialnega-varstva, zdravstva in nevladnih organizacij je spoznalo tudi delovanje Programa za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti “Pogovorimo se” ter druge vire pomoči na področju zasvojenosti v Podravju. Srečanje je povezovala Sanja Tkalec, mag. psih., regijska koordinatorica Programa Mira.

Zaslonski posnetek sodelujočih na spletnem strokovnem srečanju z naslovom “Zasvojenosti: Vrtiljak duševnega zdravja”
Foto: Arhiv Programa MIRA

Uvodoma je Christos Oikonomidis, dr. dent. med., spec. javnega zdravja, vodja oddelka za nenalezljive bolezni na NIJZ – OE Maribor, pozdravil vse udeležence in predstavil stanje na področju različnih oblik zasvojenosti. Pri tem je opozoril, da lahko kajenju, pitju alkohola in nezdravemu prehranjevanju v Sloveniji pripišemo skoraj polovico vseh izgubljenih let življenja, ki nastanejo zaradi prezgodnjih smrti. Izpostavil je tudi, da področje zasvojenosti v duhu modernega časa izgublja svojo enoznačno opredelitev na račun nekemičnih oblik zasvojenosti, ki zajemajo potencialno vse vrste ekscesivnega kompulzivnega škodljivega vedenja. Duševne motnje in zasvojenosti predstavljajo vse večje breme za posameznike, njihove bližnje in tudi za širšo skupnost, zato so prizadevanja javnozdravstvene stroke na prvem mestu usmerjena v ustvarjanje pogojev v družbi in h krepitvi duševnega zdravja, zlasti populacije otrok in mladostnikov, da se proces razvoja zasvojenosti sploh ne bi začel.

Sledilo je predavanje Anje Durjava, univ. dipl. psih., ki se pri svojem delu na NIJZ – OE Maribor, posveča preventivnemu delovanju in ozaveščanju na področju duševnega zdravja. V svojem predavanju je pojasnila, kako negativne in travmatske izkušnje v otroštvu vplivajo na duševno in telesno zdravje skozi celotno življenjsko obdobje, vključno s povečanjem tveganja za razvoj zasvojenosti. Izpostavila je, da izpostavljenost otrok kroničnemu stresu vpliva na njihov nevrobiološki razvoj, zaradi česar se zmanjša njihova sposobnost ustreznega odzivanja na neprijetna čustva in soočanja s težavami. Otroci na ta način sčasoma razvijejo nezdrave prilagoditvene vzorce vedenja in odzivanja (kot je npr. zloraba substanc ali samopoškodovalno vedenje).

Anja Durjava, NIJZ OE Maribor
Foto: Arhiv Programa MIRA

V nadaljevanju je Breda Lukavečki Družovec, univ. dipl. soc., regijska koordinatorica na področju alkohola na NIJZ, na kratko predstavila javnozdravstvene vidike rabe alkohola v Sloveniji in Podravju. Poudarila je, da Slovenija sodi med evropske države z nadpovrečno registrirano porabo alkohola na prebivalca (starejšega od 15 let), v Podravju pa je registrirana poraba alkohola še višja od slovenskega povprečja, kar kaže na to, da imamo tako Slovenci kot prebivalci Podravja izredno problematičen odnos do pitja alkohola. Alkohol je enostavno dostopen tudi mladoletnim osebam, težava pa ni samo v razširjenosti problematike, pač pa tudi v zanemarjanju dejstva, da je kakršnakoli raba alkohola tvegana in škodljiva za zdravje in lahko prinaša resne zdravstvene posledice. Tvegano in škodljivo pitje alkohola je eden glavnih PREPREČLJIVIH dejavnikov tveganja za prezgodnje smrti, bolezni (duševne in vedenjske motnje), poškodbe in nasilje, ki bi se jim lahko izognili.

Breda Lukavecki Druzovec, NIJZ OE Maribor
Foto: Arhiv Programa MIRA

Sledilo je predavanje dr. Andreja Perka, univ. dipl. psih., ki že več kot 20 let vodi terapevtske skupine po modificirani Rugljevi socialno-androgoški metodi, s čimer pomaga ljudem in njihovim svojcem pri premagovanju zasvojenosti. V svojem predavanju je na začetku izpostavil, da problem alkoholizma ni samo stvar osebe, ki je zasvojena z alkoholom, pač pa tudi njenih bližnjih (vsaj partnerja in še enega otroka), kar po grobih ocenah nanese na 780 tisoč ljudi. Zatem je pa predstavil še svoje dolgoletne izkušnje in spoznanja o vzrokih in posledicah stisk, ki se pojavljajo pri odraščanju in bivanju v disfunkcionalnih družinah, kjer je prisoten alkohol.

V nadaljevanju je Ajda Petek, univ. dipl. kom., dolgoletna sodelavka Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, spregovorila o pasteh prekomerne rabe interneta. Gre za pojav, ki predstavlja vedno večji izziv modernega načina življenja, zato je pomembno, da se nenehno ozaveščamo o t. i. internetnih zajčjih luknjah, katerih namen je, da ostajamo čim dlje pred zasloni. Opozorila je na različne strategije zasvojljivega dizajna digitalnih tehnologij in razkrila njihov negativen vpliv na naše počutje in vedenje. Negativne učinke je potrdila tudi raziskava iz leta 2022, kjer so ugotovili, da se okrog tričetrtine najstnikov počuti prezasedene z internetom, družbenimi omrežji in mobilnim telefonom.

Ajda Petek, univ. dipl. kom., dolgoletna sodelavka Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si
Foto: Arhiv Programa MIRA

Sledilo je predavanje Vesne Šmarčan, univ. dipl. psih., in Leje Furlan, univ. dipl. soc., ki v okviru Programa “Pogovorimo se” delata z mladimi uporabniki drog in njihovimi svojci. Ukvarjata se tudi z razvojem izobraževalnega modela indicirane preventive za strokovne delavce šol. V svojem predavanju sta predstavili preliminarne rezultate raziskave “Pregled stališč znanj in trenutnih praks na področju prepovedanih drog in zasvojenosti med strokovnimi delavci OŠ, SŠ in dijaških domov”. Ključne ugotovitve so, da strokovni delavci poročajo o pomanjkanju znanj za ustrezno odzivanje, da si želijo smernic in protokolov ustreznega delovanja. Najpogostejši razlogi za slabšo odzivnost strokovnih delavcev so strahovi, da imajo premalo dokazov o mladostnikovi uporabi prepovedanih drog, strahovi pred odzivom staršev, mladostnikov in sodelavcev v primeru, da se odločijo odzvati, pomanjkanje znanj in premalo usmeritev, kako peljati takšno obravnavo.

Vesna Smarcan in Leja Furlan, NIJZ OE Maribor
Foto: Arhiv Programa MIRA

V zadnjem delu srečanja je Vanja Žmak, prof. soc. in teol., predstavila Program za preprečevanje in obravnavo zasvojenosti – “Pogovorimo se”, ki se izvaja na mariborski območni enoti NIJZ. Strokovne delavke programa nudijo brezplačno podporo tistim, ki so se znašli v težavah z zasvojenostmi, hkrati pa izvajajo različne preventivne aktivnosti na tem področju. Strokovno verificiran program zajema individualno obravnavo uporabnikov, integriranih v okolju, socialno rehabilitacijo eksperimentatorjev in zasvojenih oseb, vzporedno svetovanje družini in poldnevni center. V letu 2023 se je program uradno razširil še na področje nekemičnih zasvojenosti, s čimer sistematično naslavlja sopojavnost različnih oblik zasvojenosti. Predavateljica je v svoji predstavitvi opozorila tudi na trend porasta vzgojne nemoči staršev, zaradi česar je sodelovanje med šolami in strokovnimi sodelavkami programa toliko bolj pomembno. 

Vanja Zmak, NIJZ OE Maribor
Foto: Arhiv Programa MIRA

Rezultati evalvacijske ankete so pokazali, da so bili udeleženci večinoma zelo zadovoljni z izvedbo srečanja, prav tako so jim zdele vsebine zanimive, poučne in uporabne za njihovo delo.

Pripravila:

Sanja Tkalec, mag. psih., regijska koordinatorica Programa Mira na Območni enoti NIJZ Maribor

 

Scroll to Top

Osebni zdravnik

Osebni zdravniki se kot »vratarji« v zdravstveni sistem srečujejo z najrazličnejšimi nujnimi situacijami in obstaja velika verjetnost, da je pred nami že pomagal drugi osebi, ki se je znašla v podobni hudi stiski. V tovrstnih primerih imajo osebni zdravniki pripravljen protokol, ki omogoči, da nam nudi najučinkovitejšo pomoč oziroma, da nam omogoči dostop do potrebnih strokovnjakov.

Centri za duševno zdravje odraslih

V kolikor se soočamo z hudo duševno stisko ali nasiljem, se lahko po pomoč obrnemo na najbližji Center za duševno zdravje odraslih. Lokacije najdete na spletni povezavi.

Multidisciplinarne ekipe strokovnjakov duševnega zdravja se pogosto srečujejo z nujnimi primeri in so tudi posebej usposobljene kako najbolj učinkovito nasloviti nastale nujne situacije.

Službe, ki obravnavajo nujna in krizna stanja

Nujna in krizna stanja obravnavajo nujna medicinska pomoč in psihiatrične bolnišnice. Nujna medicinska pomoč je na voljo v vsakem zdravstvenem domu in bolnišnici.

Psihiatrične bolnišnice, ki nudijo pomoč v nujnih in kriznih stanjih pa so na naslednjih lokacijah:

  • Ljubljana:
    • Urgentna psihiatrična ambulanta (vsak dan med 8.15 in 14.45 uro), Njegoševa 4 01/475 06 85
    • Dežurna psihiatrična služba – Center za mentalno zdravje (v popoldanskem in nočnem času), Zaloška 29 01/5874 900
  • Maribor: Psihiatrična urgentna ambulanta, UKC Maribor (od 8.00 do 8.00 naslednjega dne), Ob železnici 30 02/321 11 33
  • Vojnik: Psihiatrična bolnišnica Vojnik, psihiatrična dežurna – urgentna ambulanta, (vsak dan 24 ur, od 8. do 8.ure), Celjska cesta 37 03/780 01 00
  • Ormož: Psihiatrična bolnišnica Ormož, Ambulanta za nujne prve preglede (pregleda dežurni zdravnik), vsak dan od 10.00 do 15.00 ure, Ptujska cesta 33, 2270 Ormož 02/741 51 00

Dežurna pedopsihiatrična služba na varovanem oddelku za otroke in mladostnike

V kolikor nastopi huda duševna stiska ali se soočimo z nasiljem izven delovnega časa, se vedno lahko obrnemo tudi na dežurno pedopsihiatrično službo na varovanem oddelku za otroke in mladostnike Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani, Grablovičeva 44a, 01/5874 955.

Podporne ambulante regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

Pomoč lahko poiščemo v podpornih ambulantah regionalnega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov – za urgentne napotitve:
  • Ljubljana:
    • Za otroke do 15. leta na Pediatrični kliniki, UKC Ljubljana, Bohoričeva ulica 20, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30, tel.št.: 01/522 37 00
    • Za mladostnike do 19. leta na Univerzitetni psihiatrični kliniki, Grablovičeva 44a, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30; telefon: 01/587 49 55
  • Maribor: za otroke in mladostnike na Kliniki za pediatrijo, UKC Maribor, Ljubljanska ulica 5, ob delovnih dneh od 8.00 do 14.30; 02/321 10 00

Osebni pediater

Osebni pediatri se kot »vratarji« v zdravstveni sistem srečujejo z najrazličnejšimi nujnimi situacijami in obstaja velika verjetnost, da je pred nami že pomagal drugi osebi, ki se je znašla v podobni hudi stiski. V tovrstnih primerih imajo osebni zdravniki pripravljen protokol, ki omogoči, da nam nudi najučinkovitejšo pomoč oziroma, da nam omogoči dostop do potrebnih strokovnjakov.

Študentske psihološke svetovalnice

Slovenske univerze svojim študentom in zaposlenim nudijo psihološke svetovalnice. Te so namenjene vsem študentom, ki se soočajo s težkimi situacijami (na področju študija, medosebnih odnosov, itd.), potrebujejo pogovor ali nasvet kako naprej.

Več o psiholoških svetovalnici na svoji univerzi si preberi na naslednji povezavi:

Center za psihološko svetovanje Posvet

Center za psihološko svetovanje Posvet nudi brezplačno psihološko svetovanje na različnih lokacijah po Sloveniji, tako za odrasle kot za mladostnike:
  • Lokacije svetovalnic za odrasle:
    • Ljubljana, Kranj, Postojna, Slovenj Gradec, Nova Gorica, Murska Sobota, Sevnica, Portorož, Idrija, Maribor, Zagorje ob Savi, Nove mesto, Tolmin, Ilirska Bistrica, Jesenice: naročanje na telefonski številki: 031 704 707, vsak delovni dan med 8. in 16.uro
    • Celje, Laško, Mozirje: naročanje na telefonski številki: 031 778 772, ponedeljek-četrtek 10.00-18.00h, petek 8.00-15.00
  • Lokacije svetovalnic za mladostnike od 14 do 18 let:
    • Ljubljana, Portorož: naročanje na telefonski številki: 031 704 707, vsak delovni dan med 8. in 16.uro
    • Celje: naročanje na telefonski številki: 031 778 772, ponedeljek-četrtek 10.00-18.00h, petek 8.00-15.00
Več o Posvetu si lahko preberete na njihovi spletni strani www.posvet.org ali pa jih kontaktirate preko elektronske pošte: info@posvet.org

Telefonsko svetovanje

V primeru duševne stiske lahko hitro in brezplačno dostopamo tudi do telefonske pomoči:

  • Klic v duševni stiski 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
  • Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
  • TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.

Na voljo je tudi telefonsko svetovanje, ki je posebej usposobljeno za žrtve nasilja v sklopu Društva SOS:

  • Brezplačni SOS telefon, 24ur/dan: 080 11 55.
  • SOS osebno svetovanje: vsak delavnik od 9. do 15. ure: 031 699 333 (lahko vas pokličejo nazaj, da s klicem nimate stroškov; nudijo tudi pogovor s psihoterapevtko).

Socialno-varstveni programi

Nevladne organizacije (v nadaljevanju NVO) izvajajo številne socialno-varstvene programe na področju duševnega zdravja, in sicer:

  • Programi medvrstniške podpore, kjer lahko najdemo podporo pri osebah z izkušnjami v težavah z duševnim zdravjem, ki so podobne našim;
  • Programi za okrevanje, ki vključujejo poklicno rehabilitacijo, usposabljanja za različna dela ter podporno zaposlovanje;
  • Bivanje s podporo, ki je namenjeno osebam, ki potrebujejo pomoč pri samostojnem bivanju
  • Programi za podporo pri vsakodnevnem življenju

Ker programi NVO na področju duševnega zdravja zajemajo tako široko paleto aktivnosti, so namenjeni tako osebam, ki imajo dolgotrajne težave v duševnem zdravju, kot tudi osebam, ki so se prvič srečale z duševnimi stiskami in iščejo podporo vrstnikov s podobnimi izkušnjami.

V Sloveniji na področju duševnega zdravja deluje več različnih NVO in sicer:

Kontakte vseh teh društev najdete na naši spletni strani pod Seznam virov pomoči v podpoglavju Seznam socialnovarstvenih programov na področju duševnega zdravja.

Spletno svetovanje in informiranje

Do svetovanja in informacij s strani strokovnjakov duševnega zdravja lahko dostopamo tudi na spletu. Vprašanja lahko zastavimo tudi anonimno, prav tako lahko opredelimo ali želimo, da je naše vprašanje ter odgovor strokovnjaka objavljen na spletni svetovalnici ali želimo, da nam odgovorijo zasebno.

Spletno svetovanje je namenjeno je predvsem nudenju nasvetov v primeru blažjih duševnih stisk, spodbujanju krepitve duševnega zdravja ter usmeritvi k strokovnemu viru pomoči v primeru bolj izraženih duševnih stisk ali nujnih primerih.

Različne spletne platforme za svetovanje in informiranje najdete na naslednji povezavi:

Samoplačniška obravnava pri zasebnih izvajalcih

Po pomoč se lahko obrnemo tudi k strokovnjakom duševnega zdravja, ki imajo zasebno prakso. To so tako psihiatri, klinični psihologi, psihologi, kot tudi svetovalci in psihoterapevti. Obravnava pri zasebnih strokovnjakih duševnega zdravja je samoplačniška. Na primer, povprečna cena 50 minutne psihoterapije se giblje med 45 do 60 EUR.

Ker v Sloveniji še vedno ni urejene zakonodaje o psihoterapiji in psihološki dejavnosti, je pomembno, da smo pri izbiri zasebnega strokovnjaka previdni. Pri izbiri ustreznega in kakovostnega strokovnjaka nam lahko svetuje tudi strokovnjak duševnega zdravja, ki je zaposlen v javnem zdravstvu (npr. v Centru za duševno zdravje za odrasle, psihiatrični bolnišnici) ali osebni zdravnik.

Centri za duševno zdravje odraslih (tudi brez napotnice)

Centri za duševno zdravje odraslih (CDZO) delujejo v zdravstvenih domovih in so namenjeni vsem starejšim od 18 let, ki se srečujejo z najrazličnejšimi težavami v duševnem zdravju. Za pogovor s strokovnjaki v CDZO se lahko odločimo po lastni presoji, saj za vstop ni potrebna napotnica.

V CDZO deluje multidisciplinarna ekipa, ki vključuje zdravnika psihiatra, psihologa, specialista klinične psihologije, socialnega delavca, delovnega terapevta in diplomirano medicinsko sestro/zdravstvenika. Ti nam nudijo celostno obravnavo naših duševnih stisk – vsak na svojem področju, ter skupaj z nami oblikujejo naš načrt zdravljenja.

Po potrebi nas CDZO napoti na specialistični pregled ali usmeri na preventivne programe.

Več od CDZO si lahko najdemo na naslednji povezavi.

Centri za krepitev zdravja / Zdravstvenovzgojni centri

Centri za krepitev zdravja (v nadaljevanju: CKZ) in Zdravstvenovzogojni centri (v nadaljevanju: ZVC), ki se nahajajo v vseh zdravstvenih domovih v Sloveniji, brezplačno (v sklopu obveznega zdravstvenega zavarovanja) nudijo različne delavnice za krepitev duševnega zdravja in sicer:

  • Tehnike sproščanja
  • Spoprijemanje s stresom
  • Zdravi odnosi
  • Podpora pri spoprijemanju s tesnobo
  • Podpora pri spoprijemanju z depresijo

Nudijo nam tudi pogovorne ure, kjer se lahko na individualni ravni z različnimi strokovnjaki posvetujemo kako okrepiti naše duševno zdravje.

Prvih treh delavnic se lahko udeležimo tako, da kontaktiramo enega izmed centrov ter se dogovorimo za obisk delavnic ali individualni posvet.

Na delavnici namenjeni podpori ob spoprijemanju s tesnobo in depresijo nas lahko napotijo tudi osebni zdravnik, patronažna medicinska sestra, psihiater, psiholog ali drug specialist, ki dela v zdravstveni dejavnosti. Lokacije ZVC in CKZ lahko najdemo na naslednji povezavi.

Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov (tudi brez napotnice)

Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) delujejo v zdravstvenih domovih. Namenjeni so otrokom, mladostnikom do 19. leta in njihovim staršem, ki potrebujejo pomoč ali podporo pri reševanju duševnih stisk ali pri krepitvi duševnega zdravja. V CDZOM lahko otroka ali starše usmeri osebni zdravnik ali razvojni pediater, obiščete jo lahko tudi brez napotnice.

V CDZOM deluje multidisciplinarna ekipa, ki vključuje zdravnika specialista otroške in mladostniške psihiatrije, psihologa, specialista klinične psihologije, (kliničnega) logopeda, socialnega delavca, specialnega pedagoga, delovnega terapevta in diplomirano medicinsko sestro/zdravstvenika. Ti nudijo otroku ali mladostniku celostno obravnavo njihovih duševnih stisk ter pripravijo načrt zdravljenja.

Po potrebi CDZOM otroka ali mladostnika napoti na specialistični pregled ali usmeri na preventivne programe.

Več o CDZOM si lahko preberemo na naslednji povezavi.

Psihiatrična ambulanta

Zdravnik specialist psihiater ugotovi in določi s katero obliko duševne motnje se soočamo (postavi diagnozo). Skupaj z nami pripravi načrt zdravljenja in tudi spremlja potek našega okrevanja. Po potrebi uvede zdravila in poskrbi, da ob tem prejmemo tudi psihoterapijo in izobraževanja na področju duševnega zdravja (psihoedukacija).

Za pregled pri zdravniku psihiatru se lahko odločimo po lastni presoji – torej brez napotnice. Prav tako pa nas na pregled lahko usmeri tudi osebni zdravnik z izdajo napotnice.

Team v ambulanti družinske medicine (osebni zdravnik)

Pri iskanju primernega vira pomoči se lahko obrnemo na osebnega zdravnika. Ta nas bo na podlagi pogovora in ocene naših stisk usmeril naprej k primernemu strokovnjaku. Lahko nam izda napotnico za:

  • Psihološki ali klinično psihološki pregled
  • Specialistični pregled (pedopsihiatrični pregled, neuropsihološki pregled)
  • Psihiatrični pregled*

Za specialistični pregled osebni zdravnik izda napotnico, ko oceni, da za opredelitev naše duševne motnje ali učinkovitejše zdravljenje potrebujemo strokovnjaka z bolj poglobljenimi znanji na določenem področju.

Osebni zdravnik nas lahko tudi brez napotnice usmeri na:

  • Center za duševno zdravje odraslih (pričetek obravnave po 18. letu)
  • Psihiatrični pregled*
  • Preventivni program (npr. center za krepitev zdravja in zdravstveno-vzgojni center)

Z napotnim dokumentom (ni enako kot napotnica) vas lahko usmeri tudi v Center za krepitev zdravja ali zdravstveno vzgojni center na delavnico za krepitev duševnega zdravja in sicer:

  • Podpora pri spoprijemanju s tesnobo
  • Podpora pri spoprijemanju z depresijo

*Opomba: Zaradi boljšega spremljanja nekateri želijo, da so k njim na pregled napoteni s strani osebnega zdravnika, vendar ne vsi.

Telefonsko svetovanje

Če nismo prepričani, katera oblika pomoči bi bila najbolj primerna za nas, kje poiskati pomoč ali kako dostopati do pomoči, se lahko posvetujemo tudi preko telefona z različnimi svetovalci:

  • Klic v duševni stiski 01/520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
  • Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
  • TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.

Spletni viri pomoči

Ko nismo prepričani katera oblika pomoči, je najbolj primerna za nas ali sploh kje začeti iskati pomoč, si lahko pomagamo z različnimi spletnimi stranmi, ki imajo nabor različnih virov pomoči:

Prav tako lahko za usmeritev povprašamo strokovnjake duševnega zdravja, ki svetujejo v spletnih svetovalnicah:

Skip to content