Posledice in stroški slabega duševnega zdravja na delovnem mestu
Evropske in slovenske raziskave kažejo, da se v delovnih okoljih in v celotni družbi še vedno premalo zavedamo negativnih posledic ter višine posrednih in neposrednih stroškov, ki nastajajo zaradi slabega duševnega počutja zaposlenih.
Poleg nižje kakovosti življenja delavcev, ki imajo težave z duševnih zdravjem, te težave za delodajalce in celotno družbo predstavljajo tudi zelo visoke neposredne in posredne stroške. Po podatkih Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) lahko kar 50 % – 60 % izgubljenih delovnih dni pripišemo stresu in posledicam neobvladanih psihosocialnih tveganj v povezavi z delom, med katere sodijo tudi duševne motnje. Evropski podatki kažejo, da stroški depresije na delovnem mestu v 27 članicah EU presegajo 600 milijonov evrov na leto, pri čemer velik del stroškov (270 milijonov evrov) nosijo delovne organizacije v obliki absentizma in prezentizma. Letni stroški z delom povezanega stresa in težav v duševnem zdravju so v EU ocenjeni na več kot 4 % bruto družbenega proizvoda (Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj, OECD).
Prekomerni stres v povezavi z delom prinaša številne neželene posledice. Lahko se pojavijo različne zdravstvene težave, izgorelost in s tem povezana povečana odsotnost z dela (absentizem) ali pa smo prisotni na delovnem mestu kljub zdravstvenim ali drugim težavam (prezentizem), kar poslabšuje našo delovno učinkovitost in povečuje tveganje za napake pri delu. Stres je povezan tudi s težavami pri usklajevanju dela in zasebnega življenja ter pogostejšim menjavanjem zaposlitev. Še več, posledice stresa lahko prizadenejo tudi družino, delovno organizacijo in širšo skupnost.
Ob neposrednih stroških zaradi bolniških odsotnosti (absentizma), imajo delodajalci zaradi prej naštetih razlogov še druge stroške, med najpomembnejšimi so stroški prezentizma (prisotnost na delu kljub slabemu počutju), fluktuacije zaposlenih, večjega števila delovnih nesreč, poškodb in napak pri delu, izgubljenih poslovnih priložnosti in slabše podobe delovne organizacije pri iskalnich zaposlitve ter drugi stroški, npr. zaradi administracije, zavarovanj itd. Raziskovalci ocenjujejo, da so stroški prezentizma in fluktuacije celo višji kot stroški absentizma.