Kaj je psihološka prva pomoč?
Mnogokrat ljudje oklevamo in smo v dvomih, ali naj pristopimo k nekomu, ki je v duševni stiski, saj mislimo, da lahko v primeru duševnih težav ukrepajo samo strokovnjaki.

Za preseganje teh ovir se lahko spomnimo na situacije, ki zahtevajo veščine prve pomoči. Večina od nas ima opravljen tečaj iz prve pomoči, s katerim smo pridobili znanja in veščine, kako ukrepati v primeru blažje ali težje telesne poškodbe (npr. krvavitev; zlom) ali akutnega bolezenskega stanja (npr. srčni zastoj; dušenje). Čeprav nismo strokovnjaki, znamo zato osebi nuditi nujno medicinsko pomoč, dokler ni zagotovljena zdravniška/strokovna oskrba. Podobno velja tudi za psihološko prvo pomoč (PPP).
PPP je osnovna – laična pomoč, ki jo nudimo osebi z (razvijajočo se) duševno težavo ali stisko, dokler ni na voljo strokovna pomoč ali se stiska ne razreši. Zato bi bila za vsakega od nas dobrodošla znanja, kako prepoznamo, pristopimo in pomagamo osebi v duševni stiski, dokler ni na voljo strokovna pomoč. Tako kot z znanji iz prve pomoči lahko namreč tudi z znanji iz psihološke prve pomoči rešimo življenje oz. pomagamo osebi v stiski.
Znanja in veščine PPP temeljijo na strokovnih smernicah, ki so rezultat znanstvenih raziskav, kliničnih izsledkov in mnenja uporabnikov. Metodo PPP so leta 2000 razvili v Avstraliji in od takrat so standardiziran program prevzeli in vpeljali že v več kot dvajset državah po svetu.
Program PPP dokazano:
- povečuje znanje o duševnih težavah in stiskah,
- vpliva na izboljšanje veščin za ukrepanje in s tem tudi na povečanje občutka kompetentnosti za pomoč nekomu, ki je v duševni stiski,
- ter posledično vpliva na zmanjševanje stigme, povezane z duševnimi težavami.
Vsebine PPP so oblikovane poljudno in namenjene vsakomur, ki želi osvojiti osnovne veščine pomoči osebi v duševni stiski.