Tehnika prizemljitve nam lahko pomaga, ko nas preplavijo močna čustva
Stres je običajen spremljevalec našega vsakdana. Ustrezna raven stresa nas celo spodbuja, da se pri določeni aktivnosti odrežemo bolje in smo za dosego ciljev dovolj motivirani.
Včasih pa nas neprijetne misli, skrbi ali negativna čustva v stresnih situacijah kar preplavijo in nas ovirajo v našem delovanju – npr. opažamo, da smo hitro razdražljivi in se pogosto znajdemo v prepiru z drugimi, umikamo se od bližnjih in od nam ljubih dejavnosti ter v sebi čutimo notranji nemir. Neprijetna občutja ali misli so lahko usmerjena na obsojanje drugih ali samega sebe, lahko gre za podoživljanje neprijetnih dogodkov iz preteklosti ali zaskrbljenost glede prihodnosti.
Takrat, ko nas tovrstna čustva ali misli prevzamejo do te mere, da jih ne uspemo več nadzirati (tj. ko nas preplavi »čustvena nevihta«), nam je lahko v pomoč tehnika prizemljitve. Tak čustven vihar nas namreč ovira pri našem odzivanju in spoprijemanju s težavnimi situacijami.
S tehniko prizemljitve se ponovno osredotočimo na okolico, na ljudi okoli nas in dejavnost, ki jo v tistem trenutku izvajamo. Šele, ko smo v dogajanje okoli nas aktivno vpeti, ko naši okolici in ljudem okoli nas posvečamo pozornost, se lahko namreč veliko bolje spopadamo z izzivi vsakdanjih situacij in s stresom, ki jih te prinesejo s seboj.
Pri spoznavanju in uporabi tehnike sta nam lahko v pomoč naslednja dva posnetka.
Prvi posnetek je namenjen vsem, ki bi tehniko prizemljitve šele želeli spoznati. Na začetku je namreč na kratko predstavljena tehnika prizemljitve in njeni koraki, nato sledi vodena izvedba tehnike.
Tehnika prizemljitve – daljša
Tehnika prizemljitve – krajša
Drugi posnetek je namenjen tistim, ki tehniko prizemljitve že poznajo in bi jo želeli samo izvajati ob glasovnem vodenju.
Večkrat kot boste tehniko izvajali, bolj blizu vam bo in enostavneje se bo prizemljiti oz. preklopiti na sedanji trenutek. Zato je dobrodošlo, da jo vadite ob različnih priložnostih.