Festival duševnega zdravja se iz Celja seli v Kranj
V petek, 15. maja, se je v Celju odvil 4. Festival duševnega zdravja, ki ga vsako leto v drugem slovenskem mestu organizira Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). V Celjskem domu je svoje delo na področju duševnega zdravja na stojnicah predstavilo 40 organizacij, v Narodnem domu pa so potekala predavanja in delavnice, ki so se jih z zanimanjem udeležili številni obiskovalci festivala. Prihodnje leto se festival seli na Gorenjsko.
Predstavniki stroke, države in lokalne skupnosti so ob odprtju festivala v Celju poudarili, da je duševno zdravje ena ključnih družbenih tem današnjega časa ter skupna odgovornost vseh – posameznikov, skupnosti in odločevalcev.

Generalni direktor NIJZ iz. prof. dr. Branko Gabrovec je v uvodnem nagovoru izpostavil razsežnost duševnih stisk in njihov vpliv na družbo. Poudaril je tudi pomen preventive, zmanjševanja stigme ter ustvarjanja okolij, ki omogočajo zdrave izbire in podporne odnose. Na oder je stopil tudi župan Mestne občine Celje Matija Kovač, ki je poudaril pomen povezovanja skupnosti in dostopnega pogovora o duševnem zdravju. Izrazil zadovoljstvo, da Celje gosti festival nacionalnega pomena, ter izpostavil prizadevanja lokalne skupnosti za krepitev podpore otrokom, mladostnikom in odraslim na področju duševnega zdravja.

Duševno zdravje pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika
V nadaljevanju je zbrane nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel, ki je poudarila neločljivo povezanost telesnega in duševnega zdravje. Spomnila je, da aktivnosti države usmerja Resolucija o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018–2028, ter izpostavila razvoj mreže centrov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in odraslih po Sloveniji.

Predstojnik Centra za duševno zdravje na NIJZ Matej Vinko je poudaril velik odziv organizacij in obiskovalcev festivala: »Vaša prisotnost tukaj je dokaz, da duševno zdravje že dolgo ni več tema, o kateri bi le šepetali, ampak tema, o kateri se vsi želimo učiti in si pri njej pomagati.« Dodal je, da močne in povezane skupnosti pomembno prispevajo k uspešnemu soočanju z izzivi na področju duševnega zdravja. Uvodni del dogodka je z nagovorom zaključila vodja enote za nenalezljive bolezni območne enote Celje Nuša Konec Juričič. Poudarila pomen dolgoletnega sodelovanja organizacij v regiji ter izpostavila, da celjska mreža za duševno zdravje že več kot 30 let razvija programe podpore prebivalcem. Ob tem je spomnila tudi na 25-letnico programa za duševno zdravje mladih To sem jaz, ene prvih spletnih svetovalnic za mladostnike v Sloveniji.

predstojnik Centra za duševno zdravje na NIJZ

vodja enote za nenalezljive bolezni na OE Celje NIJZ
5. Festival duševnega zdravja bo gostila Mestna občina Kranj
Poleg govornikov so na odru Celjskega doma ob otvoritvi nastopili tolkalci Glasbene šole Celje ter člana glasbene skupine Mi2. V nadaljevanju je zbrane s pomočjo aplikacije vAdBeCeDa razmigala diplomirana fizioterapevtka Eva Komplet iz Centra za krepitev zdravja Šentjur, za glasbeno točko pa so poskrbeli člani društva ŠENT. V zaključnem delu festivala je celjski župan Matija Kovač predal plaketo Festivala duševnega zdravja Matjažu Rakovcu. Župan Mestne občine Kranj je tako naznanil, da bo 5. Festival duševnega zdravja prihodnje leto v Kranju.
Festival duševnega zdravja je tudi tokrat združil številne strokovnjake, organizacije, društva in posameznike z namenom ozaveščanja, zmanjševanja stigme ter krepitve dostopnosti informacij in podpore na področju duševnega zdravja. Dogodek je potekal pod pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, medijski partnerji festivala pa so bili Slovenska tiskovna agencija, Novi tednih in Radio Celje.
Fotogalerija
(Foto: NIJZ)













