14 najpomembnejših psihosocialnih tveganj na delovnem mestu
Psihosocialna tveganja se lahko pojavljajo na vseh delovnih mestih, v vseh panogah in pri vseh oblikah zaposlitev, vendar so določene poklicne skupine zaradi narave in pogojev dela bolj izpostavljene tem tveganjem (npr. zdravstvo, socialno varstvo ipd.). Čeprav so psihosocialna tveganja specifična za vsako delovno organizacijo in vsako delovno mesto, podatki zadnjih let v državah članicah EU kažejo, da sta ne glede na gospodarsko panogo med najpogostejšimi tveganji povečan časovni pritisk ter posledično dolgi delavniki z netipičnim delovnim časom in delo s težavnimi strankami/klienti.

Dejavnikov psihosocialnih tveganj je veliko in zaradi spreminjajočih se razmer dela se pojavljajo tudi nova nastajajoča tveganja (npr. kot posledice uvajanja novih tehnologij, različne vrste dela prek spletnih platform in drugih nestandardnih oblik dela, nejasne meje med zasebnim in poklicnim življenjem, spremenjene podnebne razmere idr.). Zato je vsako razdelitev tveganj potrebno videti kot vodilo in ne kot dokončen seznam vseh možnih tveganj.

Znaki izpostavljenosti psihosocialnim tveganjem
Neobvladana psihosocialna tveganja se pri zaposlenem oz. skupini zaposlenih kažejo kot simptomi stresa in prispevajo k nezdravemu delovnemu okolju. Posameznik ali skupina zaposlenih lahko pri sebi prepozna naslednje znake, ki kažejo na izpostavljenost psihosocialnim tveganjem na delovnem mestu, ti med drugim vključujejo:
- upad zavzetosti za delo
- pomanjkanje energije za delo in za prostočasne aktivnosti
- poslabšanje kakovosti opravljenega dela, več napak pri delu ali zamude pri opravljanju delovnih nalog
- socialni umik, konflikte na delovnem mestu, zmanjšanje želje po sodelovanju z drugimi, odklanjanje pomoči drugim, trpinčenje na delovnem mestu
- zanemarjanje skrbi za lastno dobro počutje
- prisotnost na delu kljub bolezni oz. slabemu počutju
- željo po menjavi zaposlitve oz. pogostejše menjave zaposlitev
- več odsotnosti z dela zaradi pogostejših obolenj oz. poslabšanj zdravstvenega stanja
Prirejeno po virih:
Stress Talking Toolkit: Preventing work-related stress, Health and Safety Executive, 2021 (Priporočila za delodajalce za pogovor na temo preprečevanja in obvladovanja z delom povezanega stresa britanskega izvršilnega organa za zdravje in varnost).
Workplace prevention of mental health problems: Guidelines for organisations (Priporočila za delovne organizacije za preprečevanje težav v duševnem zdravju na delovnem mestu) Melbourne School of Population and Global Health, University of Melbourne; 2013.