Anksiozno počutje pri mladostnikih
V življenju lahko doživljamo različne strahove ali pa obdobja tesnobnosti oziroma anksioznosti. Ta se lahko pojavijo v času povišanega stresa in obremenitev, na primer ob ocenjevalnih obdobjih, zaključevanju polletja, vstopu v nov razred ali šolo, času tekmovalne sezone… Lahko pa se anksiozno počutje pojavi brez nam poznanega razloga, zato včasih ne vemo, od kod prihaja.

Kaj sploh je anksioznost?
Anksioznost ali tesnoba pomeni občutek neopredeljenega strahu ali zaskrbljenosti. Gre za to, da v sebi čutimo napetost, ob tem pa ne vemo točno, zakaj smo tako napeti oziroma vznemirjeni. Anksioznost pa ni zgolj slaba ali nekoristna, saj nas opozarja na tveganja, spodbuja k reševanju izzivov, pomaga ostati »v pripravljenosti« za soočanje z ovirami ipd. Od strahu se loči po tem, da nas strah opozarja na neko konkretno nevarnost in traja krajši čas, medtem ko se anksioznost lahko pojavi brez oprijemljivega razloga, traja dlje časa in je povezana bolj s pričakovanjem negativnih izzidov kot z aktualnim dogajanjem.
Izvori anksioznega počutja so različni in včasih prikriti. Nekateri vztrajajo iz otroštva, na primer zaskrbljenost pred boleznijo ali poškodbo sebe in bližnjih, šolskim neuspehom, pričakovanji staršev… Pojavijo se lahko tudi novi izvori anksioznega počutja, kot so nastopanje pred drugimi, negotovost glede spolnosti, bojazen pred izgubo nadzora nad samim seboj, pred nesprejetostjo med vrstniki, glede zunanjega izgleda ipd. Anksioznost doživljamo četudi zanjo ni objektivnega razloga (npr. vznemirja nas misel na neuspeh v šoli, čeprav imamo zavidljive ocene).
Kako se anksiozno počutje kaže v vsakodnevnem življenju?
Vsak izmed nas v življenju občuti določeno mero anksioznosti. Vendar pa se ljudje med seboj razlikujemo v tem, kako pogosto in intenzivno jo doživljamo. V času mladostništva se anksiozno počutje običajno pojavlja pogosteje in močneje kot v času otroštva. Z vidika odraščanja postajamo vse bolj samostojni in nosimo več odgovornosti za svoja dejanja, zato smo lahko tudi bolj anksiozni. Običajno pa se večina mladostnikov nauči dobro obvladovati anksiozna občutja.
Anksiozno počutje se lahko kaže na duševni ali telesni ravni. Na duševni ravni anksioznost prepoznamo preko občutkov razdražljivosti, vznemirjenosti, težav z osredotočenostjo, švigajočimi negativnimi mislimi (»to je preveč zame«, »tega ne bom preživel/a«)…
Še lažje pa lahko anksioznost prepoznamo preko telesnih znakov, kot so potenje ob mirovanju, tresenje rok ali glasu, cmok v grlu, plitko dihanje, razbijanje srca, občutek omotice, mlahavih nog ali rok, mravljinčenja, slabosti…
Če se počutimo anksiozno, to še ne pomeni, da imamo duševno motnjo. Zaskrbljenost ali anksiozno počutje je običajna reakcija, kadar se srečamo z nepredvidljivimi dogodki, za katere ne vemo, kakšen bo razplet. Vsak izmed nas zato včasih občuti določeno mero anksioznosti. Ti občutki se sčasoma zmanjšajo oziroma minejo s tem, ko se zunanji stresni dogodki umirijo.
Včasih pa anksiozno počutje ne preneha in se stopnjuje. Anksioznost postane problematična, kadar se dogaja tako pogosto in intenzivno, da nas ovira pri opravljanju pomembnih stvari (npr. šolske obveznosti, druženje…). Anksioznost je problematična tudi, če povzroča tako močno nelagodje, da se pričnemo izogibati stvarem (npr. ob dnevu govornega nastopa ostanemo doma). Samo diagnozo anksioznosti kot duševne motnje sicer lahko postavi samo strokovnjak s področja duševnega zdravja na podlagi temeljitega ocenjevanja.
Kako si lahko pomagam ob anksioznem počutju?
Če se srečujemo z anksioznimi občutki, je na voljo več korakov pomoči.
Prvi korak je samopomoč. Načini samopomoči za mladostnike so opisani v priročniku Kaj lahko naredim, da mi bo lažje? | #to sem jaz (od strani 34. dalje)
Če smo dlje časa preizkušali različne načine samopomoči, vendar se naši občutki anksioznosti niso zmanjšali, se lahko po pomoč obrnemo k bližnji osebi, ki nam je na voljo za pogovor. To so lahko (stari) starši, starejši sorojenci, prijatelji, razrednik, trener… Obrnemo se lahko tudi na šolsko svetovalno službo. Na voljo so nam tudi različni anonimni viri pomoči, kjer lahko poiščemo brezplačno pomoč, nasvet ali odgovor na vprašanje:
- TOM telefon (116 111) https://e-tom.si/
- spletni portal #To sem jaz https://www.tosemjaz.net/
V zadnjem koraku je na voljo strokovna pomoč. Po pomoč se lahko obrnemo k osebnemu zdravniku ali pa pri njem zaprosimo za strokovnjaka s področja duševnega zdravja (psiholog, psihiater). Na povezavi Strokovnjaki, ki lahko pomagajo so opisani strokovnjaki, ki lahko pomagajo. Na povezavi Mreža virov pomoči najdeš možne vire pomoči v tvoji bližini.