Kakšne strahove imamo mladostniki in kako si lahko pomagamo?
Strah je eno izmed osnovnih čustev. Kaže se v pospešenem bitju srca, plitvejšem dihanju, potenju, suhih ustih ipd. Čeprav strah pogosto razumemo kot nekaj slabega, je v resnici koristno čustvo, saj nas varuje v ogrožujočih situacijah. Poleg tega nas pripravi tudi na aktivno soočanje z nevarnostjo (npr. nas naredi pozornejše na signale iz okolja). Sprožilci oz. razlogi za strah pa so različni. Kot otroci se bojimo teme, pošasti in glasnih predmetov, v času mladostništva pa nam strah lahko vzbujajo socialne okoliščine, preverjanja in zunanji izgled.
V času mladostništva se odvijajo mnoge spremembe – tako telesne, kot tudi v načinu razmišljanja, pogledu na svet, socialni mreži, odzivanju na okolico ipd. Vse te spremembe s seboj prinašajo novosti, dileme, skrbi, strahove in pomisleke. Zaradi tega je običajno, če se kot mladostniki včasih počutimo zmedene in prestrašene. Morda veliko razmišljamo o tem, kaj slabega se lahko zgodi, ob tem pa zanemarimo to, da je izid lahko tudi pozitiven. Občutimo lahko tesnobo ali zaskrbljenost, zato si včasih želimo iz določenih situacij samo pobegniti ali se jim izogniti.
S kakšnimi strahovi se lahko soočamo kot mladostniki?
Ljudje se ustrašimo različnih stvari – od glasnih zvokov, nepredvidljivih gibov ali padajočih predmetov, do socialnih situacij. V času mladostništva pa so aktualni strahovi, kot so:
- strah pred neuspehom: včasih vnaprej razmišljamo o različnih izidih, ki se lahko zgodijo. To pa lahko povzroči, da nad stvarmi obupamo, še preden jih sploh začnemo. Čeprav je možnost neuspeha vedno prisotna, bo za nas bolj koristno, če stvar vsaj začnemo in si s tem damo možnost, da se kaj novega naučimo.
- strah pred drugačnostjo in zavračanjem s strani vrstnikov: v mladostništvu se še posebej oziramo na to, kako nas vidijo drugi. Lahko nas je strah, da bi izstopali ali izpadli čudni. Ne želimo se osramotiti pred vrstniki, saj se bojimo, da bi se nam posmehovali in se prenehali družiti z nami. Včasih lahko zaradi strahu pred drugačnostjo podležemo nečemu, česar si ne želimo početi, vendar nas k temu napeljujejo vrstniki (npr. kajenje, pitje alkohola, zamujanje, uporaba kletvic, ugovarjanje).
- strah pred socialnimi situacijami oz. socialna plašnost: se kaže kot močno nelagodje ob izpostavljenosti občinstvu oz. nastopanjem pred množico ljudi. Lahko pa se pojavlja v vsakdanjih situacijah, ko se družimo z ljudmi, s katerimi nismo domači. Čeprav socialne situacije same po sebi niso ogrožajoče, jih zaznamo kot nelagodne. Zaradi tega se izogibamo očesnemu stiku, prestopamo na mestu, kratko odgovarjamo ipd., saj bi iz situacije najraje čimprej pobegnili.
- strah pred neznanim in nerazumevanjem: včasih lahko občutimo nemoč in negotovost glede dogajanja v svetu (npr. bolezni, vojne, naravne nesreče). Ali pa imamo občutek, da težko sledimo vsem spremembam, ki se pojavljajo v času odraščanja (npr. doživljamo strahove in dvome glede spolnosti). Ker nikoli ne bomo zmogli predvideti čisto vsega, je dobro, da razvijemo načine, kako shajati z negotovostjo. Nekateri načini so opisani tu (v angleščini).
- strah pred izgubo nadzora nad seboj: nekoliko redkeje je lahko prisoten tudi strah, da svojih odzivov ne bomo mogli kontrolirati oz. bomo ob močnih čustvih kar izbruhnili. Ob tem lahko vadimo nekatere tehnike prizemljitve, ki so opisane tu.
Lahko pa strah ni vezan na določeno situacijo ali ljudi, temveč se večji del dneva počutimo nemirne, oprezne ali zaskrbljene brez oprijemljivega razloga (kot je npr. prihajajoče preverjanje znanja). Takšno doživljanje lahko kaže na anksioznost. Če pri sebi opazimo, da o stvareh premlevamo več, kot je potrebno in se pogosto počutimo preobremenjene s skrbmi brez specifičnega vzroka, lahko za začetek preizkusimo nekatere izmed tehnik sproščanja. Izbrano tehniko sproščanja vadimo dlje časa, da se v njej izurimo. Če to ne zadostuje, pa se po pomoč lahko obrnemo k strokovnjakom, kot so šolski psiholog, psiholog v zdravstvu, osebni zdravnik ali psihoterapevt.
Kako se lotiti premagovanja strahov?
Kot omenjeno, je strah osnovno čustvo, ki ga občasno doživlja vsak izmed nas. Če pri sebi prepoznamo, da strah doživljamo tako intenzivno in pogosto, da nas ovira pri izvajanju običajnih dejavnosti v dnevu (npr. zaradi strahu pred zavrnitvijo se ne vpišemo v nov krožek ali pa zaradi premočnega strahu otrpnemo pri ustnem spraševanju) je potrebno v zvezi s tem nekaj ukreniti.
Premagovanja svojih strahov se lahko lotimo v več korakih. Začnemo lahko s tem, da se podučimo o tem, kako strah deluje, po čem ga lahko prepoznamo in kaj so vzroki zanj.
Koraki premagovanja strahov
- Naučene informacije skušajmo uporabiti za spoznavanje svojih strahov. Sami pri sebi raziščimo v kakšnih okoliščinah nas postane strah oz. se nam porodijo neprijetne misli. Za jasnejšo predstavo lahko izdelamo seznam ali »drevo« strahov, ki jih imamo. Pomislimo tudi na situacije, ki se jim izogibamo ali se jim upiramo, saj to lahko kaže na to, da v njih doživljamo strah. Bojimo se lahko same situacije (npr. ustno spraševanje), odziva ljudi (npr. posmehovanje razreda) ali izida situacije (npr. slaba ocena). Jasno poimenovanje svojih strahov nam služi kot odskočna deska za njihovo premagovanje. Ob tem pa je pomembno, da se naštetim okoliščinam iz seznama ne izogibamo, ampak jih skušajmo postopoma obvladovati. Izogibanje tovrstnim situacijam strahove le še okrepi, saj nam dajo lažen občutek, da je situacija resnično ogrožajoča, čeprav to ni nujno res.
- Ko prepoznamo, kakšne situacije v nas vzbujajo strah, se lahko na soočanje s temi situacijami lahko vnaprej pripravimo (in se jim ne izogibamo). V ta namen lahko preizkusimo različne tehnike sproščanja, s katerimi se lahko umirimo pred soočanjem s situacijami, ki nam vzbujajo strah. Kadar zaznamo, da postajamo panični, lahko preizkusimo različne vaje, ki so na voljo tu.
- Ko smo razjasnili svoje strahove, si lahko zastavimo vprašanja, kot so: »Kateri strahovi so realni? So mi ti strahovi že kdaj koristili? Kako lahko strahove uporabim sebi v prid?«. Strahove lahko zaupamo tudi bližnji osebi, kot je prijatelj/ica, mama/oče, sorojenec, trener, razrednik ipd. Vprašamo jih lahko, ali so tudi sami kdaj doživljali kaj podobnega in kako so se s tem soočali. Kadar stisko nekomu zaupamo, nam je običajno lažje, saj dobimo občutek, da nismo sami v tem, kar doživljamo.
- Obrnemo se lahko tudi na spletne vire pomoči, kot je portal #To sem jaz Poišči pomoč | #to sem jaz. Pogosto se zgodi, da svojih strahov ne želimo razkriti drugim (npr. sošolcem, prijateljicam, vrstnikom, staršem), saj bi nas imeli za strahopetne. Svoje bojazni zato skrivamo pred drugimi in se morda vedemo še bolj pogumne, da nihče ne bi posumil, kaj zares doživljamo. Na dolgi rok nam to ne koristi, saj bodo strahovi še vedno prisotni ali pa se bodo še stopnjevali.
- V kolikor ugotovimo, da nam pogovor z bližnjo osebo ni dovolj, se lahko obrnemo tudi po strokovno pomoč. Prepogosti in močni strahovi so lahko del anksioznosti oz. duševne stiske, ki pa je ob ustrezni pomoči obvladljiva. O anksioznosti govorimo, kadar je stalno prisotna neobvladljiva zaskrbljenost brez posebnega sprožilca. Motnje, povezane z doživljanjem intenzivnih strahov so lahko tudi socialna anksioznost, panična motnja ali fobije. Na voljo nam je šolska svetovalna služba ali pa osebni zdravnik, ki nas v primeru hujše stiske lahko napoti naprej (npr. k psihologu ali psihiatru). Če nas je obiska strokovnjaka strah, lahko prosimo bližnjega, da nas pospremi na dogovorjen termin in počaka v čakalnici.
Za zaključek
Strahovi, s katerimi se spopadamo, nas lahko prikrajšajo za različna doživetja s prijatelji, razvijanje hobijev ali pridobivanje izkušenj, ki jih lahko doživimo v času mladostništva. S svojimi bojaznimi se ne potrebujemo spopadati sami, saj so na voljo različne možnosti za pomoč in podporo ob soočanju s strahovi.