Odnosi s prijatelji
Druženje z vrstniki in prijatelji predstavlja pomemben del našega odraščanja. V času mladostništva si po navadi želimo več časa preživljati s svojimi prijatelji. Z njimi se pogovarjamo o različnih stvareh, ki jih doživljamo. S prijatelji tudi delimo svoja razmišljanja in občutenja, za katere se nam zdi, da jih drugi ne razumejo (npr. starši, učitelji). Prijatelji so torej osebe, s katerimi delimo vesele trenutke v našem življenju, hkrati pa so nam tudi v oporo pri soočanju s težavami. Takrat nam lahko pomagajo s svojimi nasveti, nas spodbujajo pri iskanju rešitev ali pa nas zgolj poslušajo, kadar nam je težko.

Prava prijateljstva
Prave prijatelje, ki jim lahko popolnoma zaupamo, je včasih težko najti. Lahko se sprašujemo tudi po tem, kdo sploh so naši pravi prijatelji in kako jih lahko prepoznamo. Ob tem si lahko pomagamo s spodnjimi znaki, ki so značilni za trdna in zdrava prijateljstva. Pravi prijatelj je nekdo, ki:
- od nas ne zahteva, da počnemo stvari, ki si jih ne želimo,
- nam pusti, da se sami odločamo,
- nam daje občutek, da se lahko po svoje izražamo (dokler smo spoštljivi v komunikaciji),
- nam pusti, da smo to, kar smo in se nam za to ni treba zagovarjati ali opravičevati,
- nas spodbuja, pohvali in izpostavi naša dobra dejanja,
- se z nami veseli naših uspehov,
- nam dopušča, da z njim delimo prijetne in tudi manj prijetne stvari, ki se nam dogajajo,
- rad preživlja čas z nami in nam je prijetno v njegovi družbi.
- nam je pripravljen prisluhniti in poslušati našo stisko, čeprav ni nujno, da bo popolnoma razumel, kaj doživljamo – včasih je dovolj že to, da z nekom lahko delimo svoje občutke in nismo sami s svojo stisko,
- nas ne izsiljuje (npr. »Če boš storil/a _____, ne bom več tvoj/a prijatelj/ica.«),
- ne izdaja našega zaupanja oz. naših skrivnosti ali težav ne deli naprej,
Zaradi želje po tem, da bi imeli veliko prijateljev in bili priljubljeni med svojimi vrstniki, se včasih lahko tudi prekomerno prilagajamo drugim in se pretirano trudimo, da bi jim ustrezali. Upoštevanje drugih in sklepanje kompromisov z vrstniki sta sicer koristen in pomemben del prijateljstva. Kadar pa pričnemo popolnoma zanemarjati svoje želje, mišljenje, potrebe ali zanimanja zato, da bi bili všeč drugim, takšno prilagajanje ni več dobro za nas. Ob stalni želji po ugajanju drugim lahko izgubimo to, kar nas dela pristne in edinstvene. Temelj pravih prijateljstev je namreč sprejemanje in spoštovanje medsebojnih razlik, hkrati pa se medsebojno spodbujamo, bodrimo, si pomagamo itd. To pomeni, da drug drugemu ne dajemo neupravičenih negativnih opazk ali kritik, se ne posmehujemo, ne vsiljujemo svojih pogledov…
Osamljenost? Kdaj pa kdaj se lahko tudi v množici počutimo sami. Pa kaj!
Kot mladostniki se včasih lahko počutimo tudi osamljene. Tudi, če imamo okoli sebe veliko ljudi, ki se radi družijo z nami, se včasih lahko počutimo kot, da nas nihče ne razume. Če smo po naravi bolj sramežljivi, si morda ne upamo sklepati prijateljskih vezi, čeprav si jih želimo. Druženje s prijatelji lahko velik del časa poteka tudi preko spletnih omrežij, ki so sicer koristna pri ohranjanju stikov na daljavo. Vseeno pa ob on-line druženjih s prijateljem ne moremo početi stvari, ki jih lahko ob srečanjih v živo (npr. iti na sprehod, biti telesno dejavni, prijatelja objeti). Zaradi tega se kljub pogovorom preko spleta lahko počutimo osamljene ali nepovezane. Če prijatelja, s katerim se pogovarjamo preko spleta, poznamo v živo, se zato občasno raje dogovorimo tudi za druženja brez spleta. Druženje s prijatelji ob izvajanju določene aktivnosti (npr. šport, učenje, poslušanje glasbe) spodbuja naše dobro počutje.
Je tudi v prijateljstvih manj več?
Preko prijateljev se lahko učimo reševanja konfliktov in sodelovanja z drugimi ljudmi. Prijateljstva nam dajejo tudi občutek sprejetosti, pomembnosti in pripadnosti skupini, kar krepi našo samopodobo. Ob vsem tem pa je bolj kot število prijateljev pomembno to, kako kakovostna so ta prijateljstva in kako se ob njih počutimo.