Jezim se na ves svet
Izražanje jeze na ustrezen način
Jeza je eno izmed štirih osnovnih čustev (veselje, žalost, strah in jeza), zato jo doživlja vsak izmed nas. Sproži se v situacijah, kadar se dogaja nekaj za nas pomembnega. V času mladostništva jezo običajno doživljamo močneje ali pogosteje kot v času otroštva. Jezo doživljamo v socialnih situacijah, kadar imamo občutek, da se nam:
- omejuje svoboda (npr. druženje s prijatelji, hobiji, šport),
- postavljajo zahteve (npr. govorijo, kako ali kaj naj počnemo, nam »solijo pamet«),
- posega v zasebnost (npr. brskanje po naših stvareh, vdiranje v sobo brez trkanja),
- dela krivica (npr. se počutimo nerazumljene ali preslišane, nas kdo po krivem obtožuje, širi lažne govorice o nas, ponižuje).

Jezimo se tudi ob nesocialnih situacijah, kadar imamo občutek, da je nekaj izven našega nadzora (npr. se nekaj pokvari, zamuja avtobus, slabo vreme). Lahko pa se počutimo jezno in niti ne vemo, zakaj. To se pojavi, ko smo obremenjeni zaradi šolskih obveznosti, treningov, zahtev staršev…
Jeza je koristno čustvo, saj se z njo borimo proti krivici, se postavljamo zase in dosegamo spremembe, ko nam nekaj ni všeč. Z njo tudi uveljavljamo svojo identiteto, svetu sporočamo, kdo smo kot posamezniki. Če pa z jezo ne znamo upravljati, lahko vodi v konflikte, ali se izraža kot agresija in postane škodljiva.
Po čem prepoznamo svojo jezo?
Jezo lahko prepoznamo preko svojih misli ali telesnih občutkov.
Ob jezi doživljamo misli, kot so:
- “Dela se mi krivica.“
- “To ni prav.“
- “Tega ne smem dovoliti.“
- “Nekaj moram ukreniti.“
Jezo pa lahko prepoznamo tudi preko telesnih občutkov ali znakov, kot so:
- plitkejše dihanje
- hitrejše bitje srca
- stiskanje zob in pesti
- gubanje čela
- napenjanje mišic
Te misli in telesni občutki nas aktivirajo, da smo pripravljeni na ukrepanje oziroma spreminjanje situacije, ki jo zaznamo kot krivično.
Jezo lahko izražamo na različne načine. Nekateri načini so koristni – taka je asertivna komunikacija , drugi pa škodljivi – taka je agresija.
Kaj storiti, če jeza preraste v agresijo?
Agresija je eden izmed načinov izražanja jeze. Pri agresiji gre za to, da oseba želi povzročati škodo. Pojavi se lahko kot nenaden izbruh jeze, pri katerem izgubimo nadzor nad svojim vedenjem. Agresivna vedenja so grožnje, žalitve, kričanje na druge, ščipanje, spotikanje, brcanje, metanje predmetov, telesni napad ali nasilje, uničevanje lastnine ali drugi načini povzročanja škode.
Agresivno vedenje povzroči veliko škode. Zato agresiven odziv v nobenem primeru ni sprejemljiv. Z odraščanjem moramo mladostniki sprejeti odgovornost za svoje vedenje. Del zrelosti je tudi to, da prevzamemo nadzor nad svojimi reakcijami in se v situacijah, ko postanemo jezni, znamo za trenutek ustaviti in premisliti o situaciji. Jezo se lahko naučimo krmiliti tako, da ne pride do agresivnega odziva.
Kako krmiliti svojo jezo?
Normalno in potrebno je včasih biti jezen. Pomembno pa je, kako z jezo upravljati, da kompromisno dosežemo, kar želimo. Jezo lahko krmilimo preko več različnih strategij. V nadaljevanju so opisane nekatere strategije. Razmisli, katera izmed strategij bi najbolj ustrezala tebi:
- Izogibanje situacijam, ki v nas sprožijo jezo: če se dobro poznamo in vemo, da v določenih situacijah postanemo nenadzorovano jezni, se poskusimo načrtno izogniti tem situacijam. Najprej pa moramo sploh odkriti situacije, ki v nas sprožijo jezo. Najlaže to storimo tako, da pomislimo, kdaj smo bili nazadnje jezni. Nato se vprašajmo: »Kaj točno me je razjezilo? Kdo je bil takrat vključen? Kaj sem razmišljal/a? Bi se v prihodnje lahko izognil/a tej situaciji?«. Pri odkrivanju čustev v določenih situacijah si lahko pomagaš s »semaforjem jeze«
- Izraziti jezo na neškodljiv način: ob jezi se v nas nabira veliko napetosti. Dobro je, če to napetost poskusimo sprostiti, tako da ne povzročimo nobene škode. Napetost lahko sprostimo preko telovadbe, poslušanja glasbe, umika v svojo sobo/naravo, udarjanja v blazino, igranja glasbila… V pomoč ti je lahko delovni list: Kako se skuliram? Ko smo sprostili prvotno napetost, se bomo lažje pogovarjali o svojih občutkih in dosegli ugodno rešitev. Jezo na koristen način izrazimo preko dobre komunikacije in asertivnosti.
- Preusmerjanje misli: kadar smo jezni, se v nas veliko dogaja. Takrat težko razumno pogledamo na celotno dogajanje, ampak se odzivamo naglo. Najprej moramo umiriti burna čustva in misli, s katerimi smo trdno vpeti v situacijo. S tem si pridobimo nekaj časa za razmislek o ustreznem odzivu, s katerim bomo dosegli svoj cilj. To storimo preko različnih tehnik preusmerjanja pozornosti, ki so na voljo v vodenih zvočnih posnetkih. Enega izmed njih lahko poslušaš na koncu prispevka o »mojsteršefovstvu« jeze »Ognjevite« misli, ki jih doživljaš ob jezi, lahko nadomestiš z mislimi, ki te bodo lažje privedle do uveljavljanja svojih želja – več o tem najdeš tu .