Kako naj si kot mladostnik/ca uredim svoj (vsak)dan?
V obdobju mladostništva lahko občasno občutimo veliko pritiskov, bodisi v zvezi s šolo, zahtevami staršev ali ohranjanjem prijateljev. Hkrati gremo skozi veliko telesnih, spolnih in čustvenih sprememb. Normalno je, da se včasih počutimo, kot da je vsega preveč. Ob tem nam pomaga, če si uredimo vsaj tiste stvari, ki jih lahko nadzorujemo. V naši moči je, da načrtujemo obveznosti, ki nas čakajo, in predvidimo, koliko časa bomo zanje porabili. Pri tem nam koristi vsakodnevna rutina.
Zakaj je smiselno razviti vsakodnevno rutino?

Če si znamo strukturirati svoj dan, bomo manj časa razmišljali o tem, kaj vse moramo postoriti, zato se lahko osredotočimo na način, kako bomo kaj izpeljali. Vzpostavljena rutina nam pomaga pri premagovanju odlašanja, saj obstaja manjša verjetnost, da bomo razmišljali o tem, ali se nam nekaj ljubi početi ali ne. Zaradi že vzpostavljenega urnika z dejavnostjo preprosto začnemo.
Če se srečujemo s skrbmi ali anksioznostjo (»Veliko stvari me čaka«, »Kako bom vse zmogel/a«, »Nikoli mi ne bo uspelo vsega dokončati«), nam rutina pomaga pri tem, da naredimo načrt izvedbe obveznosti. Z njim si obveznosti (časovno) razporedimo in si jih lažje predstavljamo, zato imamo nad njimi večji nadzor in smo bolj pomirjeni glede vsega, kar nas čaka.
Kako se lotiti strukturiranja dneva?
Vpeljevanja strukture v svoj vsakdan se lahko lotimo za vsak dan posebej. Pri tem je najbolje, da si načrt za naslednji dan naredimo že en dan vnaprej. To nam pomaga, da ob pričetku dneva ne izgubljamo časa za planiranje. Hkrati vnaprej vemo, kaj nas čaka, zato smo bolje pripravljeni na »akcijo«. Načrtovanja se lahko lotimo tudi za celoten teden vnaprej., vendar si v tem primeru pustimo nekaj ohlapnosti za nepredvidljive stvari, ki lahko pridejo vmes. Poglejmo si postopek, kako se lotimo strukturiranja dneva:
- Najprej naštejmo vse stvari, ki jih moramo opraviti v dnevu. Pri mladostnikih so to običajno: šola, trening ali (glasbeni) tečaji, domače naloge in učenje, čas za domača opravila in prosti čas. Da poskrbimo za svoje dobro počutje in zdravje, v svojem dnevu upoštevajmo tudi elemente zdravega življenjskega sloga – dnevno gibanje, uravnotežena prehrana, dovolj spanja. Ker si »pametni pišejo«, je vse naštete stvari dobro prenesti na papir/planer/koledar. Ko stvari iz glave damo na list papirja, svojo glavo razbremenimo razmišljanja o tem, kateri bo naš naslednji korak. Hkrati bomo naš dnevni načrt lahko pokazali staršem kot »dokaz«, da bomo sami poskrbeli za svoje obveznosti. Tako nam bodo morda dovolili več svobode in samostojnosti pri odločanju.
- Nato določimo, koliko časa nam vzame vsaka izmed naštetih stvari. Vzamemo list papirja, koledarček ali pa pripravljene tedenske tabele na internetu. Vanje vpišemo vse obveznosti in dejavnosti, ki imajo določen čas trajanja in jih ne smemo izpustiti. Primer: V ponedeljek imam šolo od____do ____ ure in popoldanski trening od ___ do ___ ure. Nato razmislimo o tem, kaj nas ta dan še čaka – domača naloga, učenje, pomoč doma, obisk prijatelja… Tudi to vpišemo v naš urnik, da vidimo, kako se nam stvari izidejo. Če imamo preveč zadolžitev v enem dnevu, jih bomo morali prerazporediti. Takrat razmislimo, katere naloge so prednostne in te načrtujemo najprej. Ostale zadolžitve (‘to-do’-je) si razporedimo v naslednje dni. Če imamo težave z razločevanjem prednostnih stvari od manj nujnih, si lahko pomagamo s prispevkom o tem, kako postavljati cilje in prioritete.
- Pri oblikovanju strukture dneva moramo upoštevati tudi svoj prosti čas. Določimo oz. opredelimo ga časovno (koliko časa, kdaj v dnevu). Hkrati moramo ugotoviti, kaj sploh želimo početi v prostem času. Ta čas je namenjen našim hobijem, ob katerih se lahko sprostimo, se posvetimo sebi in/ali smo ustvarjalni. Del svojega prostega časa lahko posvetimo računalniškim igricam, mobilnim aplikacijam ali družbenim omrežjem – vseeno pa naj to ne predstavlja edinega načina preživljanja našega prostega časa.
- Pri sestavljanju urnika ne zanemarimo spanja. Brez kakovostnega spanca bomo naslednji dan utrujeni, nejevoljni in nemotivirani za naloge, ki smo si jih zadali. Koristilo nam bo, če razvijemo dobro spalno rutino oz. higieno. Če imamo težave z zgodnejšim odhajanjem v posteljo, pri sestavi urnika upoštevajmo dovolj zgodnjo uro za čas, ko zaključimo z dnevnimi stvarmi. Ker se je težko ločiti od dobre serije, surfanja po družbenih omrežjih ali računalniških iger, bomo potrebovali kar nekaj samodiscipline, da se »odklopimo«.
- Na družbenih omrežjih so v zadnjem času popularne »jutranje« ali »večerne« rutine. Te vključujejo različne rituale, kot so nega kože (skin-care), meditacija ali raztezanje, priprava obrokov, pisanje dnevnika/branje… Čar teh navad je, da mednje lahko vključimo stvari, ki nas razveselijo, umirijo ali naravnajo za dober dan oz. noč. Vključimo lahko karkoli se nam zdi smiselno. Pozorni moramo biti samo na to, da zadani rituali ne bodo preveč potratni oziroma zahtevni za izvajanje na dolgi rok.
Ko si ustvarimo tedensko ali dnevno rutino, si pustimo nekaj časa, da jo usvojimo. V tem času bomo tudi spoznali, kateri deli rutine za nas delujejo in katere je dobro opustiti oziroma zamenjati. Na začetku bomo morali veliko razmišljati o tem, kaj sledi, sčasoma pa se bomo na novi urnik privadili oz. avtomatizirali. Tako bomo imeli tudi manj skrbi v zvezi s tem, kdaj bomo kaj postorili.