Stiske med mladostniki
V obdobju mladostništva se srečujemo z različnimi izzivi in preizkušnjami. Naše razpoloženje se spreminja, zato smo lahko del dneva dobre volje, drug del pa slabše razpoloženi. Ob tem slabo duševno počutje ni nekaj, česar bi se morali sramovati ali se na vsak način izogibati. Vsaka čustva, tudi neprijetna, imajo namreč svoj namen (npr. žalost nam pomaga pri predelavi težkih izgub in dogodkov, strah nas varuje pred nevarnostjo, jeza pa nas aktivira, da izrazimo svoje mnenje ali spremenimo stvari, ki nas motijo). Doživljanje stiske se zagotovo ne dogaja samo nam, temveč se z njo srečuje veliko mladostnikov.

Če doživljamo stisko, to ne pomeni, da imamo duševno motnjo ali da je z nami karkoli narobe. V življenju se srečujemo s prehodnimi obdobji boljšega in slabšega razpoloženja. Naše počutje je odvisno od zunanjih dogodkov (npr. ob smrti bližnjega smo žalostni, ob praznovanjih obletnic pa veseli) – oziroma natančneje, od tega, kako mi zaznamo določen dogodek. Ko se v času šolskega ocenjevanja srečujemo z veliko stresa, smo bolj verjetno razdražljivi in slabe volje, kot pa v času oddiha med poletnimi počitnicami, ko smo sproščeni in radostni. Stres doživljamo, kadar smo soočeni z obveznostmi, za katere ocenimo, da nimamo dovolj znanja ali spretnosti, da bi jih lahko uspešno premostili. Ena izmed običajnih reakcij na stres je, da pričnemo kritizirati samega sebe. Če to zaznamo pri sebi, se opozorimo, da nam negativnost ne bo koristila oz. se bomo zaradi tega počutili še slabše. Raje skušajmo razmisliti o tem, kar nam je na voljo, da lahko izkoristimo v dani situaciji – npr. situacijo lahko razrešimo, spremenimo ali se od nje umaknemo, če se nas ne tiče.
Obdobja slabšega razpoloženja ali povečanega stresa sčasoma običajno minejo sama od sebe. Če pa imamo občutek, da se slabo počutimo dlje časa brez posebnega razloga, bodimo pri sebi pozorni na nekatere opozorilne znake stiske.
Opozorilni znaki
Znaki, ki kažejo na to, da smo v stiski, so:
- pogosta zaskrbljenost, strah ali tesnoba, ki se kaže kot tiščanje v prsih, dušenje, cmok v grlu, omedlevica…,
- razdražljivost, pogosti izbruhi jeze oziroma to, da nas razni dogodki hitro vržejo s tira,
- potrtost, žalost in pogoste negativne misli, ki nam omejujejo, da bi nadaljevali s trenutnim početjem,
- stežka uvidimo smisel in se veselimo prijetnih stvari,
- občutek, da se ne moremo sprostiti oziroma ves čas premlevamo, razmišljamo o preteklih in prihajajočih dogodkih,
- znatne težave s pozornostjo in osredotočanjem (tudi, kadar si nekaj želimo dobro opraviti),
- težje sledimo pouku v šoli in imamo posledično slabši uspeh, kljub vloženemu trudu in prizadevanju,
- spremembe in težave s spanjem, prehranjevanjem, gibanjem,
- izogibanje druženju in zapiranje v samoto,
- zmanjšanje ali izguba motivacije za stvari, ki smo jih včasih radi počeli (hobiji, interesi, druženje),
- skrajna vedenja (npr. zatekanje k hrani za lajšanje stiske ali pa omejevanje hrane, prekomerna telovadba),
- pomanjkanje ali izguba energije navkljub urejenemu spancu,
- izogibanje različnim stvarem (tudi prijetnim), saj zanje nimamo volje ali energije,
- uporaba digitalnih tehnologij, spleta, alkohola, tobaka in drog kot pobeg od neprijetnih občutkov,
- samopoškodovanje ali misli o samomoru.
Ob iskanju pomoči nas lahko omejujejo prepričanja, da bomo stisko rešili sami. Res je, da sami nosimo odgovornost za skrb za svoje dobro počutje. To pa ne pomeni, da bi se morali s psihičnimi bremeni soočati čisto sami – na voljo imamo različne vire podpore, na katere se lahko obrnemo. Soočamo se lahko s strahovi, sramom in stigmo v zvezi z iskanjem pomoči. Ob tem se zavedajmo, da so to omejitvena prepričanja, ki nam ne koristijo. Veliko mladostnikov se srečuje s (psihičnimi) težavami in zanje tudi poiščejo pomoč.
Kaj lahko storim, ko doživljam stisko?
Ljudje smo si različni, zato stiske premagujemo na različne načine. Nekateri se pogovorijo z bližnjimi, drugi se zaprejo vase, tretji posežejo po alkoholu in drogah, četrti svoja čustva izražajo navzven na neustrezen način (npr. preko agresivnega vedenja, uničevanja stvari). Kadar nam je težko, imamo na voljo več načinov samopomoči. Nekateri so namenjeni temu, da se razbremenimo in za trenutek odmislimo neprijetne občutke, z drugimi pa se lotimo aktivnega premagovanja težav. Kadar doživljamo stisko, poskusimo:
- Izraziti stisko: svojo stisko lahko izrazimo na različne načine. Lahko jo izpovemo bližnji osebi, ki nam nudi podporo in skuša razumeti, kaj doživljamo. Če nam je svoje doživljanje težko izraziti naglas, lahko sprva poskusimo občutke zapisati (npr. v svoj dnevnik, v obliki pisma ali pesmi). Napisano lahko obdržimo ali pa raztrgamo/počečkamo in mislim na ta način odvzamemo moč, ki jo imajo nad nami. To nam morda pomaga pri zaznavi tega, da sami držimo vajeti svojega počutja. Uvidimo lahko, da je v veliki meri odvisno od nas kako bomo gledali na določeno situacijo in kaj lahko storimo, da se podpremo ob težkih trenutkih. Svoje doživljanje lahko opišemo tudi v #To sem jaz svetovalnici ali pa kontaktiramo TOM telefon preko spletne klepetalnice, maila tom@zpms.si ali na brezplačno številko 116 111.
- Izraziti čustva: če čutimo, da se v nas nabirajo močna čustva, jih skušajmo izraziti in jih ne držati v sebi. Čustva lahko izrazimo preko ustvarjanja (risanja, čečkanja po papirju, barvanja, lepljenja kolaža, snemanja videov, sestavljanja glasbe …), poslušanja glasbe (nastavimo si lahko glasbo, ki se ujema z našim razpoloženjem ali pa čisto nasprotno, da s tem skušamo povzdigniti naše razpoloženje), razvijanja novih veščin (sestavljanja sestavljanke, ustvarjanje plesne koreografije, preizkušanja receptov, pisanja kratkih zgodb ali komičnih stripov) ipd.
- Vzeti si počitek/odmor: počnimo stvari, ob katerih se počutimo dobro in nas razbremenijo. To so lahko namizne družabne igre, branje, gibanje, kuhanje ali peka sladic… Poskusimo lahko tudi s katero izmed tehnik sproščanja. Ob tem ni nujno, da karkoli dosežemo ali postorimo, temveč so namenjene zgolj temu, da se odklopimo in vzamemo nekaj časa zase. Do sebe bodimo strpni in prizanesljivi ter znižajmo pričakovanja, kaj vse koristnega bi morda morali početi. Pomembno je, da najprej poskrbimo za dobro počutje, šele nato bomo lahko premagovali različne izzive.
- Skrbeti zase: telesno in duševno zdravje sta medsebojno povezana. Če poskrbimo za svoje telesno zdravje (npr. poskrbimo za dober spanec, se uravnoteženo prehranjujemo, dovolj gibamo, se izogibamo prekomerni rabi zaslonov, alkoholu in drugim drogam), nam bo to omogočilo podlago za dobro duševno počutje. Več o skrbi za zdrav življenjski slog v času mladostništva si lahko prebereš tu.
Te strategije samopomoči lahko pomagajo na kratek rok, če stiska še ni pregloboka. Če pa pri sebi zaznamo, da bi potrebovali več podpore, se obrnimo po strokovno pomoč .
Če sam/a pri sebi že dlje časa opažaš slabše počutje, ki ga ne znaš opredeliti, so ti lahko v pomoč naslednji opisi različnih stisk, ki so pogoste med mladostniki:
- zaskrbljenost ali anksiozno počutje,
- potrtost, otožnost ali depresivno počutje,
- stiske glede izgleda ali počutja v svojem telesu, ki so povezane s hrano,
- razmišljanje o načinih lajšanja stiske preko samopoškodovanja.