S čim se soočam v obdobju pubertete?
Mladostništvo predstavlja dinamično obdobje razvoja, saj se kot mladostniki srečujemo s hitrimi spremembami v razvoju, na katere se moramo nenehno prilagajati. To v nas lahko vzbudi dvom vase ali druge prehodne stiske, ki predstavljajo običajen del razvoja, dokler ne motijo poteka našega vsakodnevnega življenja. Pomemben del odraščanja in zorenja v času mladostništva predstavlja preizkušanje različnih vlog in vedenj, saj preko različnih izkušenj lahko mladostniki ugotavljamo, kdo smo in kaj si želimo.
Vsa raziskovanja, preizkušanja meja in odkrivanja novih odnosov v mladostništvu so del najpomembnejše razvojne naloge – to je iskanje identitete. Če smo v otroštvu ravnali, kakor so nas usmerjali starši ali skrbniki, pričnemo v mladostništvu, spoznavati in iskati to, česar si sami želimo. Ob tem ugotovimo, da nimamo nujno enakega pogleda na svet kot naši starši oz. skrbniki, saj so nam pomembne druge stvari. To predstavlja pričetek raziskovanja in iskanja lastne identitete, ki zajema različne vidike, kot so:
- preizkušanje različnih vlog in vedenj, da bi našli svoj položaj v družbi in uveljavili svoj glas,
- preizkušanje različnih stilov oblačenja,
- poslušanje novih zvrsti glasbe,
- razvijanje zanimanja za nove, drugačne hobije,
- iskanje vzornikov in idolov, po katerih se zgledujemo, in
- raziskovanje stvari, ki so nam v življenju pomembne in nam predstavljajo cilj, h kateremu strmimo.
Kdo sem, od kod prihajam in kam grem?
Glavni cilj raziskovanja in pridobivanja novih izkušenj je ugotoviti, kdo smo, kakšna oseba smo, kaj nam je v življenju pomembno, kaj radi počnemo ipd. Preko tega se začnemo bolj zavedati samega sebe, svojih dejanj in želja, ki nam predstavljajo podlago oz. usmeritve za nadaljnje, bolj samostojne odločitve. Poleg odkrivanja lastne identitete se v mladostništvu srečujemo tudi z drugimi stvarmi, kot so:
- Poklicno oz. karierno usmerjanje, ki je povezano z izbiro srednje šole. To nam lahko predstavlja velik vir stresa in pritiska s strani staršev ali učiteljev, saj gre za pomembne odločitve, ki lahko začrtajo pot nadaljnjega življenja (čeprav niso dokončne).
- Razvoj prijateljskih vezi, ki nam v primerjavi z otroštvom postanejo pomembnejše. Pomembno nam je, kako nas vidijo in sprejemajo vrstniki, zato visoko vrednotimo njihovo mnenje in nas prizadene, če se vrstniki z nami ne strinjajo, nas zasmehujejo ali izločajo.
- Prva zaljubljenost in ljubezenski odnos je nova vrsta odnosov, ki jih do danega trenutka še nismo izkusili. V mladostništvu lahko prvič občutimo spolno privlačnost do drugih oseb. Preko prvih partnerskih odnosov lahko tudi prvič občutimo določena čustva in občutke (npr. sramežljivost, zagledanost, zaljubljenost, čustva »zlomljenega srca«, težnjo po ugajanju in spreminjanju sebe z namenom, da bi privlačili druge).
- Začetek razvoja socialno odgovornega vedenja predstavlja pomemben del razvoja v mladostništvu in pomeni prevzemanje vse večje odgovornosti za svoja dejanja (npr. vse večja samostojna skrb za šolsko delo in obšolske dejavnosti).
- Sprememba odnosa s starši se pojavi kot pričetek našega osamosvajanja, pridobivanja samostojnosti in vse večje možnosti odločanja, ki s seboj prinese spremenjene družinske odnose. Pojavijo se lahko pogostejši prepiri s starši ali sorojenci, po drugi strani pa postanemo tudi bolj vključeni v odločanje o tem, kako bomo preživljali čas z družino in kako si bomo razdelili domača opravila.
- Oblikovanje spolne vloge in spolne identitete predstavlja velik del oblikovanja v mladostništvu, ki s seboj lahko prinese tudi veliko zmedenosti in negotovosti glede svojega telesa. Kot mladostniki postanemo radovedni in si zastavljamo veliko vprašanj. Običajno pa je, da nas stvari, povezane s spolnostjo, zanimajo in privlačijo.
Zaradi celotnega dogajanja in raziskovanja se kot najstniki včasih lahko počutimo zmedeno, prestrašeno ali negotovo. V času razvijanja v vse bolj samostojne posameznike, se lahko občasno srečamo z izzivi in ovirami, ki v nas vzbudijo različna neprijetna čustva in misli. V obdobju stiske se nam lahko zdi, da so težave brezizhodne in nerešljive. Takrat se opomnimo, da so težave običajno prehodne in si v primeru stiske lahko poiščemo različne vire pomoči. Po podporo se lahko obrnemo na bližnje osebe in prijatelje, ki so pripravljeni prisluhniti naši stiski. Lahko pa se odločimo za pogovor s strokovnjakom, ki je usposobljen za pomoč mladim.
- TOM telefon (116 111) https://e-tom.si/
- spletni portal #To sem jaz https://www.tosemjaz.net/