Samopodoba v mladostnistvu: Kako se vidim sam_a?
Samopodoba pomeni lastno mnenje, ki ga imamo sami o sebi. Razvijati se prične v mladostništvu, vzporedno z iskanjem svoje identitete, o čemer si lahko več prebereš tukaj. Dobro samopodobo je potrebno graditi, saj se lahko ujamemo v zanke negativnega razmišljanja o samem sebi (npr. nič mi ne uspe, slabše mi gre kot drugim). Takrat se zgodi, da negativne misli o samem sebi prevladajo, čeprav niso resnične. Slaba samopodoba pa predstavlja dejavnik tveganja za različne težave v času mladostništva – npr. zaradi slabe predstave o sebi si ne upamo preizkušati novih stvari in smo prikrajšani za različne izkušnje.
Vrste samopodobe
Naša samopodoba se odraža na več različnih področjih. Včasih imamo lahko dobro samopodobo na enem področju in slabo na katerem drugem. Sčasoma se lahko tudi spreminja in se nam področja, kjer imamo več ali manj težav s samopodobo tudi menjujejo. Področja, na katerih se odraža samopodoba, pa so:
- akademska ali šolska samopodoba, ki se oblikuje v šoli in se odraža v prepričanju o sposobnosti za učenje, zanimanju za šolske predmete in pri občutku učne uspešnosti (npr. kateri šolski predmeti mi gredo dobro),
- telesna samopodoba, ki se odraža pri občutkih o izgledu, telesnih sposobnostih in stilu oblačenja (npr. kako dober/a sem v športu, kako vidim svoje telo),
- socialna samopodoba, ki se navezuje na zaznavo in vrednotenje medosebnih odnosov in vključuje prepričanja o tem, kako nas vidijo drugi (npr. kako dober/a sem v sklepanju prijateljstev),
- čustvena samopodoba, ki se navezuje na zaznavo počutja in uravnavanja čustev (npr. kako jasno in iskreno izražam svoje počutje),
- družinska samopodoba pa se navezuje na zaznavo lastnih družinskih odnosov (npr. kako se razumem s sorojenci, kako pripomorem h gospodinjskim opravilom).
Trenutki slabšega počutja v svoji koži
Značilna lastnost mladostništva je znatno ukvarjanje z zunanjim videzom – lahko imamo občutek, kot da smo nenehno v središču pozornosti in nas vsi opazujejo. K temu dodatno pripomore uporaba socialnih omrežij. Ta so preko objavljanja fotografij ali videov pretežno osredotočena na zunanji izgled, namesto da bi posameznika predstavljala kot celoto – upoštevaje tudi njegova dejanja. Spremljanje drugih ljudi na internetu lahko v nas spodbudi nerealno željo po »popolnosti«.
Zaradi tega imamo kot mladostniki sami do sebe pogosto visoka pričakovanja, saj menimo, da moramo ves čas dosegati določene standarde sicer ne bomo sprejeti med vrstniki. To pa ne velja. Pristni prijatelji se bodo z nami radi družili, ne glede na to, kako uspešni smo in kako dobro izgledamo. Bolj pomembno jim je, kako se do njih vedemo (npr. jim pomagamo, prisluhnemo, preživljamo skupni čas).
Običajno je, da imamo kakšen dan slabše mnenje o sebi (npr. nam nekaj spodleti, se počutimo slabše v svoji koži). Če pa o sebi nenehno razmišljamo negativno in kritično, lahko to vpliva na slabšo samopodobo. Cilj grajenja dobre samopodobe je zavedanje, da ne potrebujemo biti popolni in blesteti na vseh področjih. Pogosto nam lahko tudi kaj spodleti, pa še vedno veljamo za vredne in sprejete v družbi.
Kako dosežem boljšo samopodobo?
Imeti dobro samopodobo torej pomeni, da nase gledamo pretežno pozitivno. Zunanji dogodki (npr. opazke vrstnikov, komentarji na socialnih omrežjih) na nas nimajo znatnega vpliva, saj znamo sebe in svoja dejanja oceniti realno. Dobro in stabilno samopodobo lahko dosežemo na različne načine:
- Opominjajmo se, da nihče ni brez napak. Morda se nam nekateri vrstniki navzven zdijo »popolni«, vendar ima vsak izmed nas določene negotovosti, s katerimi se spopada. Nase skušajmo gledati realno – takšni, kot smo, ne pa kakršni bi morali/želeli biti.
- Izogibajmo se negativnemu govoru o samem sebi. Če sami sebe zaničujemo in si namenjamo negativne opazke, to podzavestno vpliva na našo samopodobo. Do sebe skušajmo biti podporni in spoštljivi, tako kot smo obzirni do svojih bližnjih. Vprašajmo se ali bi določene stvari, ki jih govorimo sebi, rekli svojemu prijatelju/ici?
- Ljudje smo si različni, zato ima vsak izmed nas nekaj dobrega. Včasih drugim zavidamo določene lastnosti in se z njimi primerjamo. Čeprav je socialna primerjava med ljudmi pogosta, običajno ni koristna, saj nas »oslepi« za dobre stvari, ki jih imamo mi sami.
- Sprejmimo pohvale in komplimente. Kadar nam kdo nameni lepo besedo, jo sprejmimo. Zanjo se zahvalimo in ne zmanjšujmo njenega pomena.
Vsak izmed nas lahko doseže dobro samopodobo, ki mu bo v življenju služila. Ljudje z dobro samopodobo znajo bolje poskrbeti zase.