Depresivno počutje pri mladostnikih
V življenju doživljamo različna čustva, od prijetnih (veselje, presenečenje, ponos) do manj prijetnih (žalost, potrtost, razočaranje). V času mladostništva pa so ta bolj intenzivna in se hitreje spreminjajo. Naše razpoloženje se v dnevu spreminja, kar je povsem običajno. Včasih lahko pri sebi ali prijatelju prepoznamo, da se stvari ne veseli(mo) več tako, kot smo/se jih je včasih ali pa se pogosteje zapira(mo) vase. Ob tem gre lahko za počutje malodušnosti. Več o tem, kako izgleda in kako si lahko pomagamo, najdeš spodaj.

Kaj pomeni depresivno počutje?
Žalost je eno izmed osnovnih čustev, doživljamo jo že od otroštva dalje. Vsak izmed nas pa žalost občuti in izraža različno, zato so tudi naši načini soočanja z njo različni. Pojavi se kot normalen odziv na neprijetne življenjske dogodke (npr. smrt bližnjega, izguba nečesa pomembnega, slovo). Občutki žalosti nam omogočajo, da se poslovimo od nečesa, kar nam je veliko pomenilo in sprejmemo situacijo. Občutke potrtosti lahko doživljamo tudi zaradi visokih pričakovanj. Sami sebe lahko primerjamo z ljudmi, ki jih vidimo po televiziji, na spletu ali jih spremljamo preko družbenih omrežij. Zaradi previsokih pričakovanj, ki si jih oblikujemo sami ali naši bližnji, lahko doživljamo občutke manjvrednosti in smo kritični sami do sebe. Včasih pa se žalost in potrtost pojavita brez posebnega razloga, kar občutimo kot brezvoljnost, otožnost ali občutek nesmiselnosti. To lahko nakazuje na depresivno počutje.
Kako se depresivno počutje kaže v vsakodnevnem življenju?
Za obdobje mladostništva je značilno, da smo bolj osredotočeni nase in na svoje počutje. Nehote se veliko ukvarjamo s samim seboj, zato morda tudi hitreje opazimo malenkosti v svojem počutju. Posledično lahko hitreje zaznamo negativne dogodke, misli ali izkušnje, ki so se nam zgodile. Prepoznamo lahko tudi nihanja našega razpoloženja in morda pomislimo, da je z nami nekaj narobe. Občasna depresivna občutja in nihanja razpoloženja iz dobrega počutja v slabšega in obratno pa so v času mladostništva čisto običajen pojav. So posledica hormonskega razvoja, sprememb znotraj nas, okoliščin in situacij, ki se dogajajo okoli nas.
Depresivno počutje vpliva na naše razmišljanje, spanje, prehranjevanje, gibanje in opravljanje vsakodnevnih obveznosti. Kaže se na duševni ali telesni ravni. Preko notranjih oziroma duševnih znakov potrto počutje lahko prepoznamo po občutkih brezupa, nemoči, da je vse brez-veze, občutimo pomanjkanje veselja do stvari, ki jih radi počnemo, negativnih mislih (»ničesar se nimam za veseliti«, »vse je nesmiselno«), občutkih krivde, osamljenosti, siljenju na jok, težavah z osredotočanjem kljub trudu ipd. Na telesni ravni depresivnost prepoznamo preko različnih znakov, kot so počasno gibanje, tih govor, utrujenost, spremenjen apetit, zapiranje vase in odklanjanje druženja s prijatelji, otožna ali brezizrazna obrazna mimika…
Včasih se nekdo, ki se počuti žalostno in potrto, navzven vede popolnoma obratno – se veliko smeji, glasno govori, zabava druge, stalno išče nove dogodivščine ipd. Predvidevanje o počutju druge osebe na podlagi tega, kako se oseba vede v družbi, je zato lahko varljivo. Bližnjo osebo je zato vedno dobro direktno vprašati po njenem počutju. To storimo v zaupnem in varnem okolju, saj s tem poskrbimo, da se bo oseba počutila udobno deliti svoje doživljanje z nami.
Če se počutimo žalostno in potrto, to še ne pomeni, da imamo depresijo. Doživljanje žalosti je običajna reakcija, kadar se srečamo z nam pomembnimi izgubami. Takrat je določeno obdobje žalovanja in depresivnega počutja normalen način soočanja s spremembo. Vsak izmed nas včasih občuti določeno mero otožnosti. Ti občutki se sčasoma zmanjšajo oziroma minejo, ko se zunanji stresni dogodki poležejo.
Včasih pa potrtost in žalost ne ponikneta in se stopnjujeta, tudi če za njiju ni jasnega vzroka v okolju. Depresivno počutje postane problematično, kadar se dogaja tako pogosto in intenzivno, da nas ovira pri opravljanju pomembnih stvari (npr. šolske obveznosti, druženje…). Doživljanje depresivnosti je zaskrbljujoče tudi, kadar se zaradi potrtosti in pomanjkanja smisla pričnemo zapirati vase ali izogibati stvarem (npr. zavračamo povabila na druženje in ves čas ostajamo v svoji sobi). Diagnozo depresivnosti kot duševne motnje sicer lahko postavi samo strokovnjak s področja duševnega zdravja na podlagi temeljitega ocenjevanja.
Kako si lahko pomagam ob depresivnem počutju?
Če se srečujemo z občutki potrtosti in brezsmiselnosti, je na voljo več korakov pomoči.
Prvi korak je samopomoč. Načini samopomoči za mladostnike so opisani v priročniku Kaj lahko naredim, da mi bo lažje? | #to sem jaz (od strani 34. dalje). Nekaj splošnih nasvetov za soočanje z depresivnimi občutki najdeš v prispevku Soočanje z depresijo | #to sem jaz in v prispevku Depresija. Preizkusiš lahko tudi mobilne aplikacije, s katerimi spremljaš in delaš na svojem počutju (npr. Smiling Mind, MoodPanda, HeadSpace, MindDoc, MoodTools).
Lahko se zgodi, da smo preizkusili že več različnih načinov samopomoči, vendar se naša pogosta in dlje trajajoča otožnost ni polegla kljub temu, da v zadnjem času nismo izgubili česa pomembnega. V tem primeru se po pomoč lahko obrnemo k bližnji osebi, ki nam je na voljo za pogovor. To so lahko (stari) starši, starejši sorojenci, prijatelji, razrednik, trener… Obrnemo se lahko tudi na šolsko svetovalno službo. Na voljo so nam tudi različni anonimni viri pomoči, kjer lahko poiščemo brezplačno pomoč, nasvet ali odgovor na vprašanje:
- TOM telefon (116 111) https://e-tom.si/
- spletni portal #To sem jaz https://www.tosemjaz.net/
V zadnjem koraku je na voljo strokovna pomoč. Po pomoč se lahko obrnemo k osebnemu zdravniku ali pa pri njem zaprosimo za strokovnjaka s področja duševnega zdravja (psiholog, psihiater). Na povezavi Strokovnjaki, ki lahko pomagajo so opisani strokovnjaki, ki lahko pomagajo. Na povezavi Mreža virov pomoči najdeš možne vire pomoči v tvoji bližini.