Mladostniški partnerski odnosi
Že v obdobju otroštva smo razvijali simpatije, v času mladostništva pa se pričnejo pojavljati tudi prve zaljubljenosti. Kot mladostniki postanemo bolj radovedni in pozorni na nasprotni ali isti spol na drugačen način kot v otroštvu. Veliko časa lahko namenimo razmišljanju o zaljubljenosti, privlačnosti in spolnosti. Sprašujemo se, kako izgleda povabilo na zmenek, prvi poljub, držanje za roko ipd.
Pri sebi prepoznamo, da nam je v bližini določenih vrstnikov še posebej prijetno in uživamo v njihovi družbi. Po drugi strani pa pred njimi lahko postanemo tudi nekoliko nervozni, saj jim želimo biti všeč. Počnemo stvari, za katere menimo, da bi pritegnile osebe, ki so nam všeč in bi nas preko tega opazili, morda celo pohvalili. Pri sebi lahko zaznamo željo, da bi se zbližali z drugo osebo na globlji in bolj intimni ravni, ne zgolj prijateljski. Mladostniške partnerske zveze so običajno manj stabilne in tudi krajše. V tem obdobju namreč še raziskujemo, kaj nam je pomembno in česa si želimo od druge osebe, kar pa ne pomeni, da dogajanja v zvezi s prvo zaljubljenostjo nimajo vpliva na nas. Ob razhodih ali drugih ljubezenskih težavah se lahko počutimo potrto, jezno, izdano ali razočarano.
Morda pa nas ljubezenski/partnerski odnosi z nasprotnim ali istim spolom zaenkrat še ne zanimajo, s čimer ni nič narobe. Pogosto se tudi zgodi, da v času mladostništva ne hodimo na zmenke in še nimamo izkušnje ljubezenskega/partnerskega odnosa. Kar ne pomeni, da ne bomo nikoli razvili romantične zveze, ampak zgolj nismo našli osebe, s katero bi bili pripravljeni deliti svoj čas, misli, čustva in doživetja.
Po čem prepoznam zdravo ljubezensko/partnersko zvezo?
V času odraščanja lahko razvijemo romantična razmerja z drugimi osebami, kinas lahko navdajajo z različnimi občutki. V zdravih partnerskih ali drugih odnosih se počutimo dovolj sproščene in varne, da lahko jasno izražamo o čem razmišljamo, kakšna čustva doživljamo, česa si (ne) želimo in smo lahko to, kar smo. Ob tem imamo občutek, da nas druga oseba posluša, je z nami iskrena, nam želi dobro, nas upošteva in spoštuje – tudi, če se z nami včasih ne strinja. Zdrav partnerski odnos lahko prepoznamo po spodnjih znakih:
- s punco ali fantom sva se zmožna pogovarjati o različnih stvareh na iskren, miren in spoštljiv način (brez vpitja, žaljenja ali skakanja v besedo),
- skupaj počneva stvari, ki so obema prijetne (če nama neka dejavnost ni všeč, je ne vsiljujeva drug drugemu),
- kljub zvezi lahko odločitve sprejemava vsak zase (npr. s kom se druživa in kaj počneva takrat, ko nisva skupaj),
- oba se zavedava, da delava napake, o katerih sva se pripravljena pogovarjati, si jih odpuščati in se sprejemati (npr. se drug drugemu ne posmehujeva, ne gojiva zamer),
- spoštujeva meje drug drugega (npr. dotikava se le tam, kjer vsak od naju dovoli).
Po čem prepoznam nezdravo ljubezensko/partnersko zvezo?
V nezdravih razmerjih pa ob partnerki/ju dobivamo različne neprijetne občutke npr., da ji/mu ne moremo zaupati, ne smemo izražati svojih misli ali čustev, se moramo stalno zagovarjati oz. se braniti pred opazkami ali pa čutimo, da ji/mu nismo dovolj pomembni. Poleg upoštevanja našega počutja v zvezi, lahko nezdravo razmerje prepoznamo tudi po določenih znakih:
- punca ali fant me želi nadzirati (npr. kadar nisva skupaj, želi vedno vedeti, kje in s kom sem in mi to očita, ali mi pravi, da bi moral/a početi kaj drugega),
- me ponižuje (npr. pravi: »kako si spet čudno oblečen/a« ali »noben/a drug/a te ne bo hotel/a«) in po krivem obtožuje (pravi: »ti si kriv/a, da sva se sprla«),
- me čustveno izsiljuje (npr. reče: »če ne prideš takoj k meni, bom jezen/a«),
- se znaša nad mano (npr. me nasilno odriva, premočno stiska),
- se ne drži najinih dogovorov,
- mi laže.
Spolnost v ljubezenskem/partnerskem razmerju
Ko se s fantom ali punco med seboj dovolj dobro poznava, se počutiva predano, varno in udobno v družbi drug drugega ter sva oba pripravljena na spolno intimnost, je to lahko naslednji korak v najinem odnosu. Ob tem spolnost ne pomeni zgolj spolni odnos, temveč vključuje tudi poljubljanje in druge načine izkazovanja intimne fizične bližine. Do prvega spolnega odnosa s fantom ali punco naj bi prišlo šele po več mesecih zveze, ko bi oba čutila predanost, varnost, zaupnost in bi si ta korak tudi oba želela. Če torej s svojim partnerjem/ko še nismo imeli spolnega odnosa, se zato ne bi smeli siliti ali počutiti krive. Dober partnerski odnos temelji na medsebojni skrbi in spoštovanju, kar pomeni, da oba drug drugega spoštujeta in se imata dovolj rada ter sta pripravljena počakati na čas, ko bosta oba pripravljena na naslednji korak v njuni zvezi.